Bowser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bowser
ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Super Mario Bros. (1985)

Ostatnie wystąpienie

Dr. Mario World (2019)

Twórca

Shigeru Miyamoto

King Bowser Koopa, znany również jako Bowser (jap. クッパ Koopa) – fikcyjna postać i główny czarny charakter w serii gier Mario, stworzonej przez firmę Nintendo. Choć przypomina z wyglądu smoka, należy do klanu żółwi o nazwie Koopas, którego jest królem. Po raz pierwszy pojawił się w grze Super Mario Bros. i od tego czasu występuje w niemal każdej grze z tej serii[1]. Jego jedynym synem według jego twórcy Shigeru Miyamoto jest Bowser Jr., choć miał jeszcze adoptowane dzieci o nazwie Koopalings[2].

W większości gier z serii Mario Bowser działa według tego samego schematu: porywa królewnę Księżniczkę Peach w celu poślubienia jej i zostania władcą Grzybowego Królestwa. Celem głównego bohatera jest mu w tym przeszkodzić, pokonując po drodze jego poddanych. Ostatecznie w każdej z gier plany Bowsera nigdy się nie udają, a on zostaje pokonany.

W Polsce Bowser, oprócz swojej oryginalne nazwy, w różnych mediach miał zmienione imię na Król Świrus[3] i Potwór[4].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Bowser jest zwykle największą z postaci w grach, w których występuje. Na plecach nosi zieloną, kolczastą skorupę. Jego wygląd w pierwszych grach z serii często ulegał zmianom. Dla przykładu w grze Super Mario Bros. 3 otrzymał czerwone włosy, podczas gdy we wcześniejszych grach ich nie posiadał.

Wystąpienia poza grami wideo[edytuj | edytuj kod]

W 1993 roku Bowser pojawił się w pełnometrażowym filmie Super Mario Bros., w którym głosu użyczył mu Dennis Hopper. Gościnnie wystąpił również w filmie animowanym Ralph Demolka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bowser nie pojawia się w pięciu tytułach: Mario Bros., Super Mario Bros. 2, Super Mario Advance, Super Mario Land i Super Mario Land 2: 6 Golden Coins.
  2. Brian Ashcraft, Who Is Bowser Jr.'s Mother? (And Other Burning Mario Questions Answered), „Kotaku” [dostęp 2018-03-30] (ang.).
  3. Nowe przygody braci Mario, wersja z Markiem Włodarczykiem (ur. 1974).
  4. Super Mario 64 Instrukcja-Polnische Gebrauchsanweisung.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]