Bronisław Żołnierowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bronisław Żołnierowicz/Edward Lubusch
SS-Rottenführer SS-Rottenführer
Data i miejsce urodzenia

22 lutego 1922
Biała, II Rzeczpospolita

Data i miejsce śmierci

10 marca 1984
Wrocław, Polska Rzeczpospolita Ludowa

Przebieg służby
Lata służby

1940–1944

Formacja

SS Schutzstaffel
AK Armia Krajowa

Jednostki

12 Pułk Piechoty Armii Krajowej

Stanowiska

szef zakładu ślusarskiego w KL Auschwitz (1942–1944)

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Późniejsza praca

PGR, Orbis

Bronisław Żołnierowicz (ur. 22 lutego 1922 w Białej jako Edward Lubusch, zm. 10 marca 1984 we Wrocławiu) – niemiecko-polski mechanik[1], w czasie II wojny światowej SS-man i członek załogi KL Auschwitz. Nazywany jest dobrym SS-manem z powodu udzielenia pomocy w ucieczce z obozu koncentracyjnego dwóm więźniom: Mali Zimetbaum i Edwardowi Galińskiemu[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edward Lubusch urodził się w Białej[3] jako syn Niemca Rudolfa Lubuscha i Polki Berty Lubusch[1] (ur. jako Bernardyna Vlćek)[3], która pracowała jako położna[1].

Biegle posługiwał się językiem polskim i niemieckim[1]. Swoją młodość spędził w Białej; według Franciszka Kramarczyka, szkolnego kolegi Lubuscha, ten bardziej czuł się Niemcem niż Polakiem. W kwietniu 1939 roku w szkole, do której uczęszczali, ogłoszono rozporządzenie, w myśl którego zakazano używania na terenie placówki języka niemieckiego. Kramarczyk podał, że podczas przygotowywania się do wyjścia na strzelnicę usłyszał, jak Lubusch rozmawiał po niemiecku; po zwróceniu mu uwagi, Lubusch odparł, że polska mowa jest do rzyci, za co ten został wydalony ze szkoły[1]. Podczas II wojny światowej Lubusch próbował odnaleźć Kramarczyka w Bielsku, jego miejscu zamieszkania (Bielany) oraz miejscu pracy (lokomotywownia w Monowicach); w 1944 roku ostatecznie porzucił poszukiwania po tym, gdy zwierzchnik Kramarczyka zagroził Lubuschowi doniesieniem do Gestapo[1].

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

1 lutego 1941 roku Lubusch trafił do załogi KL Auschwitz, gdzie pracował jako telefonista w sztabie komendantury; na jego pozycję wpłynęła jego matka, która za wszelką cenę starała się zapobiec wysłaniu na front po stracie jej drugiego syna Edwarda, który zginął w trakcie działań wojennych[1]. Przekonał komendanta obozu Rudolfa Hößa do utworzenia na terenie obozu odlewni żeliwa oraz zakładu ślusarskiego, którego został szefem jesienią 1942 roku; w tym czasie Lubusch miał stopień SS-Rottenführera[1][4]. Jednym z pracowników ślusarni był Edward Galiński, który pod koniec 1943 roku poznał Malę Zimetbaum – urodzoną w Małopolsce Żydówkę, która dorastała w Belgii. We wrześniu 1942 roku została ona osadzona w obozie przejściowym w Mechelen, następnie deportowana do Auschwitz II – Birkenau[1][5].

Pod koniec lutego 1944 roku Lubusch przekazał Galińskiemu przeładowany pistolet oraz mundur SS-mana, by ten mógł w przebraniu uciec z Auschwitz wraz z Malą Zimetbaum[6]; parze udało się uciec 24 czerwca tegoż roku docierając do miejscowości Kozy, jednak już 7 lipca zostali oni zatrzymani[4] w trakcie ucieczki na Słowację, gdzie Mala miała krewnych[5]. Para została osadzona w bloku nr 11 w Auschwitz oraz skazana na karę śmierci. Byli przesłuchiwani przez Gestapo, które między innymi próbowało dowiedzieć się, skąd Galiński miał mundur SS-mana; mimo brutalnych tortur, para nie wydała Lubuscha. Wyrok na Galińskiego i Zimetbaum został wykonany 22 sierpnia 1944 roku[1][5]. W tym samym roku Lubusch pomógł uciec z Auschwitz polskiemu pułkownikowi Franciszkowi Faix, następnie dzięki pomocy ze strony Armii Krajowej Lubusch także zdezerterował z obozu; kontakt z polskim ruchem oporu umożliwił mu teść – Jan Kneblowski, który przed II wojną światową był oficerem Wojska Polskiego[1][5][4].

Po dezercji z Auschwitz, Lubusch wstąpił do 12 Pułku Piechoty Armii Krajowej[5], inni żołnierze tego pułku nazywali go etatowym Niemcem; jego zadaniem było podjeżdżanie pod więzienia i informowanie funkcjonariuszy Gestapo o nakazie przekazania mu więzionych żołnierzy AK w celu ich eskorty, w rzeczywistości byli oni wywożeni do Wadowic[1]. Pośredniczył także w przekazywaniu korespondencji między więźniami a działaczami krakowskich struktur Polskiej Partii Socjalistycznej[4]. W Wadowicach mieszkała wówczas żona Edwarda wraz z synem Włodzimierzem, a ich dom był stale obserwowany przez gestapowców[1]. Gdy pod koniec 1944 roku Edward Lubusch odwiedził rodzinę, został zatrzymany przez Niemców oraz skazany na śmierć; oczekiwał na wyrok w celi w Bielsku, jednak ostatecznie do niego nie doszło z powodu postępującej ofensywy Armii Czerwonej. W lutym 1945 roku Lubusch został przewieziony do więzienia w Berlinie, a miesiąc później wcielono go Volkssturmu[5][4], skąd ponownie zdezerterował[1].

Po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Podczas powrotu z Berlina do Polski Lubusch natrafił na ciało polskiego żołnierza, który według posiadanych przy sobie dokumentów nazywał się Bronisław Żołnierowicz[5], urodził się w 1914 roku w leżącej nieopodal Wilna miejscowości Kowaliszki[4] oraz ukończył 5 klas szkoły podstawowej; miał wracać z przymusowych robót w Niemczech[1]. Edward Lubusch przejął jego imię i nazwisko; żona także zmieniła tożsamość z Hildegardy Lubusch na Martę Żołnierowicz. Nie mogąc wrócić do Bielska z racji możliwości rozpoznania, wraz z żoną i synem zamieszkali w Gdańsku[5], gdzie Bronisław pracował jako ślusarz[4]. Został jednak rozpoznany, więc rodzina była zmuszona do przeprowadzki; przez krótki czas Żołnierowiczowie mieszkali w kilku wielkopolskich miejscowościach i żyli w ubóstwie, jednak dzięki podjęciu się przez Żołnierowicza pracy w Państwowym Gospodarstwie Rolnym sytuacja rodzinna uległa poprawie, a w 1947 roku na świat małżeństwu przyszła córka Krystyna[1]. Marta ukończyła kurs aptekarski i wraz z mężem i dziećmi mieszkała wówczas w domu połączonym z apteką[4].

W 1956 roku Żołnierowiczowie przeprowadzili się do Jeleniej Góry, gdzie kilka lat wcześniej zamieszkali rodzice Marty[4]. Sama została właścicielką domu przy ulicy Szpaczej 7 (obecnie jest to ul. Gałczyńskiego), kupionego przez jej ojca[1]. Natomiast Bronisław zajął się handlem; wraz z żoną prowadził magazyn, w którym zaopatrywały się lokalne sklepy spożywcze[4]. Pracował następnie jako kierownik robót w przedsiębiorstwie melioracyjnym, a w latach 60. rozpoczął pracę w biurze podróży Orbis; dzięki swojej biegłej znajomości języka niemieckiego oprowadzał po Karkonoszach wycieczki z Niemiec Wschodnich oraz Zachodnich[1][4].

Zmarł 10 marca 1984 roku we Wrocławiu, został pochowany w Jeleniej Górze[1][5][4]. Jego żona Marta zmarła 15 lat później[4].

Prawda o Żołnierowiczu oraz następstwa[edytuj | edytuj kod]

Włodzimierz Żołnierowicz, syn Bronisława, miał zamiar wziąć ślub, więc potrzebował metryki urodzenia; ojciec przekonywał go, że ten urodził się w Bielsku oraz tamtejszy budynek urzędu stanu cywilnego miał spłonąć wraz z dokumentami. Mimo to, Włodzimierz udał się do rodzinnej miejscowości ojca, gdzie dowiedział się od ciotki o jego wojennej przeszłości. W archiwum parafialnym jednego z kościołów w Bielsku-Białej oraz urzędowym Włodzimierz Żołnierowicz figurował jako Włodzimierz Lubusch; po II wojnie światowej formalnie został adoptowany przez swoich rodziców, by mógł przyjąć ich nowe nazwisko[1][4].

Siostra Włodzimierza, Krystyna, zaszła w ciążę z radiotelegrafistą służącym w stopniu porucznika w Ludowym Wojsku Polskim. Rodzice zabronili jej wyjść za mąż, gdyż informacje o przyszłych żonach oficerów były skrupulatnie sprawdzane. Została więc wywieziona do klasztoru, gdzie urodziła córkę Annę; ta została oddana do adopcji. Po śmierci jej przybranych rodziców, Anna rozpoczęła poszukiwanie rodziców biologicznych; w 2001 roku poznała swoją biologiczną matkę Krystynę Żołnierowicz oraz swoją przyrodnią siostrę, natomiast ojca nigdy nie poznała[1][4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1943 roku Edward Lubusch wziął ślub z Hildegardą Kneblowską, z którą miał dwoje dzieci: Włodzimierza (ur. w październiku 1943) oraz Krystynę (ur. 1947)[1][4]. Wnuczką Lubuscha jest Joanna Dolęga-Semczuk, będąca w związku małżeńskim z dziennikarzem Przemysławem Semczukiem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w SS-man z KL Auschwitz, który zdał egzamin z człowieczeństwa. dzieje.pl, 2012-10-07. (pol.).
  2. BIBLIOGRAFIA BIEŻĄCA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. sbc.org.pl, 2013. s. 19. (pol.).
  3. a b Genealogiczna kartoteka - baza urodzeń, małżeństw i zgonów. genetyka.genealodzy.pl. (pol.).
  4. a b c d e f g h i j k l m n o p Przemysław Semczuk: Bali się całe życie. majdanek.com.pl, 2007-01-28. (pol.).
  5. a b c d e f g h i 70 lat temu z Auschwitz uciekli więźniowie Mala Zimetbaum i Edek Galiński. dzieje.pl, 2016-06-24. (pol.).
  6. Mala Zimetbaum, urodzona w Brzesku bohaterka Auschwitz. brzesko-briegel.pl, 2022-09-24. (pol.).