Bitwa pod Yashimą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Yashimą
Wojna Genpei 1180-1185
Ilustracja
Marsz na Yashimę
Czas 22 marca 1185
Miejsce Takamatsu
Terytorium Japonia
Wynik Zwycięstwo Minamoto
Strony konfliktu
Ród Minamoto Ród Taira
Dowódcy
Yoshitsune Minamoto, Kajiwara Kagetoki  ?
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane

Bitwa pod Yashimą (jap. 屋島の戦い Yashima no tatakai?) – miała miejsce dnia 22 marca 1185 r. w trakcie wojny Genpei (1180–1185).

Po serii porażek z wojskami klanu Minamoto, siły rodu Taira wycofały się do Yashimy (obecnie Takamatsu w prefekturze Kagawa) na wybrzeżu Sikoku. Znajdowała się tam twierdza i pałac niepełnoletniego, dzierżącego insygnia cesarskie Antoku.

Yoichi Nasu

W międzyczasie nieliczne, liczące zaledwie 100 ludzi, wojska Yoshitsune Minamoto po długim marszu z Kioto dotarły do Sikoku. Większość jego okrętów została zniszczona dzień wcześniej w wyniku sztormu. Wkrótce Minamoto został wsparty artylerią, z którą nadciągnął sprzymierzony z nim Kagetoki Kajiwara.

Minamoto wiedział, że Tairowie oczekują ataku od morza, zalecił zatem gwałtowny ostrzał twierdzy, który miał zaskoczyć przeciwnika i utwierdzić w fakcie, że oto nadciągają znaczne siły lądowe. W tej sytuacji obrońcy zdecydowali się poddać twierdzę i wraz z cesarzem wycofać się na okręty, które odpłynęły ku Dan-no-ura, gdzie miesiąc później doszło do decydującego starcia.

W trakcie odwrotu doszło do wydarzenia, które zapoczątkowało tradycję yabusame. Jeden z łuczników, Yoichi Nasu, posłał celną strzałę w kierunku okrętu, trafiając w zawieszoną na maszcie tarczę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George Sansom: A History of Japan to 1334. Stanford University Press, Stanford 1958.
  • Stephen Turnbull: The Samurai Sourcebook. Cassell & Co., London 1998
  • Witold Nowakowski: Kurikara 1183, Bitwy Kampanie Wojny, Wyd. Bellona, Warszawa 2004.