Bomberman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bomberman
Producent Hudson Soft
Wydawca Hudson Soft
Data wydania 1983
Gatunek komputerowa gra zręcznościowa
Tryby gry gra jednoosobowa
gra wieloosobowa
(do 4 graczy)
Wymagania sprzętowe
Platforma MSX, ZX Spectrum, NEC PC-6001, NEC PC-8801,Sharp MZ-700, FM-7, Famicom/NES, TurboGrafx-16, Game Boy Advance, PlayStation Portable, Dreamcast, Nintendo 64, Atari ST
Kontrolery klawiatura
joystick
joypad

Bomberman – gra zręcznościowa wyprodukowana i wydana przez japońską firmę Hudson Soft, pierwszy raz w roku 1983. Gra jest wciąż poprawiana i wydawana na różne platformy. Do tej pory gra nie odbiegła zbytnio od swojego pierwowzoru, a dorobiła się ponad 60 wydań, zostały jedynie wprowadzone nowe dodatki oraz mapy (scenerie), jednak cały model gry pozostał bez zmian. Charakterystyczną cechą głównego bohatera (Bombermana) jest różowa antenka. Najbardziej znane wydania gry to:

Rozgrywka[edytuj]

Jednoosobowa - Normal game[edytuj]

Celem gry jednoosobowej jest wysadzenie przeciwników za pomocą bomb oraz odnalezienie drzwi do następnego poziomu. Trudność wzrasta wraz ze zwiększaniem się liczby przeciwników, ich szybkości oraz inteligencji. W czasie gry gracz może napotkać ukryte w cegiełkach dodatki (powerups) ułatwiające wysadzenie przeciwników (np. dodatkowe bomby, większy zasięg płomienia, szybsze bieganie).

Wieloosobowa - Battle game[edytuj]

Gra wieloosobowa pozwala na rozgrywkę z innymi graczami na mapie-ringu. W tym trybie dodatki (powerups) występują w dużo większej ilości. Istnieje możliwość gry z przeciwnikami komputerowymi, jednak tu, w odróżnieniu od trybu jednoosobowego, przeciwnicy mogą również zbierać dodatki oraz wykazują się dużo wyższa inteligencją.