Brookhaven National Laboratory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Brookhaven National Laboratory – multidyscyplinarne laboratorium naukowe w USA (stan Nowy Jork, hrabstwo Suffolk), w centralnej części wyspy Long Island. Założone po drugiej wojnie światowej na miejscu wcześniejszej bazy wojskowej Camp Upton miało za zadanie prowadzić badania nad pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej. Jednym z założycieli laboratorium był pochodzący z Polski Izaak Rabi.

Obecnie w Brookhaven prowadzi się badania w dziedzinie fizyki, chemii i biologii. W ciągu swojego istnienia jego uczeni zdobyli łącznie osiem nagród Nobla.

Laboratorium zajmuje zalesiony teren o powierzchni około 5 tysięcy akrów.

Z prawnego punktu widzenia laboratorium stanowi prywatną firmę Brookhaven Science Associates, której głównymi udziałowcami jest grupa amerykańskich uniwersytetów, finansowana na mocy kontraktu z Departamentem Energii rządu USA.

W latach 80. XX wieku zajmowało teren ok. 1400 ha i zatrudniało ok. 2800 pracowników, w tym 400 naukowych. Znajdowały się tam 2 akceleratory protonów, kosmotron 3 GeV, synchrotron 30 GeV, cyklotron, i 3 reaktory jądrowe[1].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryszard Szepke: 1000 słów o atomie i technice jądrowej. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1982. ISBN 83-11-06723-6. (pol.).