Bitwa pod Ichi-no-Tani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Ichi-no-Tani
Wojna Genpei 1180-1185
Ilustracja
Schemat bitwy
Czas 18 marca 1184
Miejsce Ichi-no-Tani, prowincja Settsu
Wynik Zwycięstwo Minamoto
Strony konfliktu
Ród Minamoto Ród Taira
Dowódcy
Yoshitsune Minamoto Noriyori Minamoto Tadanori Taira
Shigehira Taira
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod Ichi-no-Tani (jap. 一ノ谷の戦い Ichi-no-tani no tatakai) miała miejsce dnia 18 marca 1184 r. w trakcie wojny Genpei (1180–1185), pomiędzy rodami Taira i Minamoto.

Do starcia doszło koło twierdzy Ichi-no-tani należącej do rodu Taira, położonej na zachód od dzisiejszego Kobe. Położenie twierdzy pomiędzy pasmem górskim i morzem utrudniało zarówno atak napastników, jak i manewry obrońców.

Yoshitsune Minamoto podzielił swoje siły na trzy grupy. Pierwsza, dowodzona przez Noriyori Minamoto, zaatakowała przeciwnika w lesie w pobliżu chramu Ikuta na wschód od twierdzy. Druga grupa, składająca się z nie więcej niż 100 żołnierzy jazdy, udała się w kierunku stromej przełęczy, skąd uderzyła niespodziewanie na tyły twierdzy. Pozostałe oddziały, dowodzone przez samego Yoshitsune, podjęły atak wzdłuż wybrzeża od strony zachodniej.

Atak trzech grup był skoordynowany. W jego wyniku żołnierzom Minamoto udało się wedrzeć do twierdzy i podpalić zabudowania. Wielu obrońców rodu Taira uciekło na zakotwiczone w pobliżu statki, kierując się do Yashimy. W walce śmierć poniósł Taira no Tadanori, a Taira no Shigehira dostał się do niewoli.

Bitwa pod Ichi-no-Tani znana jest głównie z wielu toczonych w niej pojedynków pomiędzy najważniejszymi wojownikami obu rodów. Do najsłynniejszych wydarzeń tej bitwy należy śmierć 16-letniego Atsumori Taira, który zginął z ręki Naozane Kumagai.

Pojedynek pomiędzy Atsumorim (po lewej) i Naozane (malowidło na parawanie, autor nieznany)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George Sansom: A History of Japan to 1334, Stanford University Press, Stanford 1958.
  • Stephen Turnbull: The Samurai Sourcebook, Cassell & Co., London 1998
  • Witold Nowakowski: Kurikara 1183, seria Bitwy-Kampanie-Wojny, Wyd. Bellona, Warszawa 2004.