Bitwa pod Yashimą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Yashimą
Wojna Genpei 1180-1185
Ilustracja
Marsz na Yashimę
Czas 22 marca 1185
Miejsce Takamatsu
Terytorium Japonia
Wynik Zwycięstwo Minamoto
Strony konfliktu
Ród Minamoto Ród Taira
Dowódcy
Yoshitsune Minamoto, Kajiwara Kagetoki
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod Yashimą (jap. 屋島の戦い Yashima no tatakai?) – miała miejsce dnia 22 marca 1185 r. w trakcie wojny Genpei (1180–1185).

Po serii porażek z wojskami klanu Minamoto, siły rodu Taira wycofały się do Yashimy (obecnie Takamatsu w prefekturze Kagawa) na wybrzeżu Sikoku. Znajdowała się tam twierdza i pałac niepełnoletniego, dzierżącego insygnia cesarskie Antoku.

Yoichi Nasu

W międzyczasie nieliczne, liczące zaledwie 100 ludzi, wojska Yoshitsune Minamoto po długim marszu z Kioto dotarły do Sikoku. Większość jego okrętów została zniszczona dzień wcześniej w wyniku sztormu. Wkrótce Minamoto został wsparty artylerią, z którą nadciągnął sprzymierzony z nim Kagetoki Kajiwara.

Minamoto wiedział, że Tairowie oczekują ataku od morza, zalecił zatem gwałtowny ostrzał twierdzy, który miał zaskoczyć przeciwnika i utwierdzić w fakcie, że oto nadciągają znaczne siły lądowe. W tej sytuacji obrońcy zdecydowali się poddać twierdzę i wraz z cesarzem wycofać się na okręty, które odpłynęły ku Dan-no-ura, gdzie miesiąc później doszło do decydującego starcia.

W trakcie odwrotu doszło do wydarzenia, które zapoczątkowało tradycję yabusame. Jeden z łuczników, Yoichi Nasu, posłał celną strzałę w kierunku okrętu, trafiając w zawieszoną na maszcie tarczę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George Sansom: A History of Japan to 1334. Stanford University Press, Stanford 1958.
  • Stephen Turnbull: The Samurai Sourcebook. Cassell & Co., London 1998
  • Witold Nowakowski: Kurikara 1183, Bitwy Kampanie Wojny, Wyd. Bellona, Warszawa 2004.