Bulbulators

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
logo Bulbulators
Rok założenia 1989
Pochodzenie  Polska
Gatunek punk rock, street Punk
Wydawnictwo muzyczne Noise Annoys, Lou & Rocked Boys
Obecni członkowie
Piotr „Iglak” Tohak,
Artur „Burak” Latosiński,
Krzysztof „Lotos” Latosiński,
Jacek „Jaca” Pakura,
Krzysztof "Kondi" Kondratow
Byli członkowie
Wojciech „TikTak” Stephan,
Mirosław „Sensitive Rat” Bednorz,
Paweł „Gruby” Siegel,
Damian "Pachol" Paszek,
Eugeniusz "Dziobaty" Ptak,
Piotr "Pituś" Kocur,
Roman "Izik" Lekston,
Adam „Adaś” Pytel
Strona internetowa

Bulbulatorspolska grupa muzyczna, grająca w stylu punk rock. Zespół koncertował m.in. z The Adicts, Angelic Upstarts, 999, UK Subs, The Exploited, Charge 69, Po Prostu.

Zespół istnieje od końca 1989 roku, kiedy to gitarzysta Artur „Burak” Latosiński w momencie zawieszenia działalności grupy Ramzes & The Hooligans postanowił założyć nowy zespół. Od początku inspiracją dla zespołu był wczesny punk lat 70. oraz klasyczne zespoły street punkowe. Po wielu koncertach granych głównie na terenie polskiego i czeskiego Śląska i kilku zmianach personalnych, w 2000 roku zespół nagrał swój pierwszy album Prawdziwe Życie. Po wydaniu płyty z grupy odszedł i wyjechał za granicę basista Wojciech „TikTak” Stephan (zmarł w Niemczech 12 kwietnia 2007 roku), jego następcą został Paweł „Gruby” Siegel, znany dotąd m.in. z grupy Skampararas.

W 2002 ukazał się drugi album zespołu Nie! Nie! Nie!, zawierający m.in. takie utwory jak „Biało-Czerwoni”, „Pakiet socjalny” czy „Nie ma kwiatków”. W tym czasie Bulbulators dołączył do krajowej czołówki sceny punk grając koncerty u boku takich sław jak The Exploited, Angelic Upstarts, The Business, UK Subs, The Vibrators, Menace, 999 czy Guitar Gangsters.

W roku 2004 zespół nagrał kolejny album Punkophilia a autorskie utwory jak choćby „Ulubieńcy kobiet”, „Bieda” czy „10 powodów” uzupełnił coverem zespołu TZN Xenna w którym gościnnie zaśpiewał lider Xenny Krzysztof „Zygzak” Chojnacki. Na wyprodukowanej płycie poszerzono też instrumentarium o gitarę akustyczną, pianino i sekcję dętą.

Czwarty album Aut Punk Aut Nihil wydała w 2007 roku łódzka wytwórnia Noise Annoys.

W 2009 roku zespół wydał Deja Vu w formie winyla. Płyta ukazała się w limitowanym nakładzie 500 sztuk, z czego 100 sztuk na czerwonej płycie winylowej. Strona A albumu zawiera nowe wersje utworów z pierwszych dwóch płyt, strona B to wybrane utwory z trzeciej i czwartej płyty.

Kolejnym albumem był Principes Mortales Punk Aeterna z 2010 roku. Krążek wydany w formacie CD zawiera 11 nowych, autorskich utworów zespołu, ale wzorem z przeszłości muzycy także tym razem sięgnęli po cover nagrywając swoją własną interpretację utworu „Przyjdź w taką noc” wykonywaną w oryginale przez zespół Niebiesko-Czarni i Helenę Majdaniec, ale bardziej spopularyzowanego przez Czesława Niemena i zespół Akwarele.

Stylistycznie i brzmieniowo nowy album jest kontynuacją poprzednich dokonań grupy, a wśród tekstów znalazł się wiersz Andrzeja Bursy „Pantofelek”. W sesji nagraniowej do płyty gościnnie udział wzięli: wokalistka grupy The End – Pauka oraz klawiszowiec Tomasz Drachus. Okładkę zaprojektował Michał Arkusiński.

Album Inter Punk powstał w rzeszowskim studio nagrań Big Bit Audio. Nad realizacją nagrań czuwał Jacek Młodochowski, który współpracował z zespołem przy poprzednich albumach: Punkophilia, Aut Punk Aut Nihil oraz Principes Mortales Punk Aeterna. Album zawiera 11 premierowych autorskich utworów oraz cover zespołu Śmierć Kliniczna, w którym gościnnie solówkę zagrał autor utworu Dariusz Dusza. W tytułowym, mówiącym o ponadnarodowym wymiarze punka utworze gościnnie zaśpiewali wokaliści zaprzyjaźnionych z Bulbulators zespołów The Fialky (Czechy), Charge 69 (Francja), Argies (Argentyna), oraz Wayne LOST SOUL z Anglii. W dwóch utworach ma klawiszach wsparła ich Magdalena Czerwińska z zespołu Alians. Autorem szaty graficznej albumu jest łódzki grafik Michal Arkusinski.

Skład[edytuj | edytuj kod]

 • Piotr „Iglak” Tohak – śpiew
 • Artur „Burak” Latosiński – gitara, śpiew
 • Jacek „Jaca” Pakura – gitara basowa
 • Krzysztof "Kondi" Kondratow – perkusja
 • Krzysztof „Lotos” Latosiński - gitara

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • Prawdziwe Życie (2000, 2004)
 • NIE! NIE! NIE! (2002)
 • Punkophilia (2005)
 • Aut Punk Aut Nihil (2007)
 • Deja Vu (2009)
 • Principes Mortales Punk Aeterna (2010)
 • Inter Punk (2015)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]