Yoshitsune Minamoto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Yoshitsune Minamoto
(源義経)

Szósty siogun[1]
Minamoto no Yoshitsune,dannoura.jpg
Sasa Rindo.svg
Mon rodu Minamoto
Siogun
Okres panowania od 1184
do 15 czerwca1189
Poprzednik Yoshinaka Minamoto
Następca Yoritomo Minamoto
Dane biograficzne
Urodziny 1159
Śmierć 15 czerwca 1189
Ojciec Yoshitomo Minamoto

Yoshitsune Minamoto (jap. 源義経 Minamoto no Yoshitsune?, 1159 – 15 czerwca 1189) – generał japońskiego rodu Minamoto żyjący na przełomie okresów Heian i Kamakura. Yoshitsune był dziewiątym synem Yoshitomo Minamoto. Jego starszy brat, Yoritomo, stworzył siogunat Kamakura. Jako dziecko Yoshitsune był znany pod imieniem Ushiwakamaru (牛若丸).

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Yoshitsune urodził się w czasie zamieszek ery Heiji w 1159 roku, podczas których życie stracili jego ojciec i dwóch najstarszych braci. On sam został umieszczony pod kuratelą świątyni Kurama położonej w górach Hiei w pobliżu Kioto. Później przekazano go pod opiekę Hidehiry Fujiwary, głowy północnej gałęzi rodu Fujiwara w Hiraizumi, w prowincji Mutsu.

Yoshitsune od dziecka przejawiał niezwykły talent szermierczy. Podług legend, władania mieczem uczył się od tengu. Jeszcze jako nastolatek (nazywał się wówczas Ushiwakamaru) pokonał w pojedynku legendarnego mnicha-wojownika (sōhei), Benkei'a, który od tego momentu stał się jego najbliższym towarzyszem i ostatecznie zginął razem z nim w bitwie nad rzeką Koromo.

Wojna Gempei[edytuj | edytuj kod]

W roku 1180 Yoshitsune dowiedział się, że Yoritomo na apel księcia Mochihito zbiera armię do rozprawy z Tairami. Wkrótce potem Yoshitsune dołączył do brata, którego nigdy wcześniej nie spotkał, i stanął u jego boku w wojnie Gempei.

W pierwszym miesiącu roku 1184 Yoshitsune pokonał i zabił swojego kuzyna, Yoshinakę, w bitwie pod Awazu w prowincji Ōmi, a miesiąc później pokonał Tairów pod Ichinotani. W 1185 Yoshitsune odniósł kolejne zwycięstwo nad Tairami pod Yashimą na Sikoku i ostatecznie zniszczył ich siły w bitwie morskiej pod Dannourą 25 kwietnia 1185.

Rytualne samobójstwo[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu wojny Gempei Yoshitsune fetowano jako bohatera, co wzbudziło niepokój Yoritomo. Podejrzewając brata o spisek z byłym cesarzem Go-Shirakawą, Yoritomo postanowił pozbyć się potencjalnego rywala. Yoshitsune próbował szukać schronienia w Mutsu u dawnego opiekuna, Hidehiry Fujiwary, ale, zdradzony przez syna Hidehiry, Yasuhirę, został pokonany w bitwie nad rzeką Koromo i zmuszony do popełnienia seppuku wraz z żoną i córką.

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

Yoshitsune pojawia się jako główny bohater w trzeciej części klasycznej japońskiej opowieści Heike Monogatari i jest w związku z tym jedną z najpopularniejszych postaci w japońskiej kulturze. Poświęcono mu wiele książek i sztuk teatralnych, w tym Yoshitsune Shin Takadachi (jōruri), Yoshitsune Senbon Zakura (jōruri oraz kabuki) i Kanjinchō (kabuki).

Wśród Ajnów przez wiele wieków postać Yoshitsune Minamoto otoczona była kultem religijnym[2].

Poprzednik
Yoshinaka Minamoto
Siogun.jpg Siogun
(Okres wojny Gempei)

11841189
Siogun.jpg Następca
Yoritomo Minamoto

Przypisy

  1. Formalnie nie nosił tytułu sioguna, ale po pokonaniu Yoshinaki kontynuował walkę z Tairami jako generał rodu Minamoto i cesarstwa
  2. Basil Hall Chamberlain: Mity Ajnów. Toruń: Kirin, 2010, s. 15. ISBN 978-83-929817-4-9.