Bukczański Rezerwat Biologiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bukczański Rezerwat Biologiczny
Біялагічны заказнік "Букчанскі",
Республиканский биологический заказник «Букчанский»
rezerwat biologiczny
Państwo

 Białoruś

Położenie

rejon lelczycki

Data utworzenia

16 sierpnia 1979[1]

Powierzchnia

4990,31 ha[2][3]

Położenie na mapie obwodu homelskiego
Mapa konturowa obwodu homelskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Bukczański Rezerwat Biologiczny”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, na dole znajduje się punkt z opisem „Bukczański Rezerwat Biologiczny”
Ziemia51°41′N 27°41′E/51,683333 27,683333

Bukczański Rezerwat Biologiczny (biał. Біялагічны заказнік "Букчанскі"; ros. Республиканский биологический заказник «Букчанский») – rezerwat przyrody położony na Białorusi, chroniący kompleks leśno-bagienny oraz siedliska żurawiny[2][3].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat położony jest w obwodzie homelskim, w rejonie lelczyckim. Obejmuje duży, niezamieszkany obszar leśno-bagienne Bagno Topiłowskie[2][3].

W jego sąsiedztwie położone są Rezerwat Krajobrazowy Błota Olmańskie na wschodzie oraz Rezerwat Wodno-Bagienny Stary Żadzien (na północy). Na południe od rezerwatu przebiega granica z Ukrainą[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat powstał 16 sierpnia 1979. Obecnie istniejącą formę ochrony przyjął 27 grudnia 2007[1][2].

Biotopy i geomorfologia[edytuj | edytuj kod]

Obszar rezerwatu ukształtował się podczas topnienia lądolodów w okresie zlodowaceń plejstoceńskich, za sprawą osadów sandrowych i innych związanych z tym form akumulacji. Teren jest pagórkowaty. Wśród bagien występują suche wyspy, osiągające do 30 m ponad poziom terenu. Brak jest większych rzek[2].

Rezerwat porastają lasy mieszane, w których dominującymi gatunkami drzew są sosna, brzoza, olcha czarna i dąb. W centralnej części, nieporośniętej lasem, występują bagna. Gleby bielicowe, torfowe i bagienne[2][3].

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Z szczególnie ważnych przyrodniczo gatunków Bukczański Rezerwat Biologiczny zamieszkują: z ptaków bocian czarny, żuraw zwyczajny i błotniak zbożowy; z ssaków orzesznica leszczynowa i borsuk europejski; z gadów żółw błotny[2][3].

Rośliny reprezentują m.in. żurawina drobnoowocowa, sit drobny, borówka bagienna, borówka czarna i borówka brusznica[2].

Działalność człowieka[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat jest dostępny dla turystów. Wyznaczone są piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Dozwolone jest łowiectwo oraz w ściśle określonym okresie (przełom lata i jesieni), zbieractwo jagód[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Список особо охраняемых природных территорий Гомельской области. Homelski Komitet Obwodowy Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska. [dostęp 2023-09-25]. (ros.).
  2. a b c d e f g h i Биологический заказник республиканского значения «Букчанский». "O Białorusi" - rekreacja i turystyka na Białorusi. [dostęp 2023-09-25]. (ros.).
  3. a b c d e f g Республиканский биологический заказник «Букчанский». Planeta Belarus. [dostęp 2023-09-25]. (ros.).