Dariusz Dusza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dariusz Dusza
Imię i nazwisko

Dariusz Janusz[a] Dusza

Data i miejsce urodzenia

22 grudnia 1961
Gliwice

Instrumenty

gitara

Gatunki

punk rock
rock and roll

Zawód

gitarzysta
kompozytor
autor tekstów

Aktywność

lata 80. – nadal

Powiązania

Dżem

Współpracownicy
Ireneusz Dudek
Jerzy Mercik
Zespoły
Śmierć Kliniczna
Absurd
Shakin Dudi
Darmozjady
Chuligani
DiM
Redakcja

Dariusz Janusz[a] Dusza (ur. 22 grudnia 1961[1] w Gliwicach) – polski muzyk rockowy; gitarzysta, kompozytor, autor tekstów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego droga muzyczna zaczęła się w liceum, gdzie grał w zespole Ndst, wykonującym standardy bluesowe i rock’n’rollowe. Potem wraz z Wojciechem Jaczyczką (później „Śmierć Kliniczna”) grywał w różnych, efemerycznych składach.

W 1981 został liderem i współzałożycielem zespołu Śmierć Kliniczna. Grupa ta, łącząca punk rocka z reggae i punk jazzem, nagrała dwa single, występowała na największych polskich festiwalach rockowych.

W 1984 Dusza opuścił Śmierć Kliniczną i założył Absurd. W tym samym roku Dusza i kilku muzyków wzięło udział w występach zespołu stworzonego przez Ireneusza Dudka dla potrzeb jednego koncertu w Hali Parkowej w Katowicach. Po tym wydarzeniu muzycy postanowili działać dalej jako Shakin Dudi. Dusza był gitarzystą i autorem wszystkich tekstów zespołu.

Równolegle, po rozwiązaniu Absurdu Dusza wraz z Lucjanem Gryszką (ex-Absurd, obecnie Cree) i Adamem Lomanią, powołał do życia Darmozjadów, a zespół wydał swoją dużą płytę. Po tym projekcie wraz z Gryszką i Andrzejem Urnym, przez parę miesięcy tworzy zespół Chuligani.

W 1989 Dusza zawiesił aktywną działalność estradową, ograniczając się do pisania tekstów dla Ireneusza Dudka. Jako tekściarz rozpoczyna również współpracę z zespołem Dżem.

W 2002 ukazała się płyta Pies od Luizy, nagrana wspólnie z Jerzym „Mercedesem” Mercikiem (również byłym członkiem Śmierci Klinicznej). Grając we dwóch na akustycznych gitarach występowali okazjonalnie, wykonując na koncertach swoje piosenki oraz opracowane przez siebie wersje utworów Boba Marleya czy Ramones. Po niemal dwuletniej przerwie spotkali się znowu tworząc zespół DiM, czyli Dusza i Mercik. W 2008 ukazuje się ich album Same dobre wiadomości.

Od 2004 Dusza wraca do grania w Shakin Dudi. Po wydaniu LP Złota płyta – ciąg dalszy zespół ponownie rozpoczyna aktywną działalność koncertową. W 2011 roku wychodzi kolejny album zespołu ...bo ładnym zawsze lżej... W 2011 roku Irek Dudek otrzymuje Fryderyka za album Dudek Bluesy, na którym wszystkie teksty są autorstwa Duszy.

W październiku 2009 Dariusz Dusza rozpoczął organizowanie swojego nowego zespołu – Redakcji. W jego składzie, oprócz Duszy, znaleźli się: wokalista Adam Antosiewicz, basista Bartłomiej Stuchlik i perkusista Łukasz Walczak. Później dołączył do nich jeszcze gitarzysta Dawid Szlezak[2]. W kwietniu 2011 ukazał się ich debiutancki album Horrroskop. W 2012 roku wyszła kolejna płyta zatytułowana Cyfrowe średniowiecze. W 2013 roku napisał teksty dla Lory Szafran na płytę Nad ranem. Rozpoczął też współpracę z takim artystami jak zespół Cree, Bracia czy też Beata Przybytek.

Oprócz muzyki, Dariusz Dusza pasjonuje się również wędkarstwem. Jest autorem kilku książek o tej tematyce (Wędkarski kalendarz brań, Właśnie wróciłem z ryb, Łowić duszą i głową, Sekrety mistrzów spinningu). Od 1998 pisze felietony w miesięczniku Wędkarski Świat.

W styczniu 2016 zrezygnował z grania na gitarze w Shakin Dudi[3]. W tym samym miesiącu ukazała się kolejna płyta Redakcji Polskie piekło. W maju 2016 nakładem wydawnictwa Zima Records ukazała się napisana przez Duszę autobiografia „Jestem ziarnkiem piasku”. W październiku, z okazji 35-lecia powstania Śmierci Klinicznej wyszedł LP „Nienormalny świat” (we wrześniu Dusza z Mercikiem zagrali razem rocznicowy koncert).

Po poważnej kontuzji ręki powrócił do grania z Redakcją w 2018. W nowym składzie zagrali na kilku festiwalach punkowych, zarejestrowali też w studiu osiem utworów (pierwsza sesja w kwietniu 2019, druga w listopadzie 2019). Na początku 2020 zrezygnował ze współpracy z muzykami, zawieszając działalność koncertową zespołu.

W 2019 ukazała się jego kolejna książka pt. „Zombie Fest”.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze piosenki[edytuj | edytuj kod]

 • „Nienormalny świat” Śmierć Kliniczna
 • „Nasza edukacja” Śmierć Kliniczna
 • „Zżera mnie dżuma” Absurd
 • „Au sza la la la” Shakin Dudi
 • „Och, Ziuta” Shakin Dudi
 • „Zastanów się, co robisz” Shakin Dudi
 • „Dzikość mego serca” Dżem
 • „Jak malowany ptak” Dżem
 • „Zapal świeczkę” Dżem
 • „Same dobre wiadomości” DiM
 • „Dziś umarłem na ulicy” Redakcja

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów D. Duszy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Leszek Gnoiński, Encyklopedia Polskiego Rocka, Jan Skaradziński, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 407, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642.
 2. Artur Rawicz: Redakcja koncertuje, Redakcja nagrywa... (pol.). cgm.pl, 2010-05-14. [dostęp 2015-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)].
 3. Shakin’ Dudi: Darek Dusza odszedł z zespołu. muzyka.interia.pl, 2016-01-31. [dostęp 2016-02-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]