Cadmus Wilcox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cadmus Marcellus Wilcox
Billy Fixin
Ilustracja
Generał-major (CSA) Kapitan (USA) Generał-major (CSA)
Union army cpt rank insignia.jpg Kapitan (USA)
Data i miejsce urodzenia 20 maja 1824
hr. Wayne
Data i miejsce śmierci 2 grudnia 1890
Waszyngton
Przebieg służby
Lata służby 1847-1861 (USA)
1861-1865 (CSA)
Siły zbrojne Confederate Seal.png CS Army
Emblem of the United States Department of the Army.svg US Army
Główne wojny i bitwy Wojna amerykańsko-meksykańska
Wojna secesyjna
Późniejsza praca pisarz

Cadmus Marcellus Wilcox – amerykański wojskowy; wziął udział w wojnie amerykańsko-meksykańskiej, jako kapitan i wojnie secesyjnej, jako generał Konfederacji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wilcox urodził się w Wayne County, w Północnej Karolinie w 1824 roku. Jego bratem był John Allen Wilcox, reprezentant stanu Teksas w Pierwszym Kongresie Konfederacji. Rodzina Wilcoxów przeniosła się do Hrabstwa Tipton (Tennessee), kiedy Cadmus miał dwa lata; tamże pobierał nauki w Cumberland College, skąd trafił do West Point.

Ukończywszy nauki, dołączył do 4. Regimentu Piechoty w 1847. Służył jako adiutant generała Johna A. Quitmana w bitwie pod Vera Cruz oraz bitwie pod Cerro Gordo. Za zasługi w bitwie pod Chapultepec został mianowany tymczasowym porucznikiem 13 września 1847.

Po zakończeniu wojny Wilcox uzyskał stopień pełnego porucznika, po czym powrócił do West Point, gdzie został instruktorem-asystentem taktyki wojennej. Funkcję tę pełnił do lata 1857 roku, kiedy, z powodu podupadającego zdrowia został wysłany do Europy. Po powrocie napisał podręcznik na temat obsługi karabinów, który stał się regulaminową książką w tej dziedzinie.

W 1860 roku został wysłany do Nowego Meksyku, gdzie awansował do stopnia kapitana 20 grudnia tego samego roku.

Wojna secesyjna[edytuj | edytuj kod]

Po ogłoszeniu secesji przez stan Tennessee wrócił do Richmond i włączony został do armii generała Josepha Egglestona Johnstona. Brał udział w I bitwie nad Bull Run, kampanii półwyspowej, a podczas bitwy o Williamsburg odegrał znaczącą rolę. W bitwach pod Seven Pines, Gaines' Mill dowodził odpowiednio dwoma i trzema brygadami. W bitwie pod Glendale stracił wszystkich oficerów, a na jego mundurze znaleziono aż sześć dziur po kulach – mimo tego wyszedł ze starcia bez szwanku.

W bitwie pod Gettysburgiem bezskutecznie wspierał prawą flankę podczas sławnej szarży Picketta. Śmierć generała Williama Dorseya Pendera przyniosła mu 3 sierpnia 1863 roku awans na generała-majora.

Kariera powojenna[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu działań wojennych oferowana została mu pozycja generała brygady w armii Egipskiej, którą to propozycję odrzucił. W 1886 roku prezydent Grover Cleveland mianował go szefem departamentu ds. kolei. Wilcox pełnił ową funkcję aż do emerytury.

Zagorzały kawaler, Wilcox, opiekował się wdową i dziećmi po swoim bracie, który zmarł nagle w 1865 roku.

Cadmus Wilcox zmarł w wieku 66 lat w Waszyngtonie i został pochowany na Oak Hill Cemetery. W kondukcie żałobnym znaleźli się zarówno byli generałowie Konfederacji jak i Unii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • John H. Eicher, David J. Eicher: Civil War High Commands. Stanford University Press, 2001. ISBN 0-8047-3641-3.
  • Clement A. Evans: Confederate Military History. T. VIII. Atlanta: Confederate Publishing Company, 1899.
  • Gerard A. Patterson: From Blue to Gray: The Life of Confederate General Cadmus M. Wilcox. Stackpole Books, 2001. ISBN 0-8117-0682-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]