Zielona pierścieniowa plamistość czereśni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zielona pierścieniowa plamistość czereśniwirusowa choroba wiśni wywołana przez wirusa zielonej pierścieniowej plamistości czereśni (Cherry green ring mottle virus, CGRMV)[1].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Wśród roślin uprawnych żywicielami wirusa CGRMV są morele, brzoskwinie, czereśnie i wiśnie, ale objawy chorobowe występują tylko na wiśniach, u pozostałych infekcja przebiega bezobjawowo. Na liściach porażonych wiśni pojawiają się żółte cętki z zielonymi plamami lub pierścieniami o nieregularnych kształtach. Rzadziej spotykanym objawem jest zażółcenie bocznych nerwów, któremu zwykle towarzyszy zniekształcenie liścia. Owoce są zniekształcone z korkowatobrązowymi, przebarwionymi smugami lub pierścieniami w naskórku. Przebarwienia te wnikają także w miąższ owoców. Porażone owoce są gorzkie[2][3].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym sposobem zapobiegania chorobie jest wykorzystanie do rozmnażania materiału rozmnożeniowego wolnego od wirusów (zrazy, oczka i podkładki). Ważna jest lustracja drzew, by jak najszybciej wykryć drzewa porażone wirusami. Drzewa takie należy z sadu jak najszybciej usunąć. Nie zidentyfikowano wśród owadów żadnego wektora przenoszącego wirusa CGRMV, ale choroba wydaje się powoli rozprzestrzeniać w sadzie na sąsiednie drzewa, prawdopodobnie przez zrosty korzeniowe[2]. W przypadku wątpliwości co do rozpoznania choroby należy wykonać badania specjalistycznymi testami w laboratorium, gdyż objawy chorobowe często nie są wystarczające do identyfikacji patogenu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  2. a b Cherry necrotic rusty mottle and Cherry rusty mottle viruses [online], MSU Extension Integrated Pest Management. Michigan State Universitety.
  3. a b Mirosława Cieślińska, Rzadziej występujące wirusy oraz fitoplazmy i wiroidy drzew pestkowych [online], Informator sadowniczy, czerwiec 2011 [dostęp 2022-10-06].