Mario

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy postaci z gry komputerowej. Zobacz też: Mariusz – imię męskie pochodzenia łacińskiego i Mario – piosenkarz.
Mario
Postać z Mario Bros.
Ilustracja
Statua Mario w siedzibie firmy Nintendo, (Kungsbacka, Szwecja)
Pierwsze wystąpienie Donkey Kong (1981)
Twórca Shigeru Miyamoto
Cosplay Mario i jego brata Luigi

Mario (jap. マリオ, znany również jako Super Mario, początkowo Jumpman) – fikcyjna postać z gier komputerowych, stworzona przez Shigeru Miyamoto z firmy Nintendo[1]. Nosi charakterystyczną czerwoną czapeczkę, czerwoną koszulkę i niebieskie spodnie na szelkach (wcześniej niebieską koszulkę i czerwone szelki). W grach z jego udziałem celem najczęściej jest uratowanie księżniczki Peach z rąk Bowsera.

Mario wystąpił w ponad 200 grach[2]. Jego debiut miał miejsce w grze Donkey Kong z 1981 roku na automaty arcade. Po 33 latach od wydania Donkey Konga popularność Mario nadal nie spada, czego dowodem są wydane przed rocznicą gry na konsolę Nintendo Wii: New Super Mario Bros. Wii (2009) i Super Mario Galaxy 2 (2010).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Według gry Super Mario World 2: Yoshi’s Island, został upuszczony przez ptaka, który niósł dwoje dzieci (jedno z nich to było Mario, drugim był Luigi, który był przetrzymywany przez Kameka), Yoshi wyrusza w podróż z Mario, aby odnaleźć jego rodziców. Był wychowywany przez Yoshiego[potrzebny przypis].

Mario i Luigi są z pochodzenia Włochami. Mieszkali w Nowym Jorku na Brooklynie, gdzie pracowali jako hydraulicy. Podczas wykonywania pracy zostali wciągnięci przez rury do innego świata, gdzie znajdowała się kraina zwana Grzybowym Królestwem (z ang. Mushroom Kingdom). Postanowili tam zamieszkać na stałe.

Filmy i seriale związane z postacią[edytuj | edytuj kod]

Animowane
Aktorskie

W lutym 2018 przedstawiciele Nintendo zapowiedzieli produkcję filmu o bohaterze serii. Produkcją zajmie się studio Illumination Entertainment przy współpracy Shigeru Miyamoto – twórcy postaci[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rus McLaughlin: IGN Presents: The History of Super Mario Bros. (ang.). IGN, 2010-09-13. [dostęp 2017-03-21].
  2. Keith Stuart: Super Mario Bros: 25 Mario facts for the 25th anniversary (ang.). The Guardian, 2010-09-13. [dostęp 2017-04-02].
  3. Piotr Doroń: Autorzy Minionków stworzą film animowany z Mario w roli głównej. Gry-Online, 2018-02-01. [dostęp 2018-07-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]