Cała jaskrawość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cała jaskrawość
Autor Edward Stachura
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Warszawa
Język język polski
Data wydania 1969
Wydawca Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”

Cała jaskrawość – powieść Edwarda Stachury wydana w 1969 w Warszawie przez Spółdzielnię Wydawniczą „Czytelnik”.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza powieść Stachury opowiada o kilku tygodniach życia dwóch młodych ludzi, Edmunda Szeruckiego, alter ego autora, i Witka, którzy pracują przy odmulaniu stawu w pewnym uzdrowisku na Kujawach, mieszkając na stancji u gospodyni Potęgowej we wsi Zagubin[1]. Oprócz opisów życia codziennego powieść jest pełna przemyśleń autora i filozoficznych dywagacji na temat sensu istnienia, życia, śmierci, miłości. W powieści pojawia się postać Zyty Oryszyn, ukochanej autora zwanej Gałązką Jabłoni[2], która występuje także w kolejnej powieści – Siekierezadzie.

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

W okresie pisania powieści chory już wtedy psychicznie autor przeprowadzał eksperyment polegający na rozkołysaniu własnej psychiki oraz wprawieniu osobowości w stan wysokich obrotów, co wskazywać mogło na stan manii, w jakim się wówczas znajdował. Potwierdzały to ostre reakcje na krytykę, pisane protesty i polemiki[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Rutkowski: Książki do adaptacji filmowej Cała jaskrawość - Edward Stachura (pol.). audiowizualni.pl. [dostęp 2014-03-05].
  2. Katarzyna Wójcik: Cała jaskrawość Edward Stachura (pol.). granice.pl. [dostęp 2014-03-05].
  3. Jan Jędrzejczyk, Choroba afektywna dwubiegunowa i jej związki z twórczością, w: Nowiny Psychologiczne, PTPsych, Warszawa, 2008, s.49, ISSN 0867-7980