Mario

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy postaci z gry komputerowej. Zobacz też: Mariusz – imię męskie pochodzenia łacińskiego i Mario – piosenkarz.
Mario
Postać z Mario Bros.
Ilustracja
Statua Mario w siedzibie firmy Nintendo, (Kungsbacka, Szwecja)
Pierwsze wystąpienie Donkey Kong (1981)
Twórca Shigeru Miyamoto

Mario (jap. マリオ, znany również jako Super Mario, początkowo Jumpman) – fikcyjna postać z gier wideo, stworzona przez Shigeru Miyamoto z firmy Nintendo[1]. Nosi charakterystyczną czerwoną czapeczkę, czerwoną koszulkę i niebieskie spodnie na szelkach (Kiedyś: niebieską koszulkę i czerwone szelki). W grach z jego udziałem celem najczęściej jest uratowanie Księżniczki Peach z rąk Bowsera.

Mario wystąpił w ponad 200 grach, co czyni go jedną z najpopularniejszych postaci z gier video. Jego debiut miał miejsce w grze Donkey Kong z 1981 roku na automaty arcade. Po 33 latach od wydania Donkey Kong popularność Mario nadal nie spada, czego dowodem są wydane przed rocznicą gry na konsolę Nintendo Wii: New Super Mario Bros. Wii (2009) i Super Mario Galaxy 2 (2010).

Dane statystyczne postaci[edytuj]

Życiorys[edytuj]

Mario i Luigi są z pochodzenia Włochami. Mieszkali w Nowym Jorku na Brooklynie, gdzie pracowali jako hydraulicy. Podczas wykonywania pracy zostali wciągnięci przez rury do innego świata, gdzie znajdowała się kraina zwana Grzybowym Królestwem (z ang. Mushroom Kingdom). Postanowili tam zamieszkać na stałe.

Filmy i seriale z serii Mario[edytuj]

  1. Animowane
  2. Aktorskie

Filmy animowane z Mario[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Rus McLaughlin: IGN Presents: The History of Super Mario Bros. (ang.). IGN, 2010-09-13. [dostęp 2017-03-21].

Linki zewnętrzne[edytuj]