Przejdź do zawartości

Boma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Boma
Ilustracja
Katedra w mieście Boma
Państwo

 Demokratyczna Republika Konga

Położenie na mapie Demokratycznej Republiki Konga
Mapa konturowa Demokratycznej Republiki Konga, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Boma”
Ziemia5°51′S 13°03′E/-5,850000 13,050000

Boma lub Mboma – miasto w zachodniej części Demokratycznej Republiki Konga, w prowincji Kongo Środkowe, nad estuarium rzeki Kongo. 171 552 mieszkańców w 2004. Najstarsza europejska osada w Zairze.

Boma jest miastem portowym nad rzeką Kongo, ok. 100 km od ujścia do Oceanu Atlantyckiego. Mieści się tu drugi co do wielkości port D.R. Konga, który obsługuje także statki oceaniczne. W mieście rozwinął się przemysł spożywczy, drzewny oraz metalowy[1]. W mieście znajduje się port lotniczy Boma.

Miasto zostało założone w XVI wieku przez handlarzy niewolnikami z różnych krajów europejskich, jako port ich przeładunku i wywozu, głównie do obu Ameryk. Handel ten spoczywał tutaj przede wszystkim w rękach firm holenderskich, ale też brytyjskich, francuskich i portugalskich.

9 sierpnia 1877 do Bomy dotarł Henry Morton Stanley po przejściu Afryki ze wschodu na zachód.

W roku 1884 mieszkańcy Bomy „przyznali” sprawowanie protektoratu nad swoim krajem Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Konga (fr. Association internationale du Congo), które zostało założone 17 listopada 1879 r. przez Leopolda II, króla Belgii[2]. W ten sposób Kongo stało się jego prywatną własnością.

Do roku 1927 Boma było stolicą Konga Belgijskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]