Brazil (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brazil
Gatunek

komediodramat
fantastyka naukowa
dystopia
science fantasy

Data premiery

20 lutego 1985

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

142 min (wersja reżyserska)
94 min (wersja telewizyjna)

Reżyseria

Terry Gilliam

Scenariusz

Terry Gilliam,
Tom Stoppard,
Charles McKeown

Główne role

Jonathan Pryce,
Kim Greist,
Michael Palin,
Robert De Niro,
Katherine Helmond,
Bob Hoskins,
Ian Holm

Muzyka

Michael Kamen

Zdjęcia

Roger Pratt

Scenografia

John Beard,
Keith Pain

Kostiumy

James Acheson

Montaż

Julian Doyle

Produkcja

Arnon Milchan

Wytwórnia

Embassy International Pictures

Dystrybucja

Twentieth Century Fox (Europa),
Universal Pictures (USA)

Budżet

$15,000,000

Brazilbrytyjski film z 1985 roku w reżyserii Terry’ego Gilliama. Gatunkowo oscyluje między czarną komedią a filmem science fiction. Scenariusz do Brazil napisali wspólnie Gilliam, Tom Stoppard i Charles McKeown.

Główną rolę zagrał Jonathan Pryce, a w pozostałych wystąpili m.in. Robert De Niro, Kim Greist, Michael Palin, Katherine Helmond, Bob Hoskins i Ian Holm.

Brazil, określany mianem filmu psychodelicznego, nawiązuje do powieści George’a Orwella Rok 1984. Zdobył nagrodę Los Angeles Critics Award dla najlepszego filmu, dwie nagrody BAFTA (najlepsza scenografia, najlepsze efekty specjalne) oraz dwie nominacje do Oscara za scenariusz oryginalny i scenografię.

Amerykańscy producenci chcieli nadać filmowi bardziej optymistyczny wydźwięk, czemu sprzeciwił się Terry Gilliam. Poza Stanami Zjednoczonymi wyświetlano trwającą 142 minuty wersję reżyserską. W Stanach Zjednoczonych początkowo chciano emitować film w krótszej „telewizyjnej” wersji (94 minuty); ostatecznie do amerykańskich kin weszła 131-minutowa wersja zaakceptowana przez reżysera.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Brazil, którego tytuł nawiązuje do brazylijskiej piosenki z 1939 roku Aquarela do Brasil, jest historią urzędnika Sama Lowry'ego, żyjącego w bliżej nieokreślonym totalitarnym państwie w XX wieku. Zakochany w pięknej dziewczynie, w wyniku banalnej pomyłki (komputer drukuje list gończy z nazwiskiem szewca nazywającego się Buttle, zamiast człowieka podejrzanego o terroryzm, Tuttle) ginie niewinny człowiek i Sam staje się nagle wrogiem systemu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]