Przejdź do zawartości

Cała jaskrawość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cała jaskrawość
Autor

Edward Stachura

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Warszawa

Język

język polski

Data wydania

1969

Wydawca

Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”

Cała jaskrawość – powieść Edwarda Stachury wydana w 1969 w Warszawie przez Spółdzielnię Wydawniczą „Czytelnik”. W Encyklopedii PWN została zamieszczona na liście najbardziej znanych dzieł literatury polskiej[1].

Treść

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza powieść Stachury opowiada o kilku tygodniach życia dwóch młodych ludzi, Edmunda Szeruckiego, alter ego autora, i Witka (jego pierwowzorem był przyjaciel Stachury, poeta Wincenty Różański[2]), którzy pracują przy odmulaniu stawu w pewnym uzdrowisku na Kujawach, mieszkając na stancji u gospodyni Potęgowej we wsi Zagubin[3]. Oprócz opisów życia codziennego powieść jest pełna przemyśleń autora i filozoficznych dywagacji na temat sensu istnienia, życia, śmierci, miłości. W powieści pojawia się postać Zyty Oryszyn, ukochanej autora zwanej Gałązką Jabłoni[4], która występuje także w kolejnej powieści – Siekierezadzie.

Okoliczności powstania

[edytuj | edytuj kod]

W okresie pisania powieści chory już wtedy psychicznie autor przeprowadzał eksperyment polegający na świadomym rozkołysaniu własnej psychiki oraz wprawieniu osobowości w stan wysokich obrotów[2], co wskazywać mogło na stan manii, w jakim się wówczas znajdował. Potwierdzały to ostre reakcje na krytykę, pisane protesty i polemiki[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Najbardziej znane dzieła literatury polskiej, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2022-04-06].
  2. a b Marian Buchowski: Edward Stachura – biografia i legenda. Opole: Kamerton, 1993, s. 78. ISBN 83-88794-90-6.
  3. Krzysztof Rutkowski: Książki do adaptacji filmowej Cała jaskrawość – Edward Stachura. audiowizualni.pl. [dostęp 2014-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-05)]. (pol.).
  4. Katarzyna Wójcik: Cała jaskrawość Edward Stachura. granice.pl. [dostęp 2014-03-05]. (pol.).
  5. Jan Jędrzejczyk, Choroba afektywna dwubiegunowa i jej związki z twórczością, „Nowiny Psychologiczne”, PTPsych, Warszawa 2008, s. 49, ISSN 0867-7980.