Bolesław Kacewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bolesław Kacewicz
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1950
Warszawa
profesor nauk matematycznych
Specjalność: matematyka obliczeniowa
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Doktorat 1976
Habilitacja 1988
Profesura 18 kwietnia 2011[1]
Uczelnia Uniwersytet Warszawski
AGH
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej

Bolesław Zygmunt Kacewicz (ur. 19 listopada 1950 w Warszawie) – polski matematyk, profesor doktor habilitowany AGH.

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze wyniki badań naukowych Bolesława Kacewicza obejmują zbadanie złożoności obliczeniowej problemów początkowych dla równań różniczkowych zwyczajnych. Ostatnie publikowane rezultaty dotyczą modeli randomizacyjnego i kwantowego dla problemów początkowych; były to pierwsze wyniki w tych modelach i zawarte są w trzech pracach opublikowanych w Journal of Complexity w latach 2004-2006. Część wyników poświęcona jest złożoności zadań z informacją zaburzoną. Opublikował ponad 40 publikacji z czego co najmniej 35 w czasopismach z listy filadelfijskiego Instytutu Informacji Naukowej.

W latach 1991-1993 był kierownikiem grantu KBN Analiza algorytmów przetwarzania sygnałów przy informacji zaburzonej. W latach 1993-1998 był członkiem komisji Ministerstwa Finansów ds. Egzaminów Aktuarialnych. Od 1998 roku jest profesorem AGH i wykładowcą na Wydziale Matematyki Stosowanej AGH.[2]

Dorobek dydaktyczny[edytuj | edytuj kod]

  • Metody numeryczne dla sztywnych układów równań różniczkowych zwyczajnych, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 1988 (z T. Desperatem).
  • Współautor pracy zbiorowej Ubezpieczenia życiowe, wydawnictwo Poltext (1995)
  • Promotor ponad dwudziestu prac magisterskich, z których jedna została nagrodzona pierwszą nagrodą w konkursie na najlepszą pracę magisterską z dziedziny ubezpieczeń.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof. dr hab. Bolesław Zygmunt Kacewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2008-08-18].
  2. Nota biograficzna na stronie AGH