Bitwa pod Ichi-no-Tani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Ichi-no-Tani
Wojna Genpei 1180-1185
Battle of Ichi-no-Tani.png
Schemat bitwy
Czas 18 marca 1184
Miejsce Ichi-no-Tani, Prowincja Settsu
Wynik Zwycięstwo Minamoto
Strony konfliktu
Sasa Rindo.svg Ród Minamoto Ageha-cho.svg Ród Taira
Dowódcy
Yoshitsune Minamoto, Minamoto no Noriyori Taira no Tadanori, Taira no Shigehira
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane

Bitwa pod Ichi-no-Tani (jap. 一ノ谷の戦い Ichi-no-tani no tatakai?) miała miejsce dnia 18 marca 1184 r. w trakcie wojny Genpei 1180-1185, pomiędzy rodami Taira i Minamoto.

Do starcia doszło koło twierdzy Ichi-no-tani należącej do rodu Taira, położonej na zachód od dzisiejszego Kobe. Położenie twierdzy pomiędzy pasmem górskim i morzem utrudniało zarówno atak napastników, jak i manewry obrońców.

Minamoto no Yoshitsune podzielił swoje siły na trzy grupy. Pierwsza, dowodzona przez Minamoto no Noriyori, zaatakowała przeciwnika w lesie w pobliżu chramu Ikuta na wschód od twierdzy. Druga grupa, składająca się z nie więcej niż 100 żołnierzy jazdy, udała się w kierunku stromej przełęczy, skąd uderzyła niespodziewanie na tyły twierdzy. Pozostałe oddziały, dowodzone przez samego Minamoto no Yoshitsune, podjęły atak wzdłuż wybrzeża od strony zachodniej.

Sakaotosi.jpg

  • Atak jazdy Minamoto wąską przełęczą

Atak trzech grup był skoordynowany. W jego wyniku żołnierzom Minamoto udało się wedrzeć do twierdzy i podpalić zabudowania. Wielu obrońców rodu Taira uciekło na zakotwiczone w pobliżu statki, kierując się do Yashima. W walce śmierć poniósł Taira no Tadanori, a Taira no Shigehira dostał się do niewoli.

Bitwa pod Ichi-no-Tani znana jest głównie z wielu toczonych w niej pojedynków pomiędzy najważniejszymi wojownikami obu rodów. Do najsłynniejszych wydarzeń tej bitwy należy śmierć 16-letniego Taira no Atsumori, który zginął z ręki Kumagai no Naozane.

Literatura:

  • George Sansom: A History of Japan to 1334. Stanford University Press, Stanford 1958.
  • Stephen Turnbull: The Samurai Sourcebook. Cassell & Co., London 1998
  • Witold Nowakowski:Kurikara 1183, Bitwy Kampanie Wojny, Wyd. Bellona, Warszawa 2004.