Boris Wełczew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Boris Wełczew
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1962
Sofia
Prokurator Generalny
Okres od 23 lutego 2006
Przynależność polityczna bezpartyjny
Poprzednik Nikoła Fiłczew
Następca urzęduje

Boris Władimirow Wełczew (bułg. Борис Велчев, ur. 26 kwietnia 1962 w Sofii) – bułgarski prawnik i pedagog, profesor prawa karnego na Uniwersytecie im. Klemensa z Ohrydy, były szef doradców prawnych prezydenta Georgi Pyrwanowa (2002-2005), od lutego 2006 roku prokurator generalny Bułgarii.

Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Klemensa z Ohrydy w Sofii (1987). Po ukończeniu studiów przez dwa lata (1988-1990) pracował jako doradca w Departamencie Prawnym Rady Ministrów. W 1990 roku powrócił na macierzystą uczelnię i rozpoczął karierę naukową. Wykładał również na Uniwersytecie im. Cyryla i Metodego w Weliko Tyrnowo.

W 2001 roku został konsultantem Działu Legislacyjnego Zgromadzenia Narodowego, a rok później – szefem doradców prawnych prezydenta Bułgarii Georgi Pyrwanowa.

23 lutego 2006 roku zastąpił Nikołę Fiłczewa na stanowisku prokuratora generalnego[1].

Wybór Wełczewa wywołał niezadowolenie w szeregach opozycji. Związek Sił Demokratycznych i Demokraci na rzecz Silnej Bułgarii zarzucili partiom rządzącym, że kilka dni przed ogłoszeniem nazwiska nowego prokuratora generalnego, publicznie poparły kandydaturę Wełczewa, czym mogły wpłynąć na decyzję Najwyższej Rady Sądowej[2]. Ponadto z ostrą krytyką spotkała się współpraca Wełczewa z Pyrwanowem. Lider ZSD Petyr Stojanow stwierdził, że fakt, iż niezależny prokurator generalny był wcześniej zatrudniony w kancelarii prezydenta poważnie wpływa na "niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w Bułgarii"[3].

W wywiadzie udzielonym w grudniu 2006 roku Wełczew do swoich najważniejszych zadań zaliczył przystosowanie bułgarskiego wymiaru sprawiedliwości do wymagań europejskich[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]