Cętkowana plamistość liści czereśni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cętkowana plamistość liści czereśni (ang. mottle leaf of cherry[1]) – choroba czereśni wywoływana przez wirusa cętkowanej plamistości liści czereśni (Cherry mottle leaf virus, CMLV)[2].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Choroba poraża czereśnie, wiśnie, brzoskwinie i morele. Głównym objawem jest cętkowanie liści. Szczególnie podatne na nią są odmiany ‘Bing’, 'Royal Ann” i „Lambert’. Cętkowanie jest nieregularne i chlorotyczne, występuje także zniekształcenie liści zaczynające się już na początku sezonu i później nasilające się. Liście są mniejsze i mogą się na nich tworzyć dziury, ale nie opadają. W przypadku ostrego przebiegu choroby, np. u odmiany ‘Bing’, owoce są wyjątkowo małe, pozbawione smaku i dojrzewają później niż zwykle. Wzrost drzew jest opóźniony, a pędy mają wygląd rozety. Mniej podatne odmiany mają te same ogólne objawy, ale mniej dotkliwe. U odmiany ‘Rainer’ choroba przebiega bezobjawowo, ale jest ona nosicielem wirusa. Odmiany ‘Bing’, ‘Celeste’, ‘Corum’, ‘Lapins’ i ‘Sweetheart’ są na nią bardzo podatne[3].

Epidemiologia[edytuj | edytuj kod]

Wirus CMLV przenoszony jest przez okulizację i szczepienie. Eksperymentalnie przekazany został także przez mikroskopijnego roztocza Eriophyes inaequalis. Głównym jego żywicielem jest Prunus emarginata, u której cętkowana plamistość liści czereśni przebiega bezobjawowo[3].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Chorobę identyfikuje się testami serologicznymi na liściach, kwiatach i owocach, ale nie działają one na drewnie uśpionym. Do wykrywania choroby stosuje się test ELISa. Odmiana’Bing’ jest dobrą rośliną testową[3].

Ponieważ okulizacja i szczepienie jest głównym źródłem przenoszenia choroby, zapobiega się jej poprzez stosowanie materiału rozmnożeniowego wolnego od wirusów i sadzenie certyfikowanych sadzonek. Rośliny porażone wirusem usuwa się z sadu. Wskazane jest też usuwanie z okolic sadu dzikich czereśni, które mogą być inokulum choroby[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cherry mottle leaf virus(CMLV00) [online], EPPO Global Database [dostęp 2022-10-02].
  2. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  3. a b c d Cherry (Prunus spp.)-Cherry Mottle Leaf [online], Plant disease [dostęp 2022-10-02].