Przejdź do zawartości

Bitwa pod Pistorią

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Pistorią
Sprzysiężenie Katyliny
Ilustracja
Alcide Segoni, Odnalezienie zwłok Katyliny po bitwie pod Pistorią
Czas

styczeń 62 p.n.e.

Miejsce

Pistoria

Terytorium

Republika rzymska

Wynik

zwycięstwo republiki

Strony konfliktu
Republika rzymska spiskowcy
Dowódcy
Marek Petrejusz Katylina
Siły
trzy legiony 3000
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod Pistoriąbitwa stoczona w styczniu 62 roku p.n.e., między wojskami republiki rzymskiej a spiskowcami pod dowództwem Katyliny.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Po nieudanej próbie przejęcia władzy, Katylina wraz ze swoimi zwolennikami, próbował wycofać się do Galii Przedalpejskiej. Ścigali go Kwintus Cecyliusz Metellus Celer i Gajusz Antoniusz Hybryda dowodzący swoimi oddziałami. Katylina zamierzał zaatakować jeden z nich mając nadzieję, że po jego zniszczeniu, drugi wycofa się zdemoralizowany[1].

Oba oddziały były w stanie nieoczekiwanie dobrze skoordynować swoje postępy, tak że przybyły do ​​Pistorii w Toskanii w tym samym czasie i były w stanie stawić czoła wrogowi połączonymi siłami. Pierwotnie planowano powierzyć naczelne dowództwo nad legionami Gajuszowi Antoniuszowi Hybrydzie, jednak tuż przed bitwą zranił się w nogę i musiał przekazać dowództwo swemu legatowi Markowi Petrejuszowi[1].

Pierwszy atak wojsk Petrejusza skierowany był na środek linii wroga. Ze względu na znaczną ilość legionistów, wojska Katyliny zostały odepchnięte. Katylina rozkazał następnie zaatakować flanki wroga strzałami i pilami, co kosztowało życie wielu legionistów Petrejusza. Jednak po krótkiej walce oddziały piechoty Katyliny poddały się i wycofały. Rzymski historyk Salustiusz pisał, że Katylina, widząc że bitwa jest przegrana, bohatersko rzucił się z uniesionym mieczem w szeregi wroga, gdzie po krótkiej walce zginął. Śmierć Katyliny była równoznaczna z zakończeniem sprzysiężenia[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Sallust: The War With Catiline. [dostęp 2023-06-04]. (ang.).