Browar kłodzki i fabryka marmolady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Browar kłodzki i fabryka marmolady
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Siedziba

Kłodzko

Data założenia

1865

Data zamknięcia

1920

Dane adresowe
ul. Königshainerstrasse
Położenie na mapie Kłodzka
Mapa konturowa Kłodzka, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Browar kłodzki i fabryka marmolady”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Browar kłodzki i fabryka marmolady”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Browar kłodzki i fabryka marmolady”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Browar kłodzki i fabryka marmolady”
Ziemia50°26′21,6″N 16°39′39,0″E/50,439333 16,660833

Browar kłodzki i fabryka marmolady – jeden z browarów w Kłodzku działający na przełomie XIX i XX wieku, znajdujący się na prawym brzegu Nysy Kłodzkiej.

Browar powstał prawdopodobnie w 1865 roku z inicjatywy A. Brosiga, który następnie odsprzedał go w 1889 roku żydowskiej rodzinie Ascherów, do których należał ponadto hotel Glatzer Hof. Browar Glatzer Brauhaus należał do największych browarów w mieście. Jego siedziba złożona z kompleksu budynków przemysłowych mieściła się pomiędzy ulicami: Königshainerstrasse i Mälzstrasse (obecne ulice Śląska i Połabska). Piwo produkowano w nich do wybuchu I wojny światowej. Następnie budynki browaru odkupił inny żydowski przedsiębiorca – Hermann May, który zrezygnował z produkcji piwa na rzecz galaretek, marmolady i soków owocowych. Specjalnością fabryki był likier Glatzer Rose (Róża Kłodzka). W latach 30. XX wieku spadkobiercy zmarłego w 1919 roku Hermanna Maya zostali zmuszeni na mocy antysemickich regulacji prawnych do zrezygnowania z działalności gospodarczej (ustawy norymberskie).

Po 1945 roku i włączeniu ziemi kłodzkiej w obręb państwa polskiego w miejscu fabryki marmolady uruchomiono Kłodzki Zakład Przetwórczy Las.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]