Bomberman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bomberman
Producent Hudson Soft
Wydawca Hudson Soft
Data wydania lipiec 1983
Gatunek komputerowa gra zręcznościowa
Tryby gry gra jednoosobowa
gra wieloosobowa
(do 4 graczy)
Wymagania sprzętowe
Platforma MSX, NEC PC-6001, NEC PC-8801, FM-7, Sharp MZ-700, Sharp MZ-2000, Sharp X1, ZX Spectrum, Famicom/NES, Famicom Disk System, Game Boy Advance, N-Gage
Kontrolery klawiatura
joystick
joypad

Bomberman – gra zręcznościowa wyprodukowana i wydana przez japońską firmę Hudson Soft w roku 1983. Gra jest wciąż poprawiana i wydawana na różne platformy. Do tej pory gra nie odbiegła znacząco od swojego pierwowzoru. Łącznie ukazało się ponad 60 wydań, w których zostały jedynie wprowadzone nowe dodatki oraz mapy (scenerie), zaś cały model gry pozostał bez zmian. Charakterystyczną cechą głównego bohatera (Bombermana) jest różowa antenka.

Najbardziej znane wydania gry to:

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Jednoosobowa – Normal game[edytuj | edytuj kod]

Celem gry jednoosobowej jest zniszczenie przeciwników za pomocą bomb oraz odnalezienie drzwi do następnego poziomu. Trudność wzrasta wraz ze zwiększaniem się liczby przeciwników, ich szybkości oraz inteligencji. W czasie gry gracz może napotkać ukryte w cegiełkach dodatki (powerups) ułatwiające wysadzenie przeciwników (np. dodatkowe bomby, większy zasięg płomienia, szybsze bieganie).

Wieloosobowa – Battle game[edytuj | edytuj kod]

Gra wieloosobowa pozwala na rozgrywkę z innymi graczami na mapie-ringu. W tym trybie dodatki (powerups) występują w dużo większej liczbie. Istnieje możliwość gry z przeciwnikami komputerowymi, jednak tutaj, w odróżnieniu od trybu jednoosobowego, przeciwnicy mogą również zbierać dodatki oraz wykazują się dużo wyższą inteligencją.