Michael Palin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michael Palin
Ilustracja
Imię i nazwisko

Michael Edward Palin

Data i miejsce urodzenia

5 maja 1943
Sheffield

Zawód

komik, aktor, scenarzysta, kompozytor, pisarz

Współmałżonek

Helen Gibbins

Lata aktywności

od 1965

Odznaczenia
Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Św. Michała i Św. Jerzego (Wielka Brytania)

Michael Edward Palin (ur. 5 maja 1943 w Sheffield) – brytyjski aktor komediowy, scenarzysta i podróżnik, a także kompozytor, autor tekstów, piosenkarz i producent filmowy. W 2019 otrzymał tytuł honorowy Sir[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Najmłodszy z Pythonów, którego określano często mianem „ten miły”. Studiował w Oksfordzie, gdzie poznał Terry’ego Jonesa, swego późniejszego współpracownika w pisaniu tekstów skeczy do Latającego cyrku Monty Pythona. Napisali też razem serię Ripping Yarns (Klawe opowiastki/Nie ma mitu bez kitu).

Ich skecze, bardziej niż te autorstwa pozostałych, skupiały się na jednej zabawnej, dziwacznej sytuacji, następnie rozbudowywanej. Przykładem jest skecz o Hiszpańskiej Inkwizycji z „Latającego cyrku” i o panu Creosocie z Sensu życia. Rozpoczynają się one w codziennej życiowej sytuacji, w którą nagle wprowadzony zostaje nieoczekiwany, nieprzewidywalny, łobuzerski element (Hiszpańska Inkwizycja, groteskowy grubas). Od tej chwili Palin i Jones kreują już niewiarygodnie głupie, ekstremalne wydarzenia, na przykład „torturowanie” staruszki za pomocą poduszek, karmienie przez Cleese’a w roli kelnera grubego pana Creosote’a do momentu gdy ten pęka z przejedzenia, rozbryzgując wymiociny po całej sali restauracyjnej.

Palin usiłował zerwać z etykietką „miłego”, występując w dokumentalnych serialach podróżniczych własnego autorstwa, m.in.: Od bieguna do bieguna z Michaelem Palinem, Dookoła Pacyfiku z Michaelem Palinem czy Michaela Palina przygoda śladami Ernesta Hemingwaya, w których często znajdował się w ekstremalnych warunkach i bezkompromisowych sytuacjach. Jest autorem bestsellerowych książek podróżniczych: W 80 dni dookoła świata, Od bieguna do bieguna, Dookoła Pacyfiku, Michaela Palina przygoda śladami Ernesta Hemingwaya, Sahara, Himalaje i Nowa Europa, a także powieści: Krzesło Hemingwaya oraz Prawda.

Występował w wielu filmach fabularnych, niekiedy wraz z innymi Pythonami. W filmie Amerykańscy przyjaciele odtworzył autentyczny epizod z życia swojego pradziadka.

W 2006 roku Michael Palin wystąpił w skeczu lubelskiego kabaretu Ani Mru Mru, w efekcie współpracy przy produkcji filmu Michael Palin New Europe (serial BBC o nowych krajach Unii Europejskiej)[2].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]