Bitwa pod Ichi-no-Tani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Ichi-no-Tani
Wojna Genpei 1180-1185
Ilustracja
Schemat bitwy
Czas 18 marca 1184
Miejsce Ichi-no-Tani, prowincja Settsu
Wynik Zwycięstwo Minamoto
Strony konfliktu
Ród Minamoto Ród Taira
Dowódcy
Yoshitsune Minamoto Noriyori Minamoto Tadanori Taira
Shigehira Taira
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane

Bitwa pod Ichi-no-Tani (jap. 一ノ谷の戦い Ichi-no-tani no tatakai?) miała miejsce dnia 18 marca 1184 r. w trakcie wojny Genpei (1180–1185), pomiędzy rodami Taira i Minamoto.

Do starcia doszło koło twierdzy Ichi-no-tani należącej do rodu Taira, położonej na zachód od dzisiejszego Kobe. Położenie twierdzy pomiędzy pasmem górskim i morzem utrudniało zarówno atak napastników, jak i manewry obrońców.

Yoshitsune Minamoto podzielił swoje siły na trzy grupy. Pierwsza, dowodzona przez Noriyori Minamoto, zaatakowała przeciwnika w lesie w pobliżu chramu Ikuta na wschód od twierdzy. Druga grupa, składająca się z nie więcej niż 100 żołnierzy jazdy, udała się w kierunku stromej przełęczy, skąd uderzyła niespodziewanie na tyły twierdzy. Pozostałe oddziały, dowodzone przez samego Yoshitsune, podjęły atak wzdłuż wybrzeża od strony zachodniej.

Atak trzech grup był skoordynowany. W jego wyniku żołnierzom Minamoto udało się wedrzeć do twierdzy i podpalić zabudowania. Wielu obrońców rodu Taira uciekło na zakotwiczone w pobliżu statki, kierując się do Yashimy. W walce śmierć poniósł Taira no Tadanori, a Taira no Shigehira dostał się do niewoli.

Bitwa pod Ichi-no-Tani znana jest głównie z wielu toczonych w niej pojedynków pomiędzy najważniejszymi wojownikami obu rodów. Do najsłynniejszych wydarzeń tej bitwy należy śmierć 16-letniego Atsumori Taira, który zginął z ręki Naozane Kumagai.

Pojedynek pomiędzy Atsumorim (po lewej) i Naozane (malowidło na parawanie, autor nieznany)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George Sansom: A History of Japan to 1334, Stanford University Press, Stanford 1958.
  • Stephen Turnbull: The Samurai Sourcebook, Cassell & Co., London 1998
  • Witold Nowakowski: Kurikara 1183, seria Bitwy-Kampanie-Wojny, Wyd. Bellona, Warszawa 2004.