Boeremia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Boeremia
Ilustracja
Bulwy ziemniaka porażone przez Boeremia exigua
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Pleosporales

Rodzina

Didymellaceae

Rodzaj

Boeremia

Nazwa systematyczna
Boeremia Aveskamp, Gruyter & Verkley
Studies in Mycology 65: 36 (2010)
Typ nomenklatoryczny

Boeremia exigua (Desm.) Aveskamp, Gruyter & Verkley 2010

Boeremia Aveskamp, Gruyter & Verkley – rodzaj grzybów z klasy Dothideomycetes[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Znane są głównie w postaci anamorf. Teleomorfy występują rzadko, tylko u jednego gatunku zaobserwowano tworzenie pseudotecjów. Anamorfa tworzy pyknidia o różnym kształcie i wielkości, ale przeważnie kuliste lub o kształcie zbliżonym do kulistego i powierzchni gładkiej, lub obrośniętej kilkoma strzępkami. Na podłożu hodowlanym rozwijają się na jego powierzchni, lub są zanurzone, występują pojedynczo, lub w grupach. Pyknidia zawierają od 1 do 3 porów, często wyniesionych na brodawce. Ściany pyknidiów są zbudowane z 2–8 warstw pseudoprenchymy, zewnętrzne z nich są brunatne. Komórki konidiotwórcze w postaci prostych, gładkich fialid o ampułkowatym lub beczkowatym kształcie. Konidia hialinowe (szkliste), o kształcie od elipsoidalnego do prawie kulistego, czasami kiełbaskowate, cienkościenne, gładkie, zazwyczaj jednokomórkowe, ale czasami powstają również większe konidia z 1–3 septami. W konidiach po kilka małych gutul. Chlamydospory nie powstają[2].

W 2022 r. opisano 23 gatunki[1]. Są to patogeny roślin, najczęściej powodujące u nich plamistość liści i innych nadziemnych części pędów, zgorzel siewek i podstawy pędów oraz zgniliznę owoców[2]. Wśród roślin uprawianych w Polsce powodują fomozę soi i fomozę ziemniaka[3].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Didymellaceae, Pleosporales, Pleosporomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Takson ten utworzyli Maikel M. Aveskamp, Johannes de Gruyter i Gerard J.M. Verkley w 2010 r.[1] Należą do niego gatunki, które wcześniej zaliczane były do rodzaju Phoma[4].

Niektóre gatunki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Index Fungorum [online] [dostęp 2022-07-10].
  2. a b Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, ISBN 978-83-09-01048-7.
  3. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  4. Wiesław Mułenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski, Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008, ISBN 978-83-89648-75-4.