Bogdan Trojanek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogdan Trojanek i Terne Roma
Ilustracja
Imię i nazwisko Bogdan Trojanek
Data i miejsce urodzenia 1 kwietnia 1966
Sławno
Instrumenty wokal, gitara
Gatunki muzyka folkowa, muzyka cygańska
Zawód wokalista, autor tekstów
Strona internetowa

Bogdan Trojanek (ur. 1 kwietnia 1966 w Sławnie, Polska) – lider i założyciel zespołu Terne Roma (Młodzi Cyganie). Romski piosenkarz, autor tekstów, muzyki, prezes Królewskiej Fundacji Romów założonej przez cygańskiego króla Henryka "Nudzia" Kozłowskiego, znany również jako Biały Cygan.

Urodził się i wychował w Sławnie. Jest trzecim dzieckiem Krystyny i Jana Trojanków, pochodzi z wielodzietnej rodziny.

Komisja Rządowa[edytuj | edytuj kod]

10 lutego 2015 roku Bogdan Trojanek został powołany na reprezentanta Romów przez Ewę Kopacz w komisji wspólnej do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych[1].

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

Bogdan Trojanek dzięki swojej działalności i zasługom na rzecz potrzebujących otrzymał wiele odznaczeń. Jednym z nich jest Order Uśmiechu. Trojanek jest jedynym Romem na świecie, któremu przyznano ten order. Kolejnymi było otrzymanie: Srebrnego Krzyża Zasługi z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, wyróżnienie za propagowanie humanitarnego traktowania zwierząt oraz tytuł i statuetka „Człowiek otwartego serca”.

Terne Roma[edytuj | edytuj kod]

Zespół Terne Roma (z romskiego: Młodzi Cyganie) składa się z 11 osób, a większość pochodzi z rodziny Trojanków. Zespół ma na swoim koncie dziewięć płyt. W 2000 roku podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Kultury i Piosenki Romów w Ciechocinku, zespół Terne Roma otrzymał wszystkie możliwe nagrody (nagroda publiczności, nagroda telewidzów). To wydarzenie było przełomem w karierze zespołu[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]