Przejdź do zawartości

Bogusław Jerzycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bogusław Jerzycki (ur. 3 października 1935 w Bydgoszczy jako Bogusław Jerzy, zm. 20 marca 2014 w Gnieźnie) – polski duchowny rzymskokatolicki, kapelan NSZZ RI „Solidarność” województwa bydgoskiego, opiekun i animator życia gospodarczego Polaków na Litwie.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. W 1953 roku wstąpił go gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1959 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. W 1959 rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie. Następnie posługiwał w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy oraz w parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Łabiszynie. W 1965 roku został powołany na kapelana prowadzonego przez elżbietanki Domu Pomocy Społecznej w Łopiennie.

W 1969 roku zainicjował obronę kaplicy Sióstr Miłosierdzia przy ul. Fordońskiej 5 w Bydgoszczy, którą władze PRL chciały rozebrać w związku z budową ul. Fordońskiej. W tym czasie był ponad 200 razy przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa oraz Milicję Obywatelską. Skazany na karę grzywny za odprawianie nabożeństwa w budynku, który nie spełniał przepisów budowlanych. Grzywnę zapłacił kard. Wyszyński.

W 1969 roku władze PRL wydały zgodę na przeniesienie kaplicy z rozbieranego budynku przy ul. Fordońskiej 5 do mieszkania jego matki przy ul. Fordońskiej 4. Rozbudowując dom utworzył tam bez zgody władz centrum życia religijnego tej części miasta. Na lekcje uczęszczało tam 2,5 tys. uczniów szkół podstawowych i średnich. Po kolejnych nielegalnych rozbudowach w kaplicy mogło się zmieścić 400 osób.

W 1977 został jednym z inicjatorów Polskiego Komitetu Obrony Życia, Rodziny i Narodu[1][2].

W marcu 1981 otoczył opieką uczestników strajku chłopskiego, który zapoczątkował wydarzenia Bydgoskiego Marca[3]. Po jego interwencji u kard. Wyszyńskiego do okupujących budynek ZSL przy ul. Dworcowej w Bydgoszczy przyjechał bp Jan Michalski. Wizyta uspokoiła nastroje i w konsekwencji uniknięto pacyfikacji i osiągnięto porozumienie z władzami.

W 1980 roku został wikariuszem ekonomem, a następnie administratorem i proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Bydgoszczy.

W latach 80. zainicjował budowę Domu Samotnej Matki w Żołędowie[4]. Dzięki jego zaangażowaniu i wsparciu siostry Marii od Krzyża (Wandy Horszowskiej) pieniądze na remont, 100 tys. franków, wpłacił francuski przedsiębiorca Michel-Yves Bolloré. Dom działa od 1992 roku.

W 1990 roku, z powodów zdrowotnych, został przeniesiony do stanu emerytalnego i skierowany do Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów w Gnieźnie[5].

Pomagał w utworzeniu Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie[6]. Animator życia gospodarczego na Litwie[7]. Organizator akcji charytatywnych, w tym zbiórek używanych maszyn rolniczych, które trafiały do Polaków z Wileńszczyzny.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Syn Janusza Jerzego, właściciela Fabryki Akcesoriów i Okuć Meblowych w Bydgoszczy oraz Stefanii Jerzy z d. Koszarek, ziemianki ze Skarboszewa. Brat specjalisty hodowli roślin ozdobnych prof. dr. hab. Marka Jerzego, dziekana Wydziału Rolniczego, prorektora Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy[8]. Stryj przedsiębiorcy i lekkoatlety Rafała Jerzego.

Nazwisko rodowe Jerzy zmienił na Jerzycki pod wpływem zwierzchników w seminarium.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. https://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/przebieg,7421,1.html
  2. MOJE AKTYWNOŚCI. Historyczny Komitet za życiem » [online], jarmark24.pl [dostęp 2024-04-22] (pol.).
  3. W. Hatka, Oblicze ziemi. Początki „Solidarnośc i” Rolniczej. Dokumenty, kalendarium wydarzeń, Bydgoszcz 2007, s. 10.
  4. Warto zbudować dom, choćby na jedną noc@ [online], Przewodnik Katolicki [dostęp 2023-06-14] (pol.).
  5. Zmarł ks. radca Bogusław Jerzycki • Archidiecezja Gnieźnieńska [online], archidiecezja.pl [dostęp 2023-06-14].
  6. Przez Admin |, Dzieło ks. Bogusława Jerzyckiego jest kontynuowane [online], Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki [dostęp 2023-06-14] (pol.).
  7. Tygodnik Wileńszczyzny [online], tygodnik.lt [dostęp 2024-04-22].
  8. Prof. Marek Jerzy nie żyje [online], bydgoszcz24.pl [dostęp 2023-01-02] (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • R. Jerzy, M. Kowalski, Sługa. Opowieść o ks. Bogusławie Jerzym-Jerzyckim, MJT sp. z o. o., Bydgoszcz 2023.