Bulbulators

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
logo Bulbulators
Rok założenia 1989
Pochodzenie  Polska
Gatunek punk rock Street Punk
Wytwórnia płytowa Noise Annoys
Obecni członkowie
Piotr "Iglak" Tohak,
Artur "Burak" Latosiński,
Krzysztof "Lotos" Latosiński,
Jacek "Jaca" Pakura,
Damian Pachol
Byli członkowie
Wojciech "TikTak" Stephan,
Mirosław "Sensitive Rat" Bednorz,
Paweł "Gruby" Siegel
Strona internetowa

Bulbulatorspolska grupa muzyczna, grająca w stylu punk rock. Zespół koncertował m.in. z The Adicts, Angelic Upstarts, 999, UK Subs, The Exploited, Charge 69, Po Prostu.


Zespół istnieje od końca 1989 roku, kiedy to gitarzysta Artur Burak Latosiński w momencie zawieszenia działalności grupy Ramzes & The Hooligans postanowił założyć nowy band. Od początku inspiracją dla zespołu był wczesny punk lat 70. oraz klasyczne zespoły street punk. Po wielu koncertach granych głównie na terenie polskiego i czeskiego Śląska i kilku roszadach personalnych, w 2000 roku zespół nagrał swój pierwszy album Prawdziwe Życie. Po wydaniu płyty z grupy odszedł i wyjechał za granicę basista Wojciech "TikTak" Stephan (zmarł w Niemczech 12.04.2007 roku), jego następcą został Paweł "Gruby" Siegel, znany dotąd m.in. z grupy Skampararas.

W 2002 ukazał się drugi album zespołu Nie! Nie! Nie! świetnie przyjęty przez publiczność, zawierający m.in. takie hity jak „Biało-Czerwoni”, „Pakiet socjalny” czy „Nie ma kwiatków”. W tym czasie Bulbulators dołączył do krajowej czołówki sceny punk grając koncerty u boku takich sław jak The Exploited, Angelic Upstarts, The Business, UK Subs, The Vibrators, Menace, 999 czy Guitar Gangsters.

W roku 2004 zespół nagrał kolejny album Punkophilia a autorskie utwory jak choćby „Ulubieńcy kobiet”, „Bieda” czy „10 powodów” uzupełnił coverem legendarnej grupy TZN Xenna w którym gościnnie zaśpiewał lider Xenny Krzysztof "Zygzak" Chojnacki . Na świetnie wyprodukowanej płycie poszerzono też instrumentarium o gitarę akustyczną, pianino i sekcję dętą

Swą klasę zespół potwierdził czwartym albumem Aut Punk Aut Nihil wydanym w 2007 roku — tak jak i poprzednie przez niezależną łódzką oficynę Noise Annoys – a przynoszącym takie przeboje jak „Sprawiedliwość”, „Mężczyźni wolą blondynki”, „Nie chcę dorastać” czy cover z repertuaru Niebiesko–Czarnych „Mamo, mamo”.

W 2009 roku zespół wydał Deja Vu w formie winyla. Płyta ukazała się w limitowanym nakładzie 500 sztuk, z czego 100 sztuk na czerwonej płycie winylowej. Strona A longpleya zawiera nowe wersje kawałków z pierwszych dwóch płyt, strona B to wybrane utwory z trzeciej i czwartej płyty.

Kolejnym albumem był "Principes Mortales Punk Aeterna" z 2010 roku. Krążek wydany w formacie CD zawiera 11 nowych, autorskich utworów zespołu ale wzorem z przeszłości muzycy także tym razem sięgnęli po cover nagrywając swoją własną interpretację utworu "Przyjdź w taką noc", wielkiego hitu z lat 60-tych ubiegłego wieku wykonywanego swego czasu przez big-beatową formację Niebiesko-Czarni i Helenę Majdaniec, ale bardziej spopularyzowanego przez Czesława Niemena i zespół Akwarele. Stylistycznie i brzmieniowo nowy album jest kontynuacją poprzednich dokonań grupy, a wśród tekstów znalazł się wiersz Andrzeja Bursy "Pantofelek". W sesji nagraniowej do płyty gościnnie udział wzięli: wokalistka grupy The End - Pauka oraz klawiszowiec Tomasz Drachus. Okładkę zaprojektował Michał Arkusiński, którego fani znają już z wcześniejszej współpracy z zespołem.

Album INTER PUNK powstał w rzeszowskim studio nagrań Big Bit Audio. Nad realizacją nagrań czuwał Jacek Młodochowski, który współpracował z zespołem przy poprzednich albumach: PUNKOPHILIA, AUT PUNK AUT NIHIL oraz PRINCIPES MORTALES PUNK AETERNA. Album zawiera 11 premierowych autorskich utworów oraz cover legendarnej gliwickiej formacji Śmierć Kliniczna, w którym gościnnie solówkę zagrał autor utworu Dariusz Dusza. W tytułowym, mówiącym o ponadnarodowym wymiarze punka utworze gościnnie zaśpiewali wokaliści zaprzyjaźnionych z Bulbulators kapel The Fialky (Czechy), Charge 69 (Francja), Argies (Argentyna), oraz Wayne LOST SOUL z Anglii. W dwóch utworach ma klawiszach wsparła ich Magdalena Czerwińska z zespołu ALIANS. Autorem szaty graficznej albumu jest znany łódzki grafik Michal Arkusinski. Okładka oraz książeczka zawierająca ilustracje do tekstów wykonane zostały w 100% ręcznie metodą szablon-spray-foto.


Bulbulators mają opinie zespołu świetnie wypadającego na żywo, czego dowodem są liczne koncerty na terenie całego kraju, Czech, Słowacji, Niemiec, Węgier, Francji i Anglii.[potrzebne źródło]

Skład[edytuj | edytuj kod]

 • Piotr "Iglak" Tohak – śpiew
 • Artur "Burak" Latosiński – gitara, śpiew
 • Jacek "Jaca" Pakura – gitara basowa, śpiew
 • Damian Pachol – perkusja
 • Krzysztof "Lotos" Latosiński - gitara

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • Prawdziwe Życie (2000, 2004)
 • NIE! NIE! NIE! (2002)
 • Punkophilia (2005)
 • Aut Punk Aut Nihil (2007)
 • Deja Vu (2009)
 • Principes Mortales Punk Aeterna (2010)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]