West Point

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
United States Military Academy
Academia Militaris Civitatum Foederatarum
Ilustracja
Godło uczelni
Dewiza

Duty, Honor, Country
(Obowiązek, Honor, Ojczyzna)

Data założenia

16 marca 1802

Typ

akademia wojskowa

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

West Point

Liczba pracowników
• naukowych


600[1]

Liczba studentów

4686 (2011)[2]

Rektor

gen. David Huntoon

Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa konturowa stanu Nowy Jork, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „West Point”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „West Point”
Ziemia41°23′33,72″N 73°57′30,24″W/41,392700 -73,958400
Strona internetowa
Główny kampus widziany od południa
Pomnik Tadeusza Kościuszki w West Point
Kadeci na paradzie
Zajęcia fizyczne na West Point

United States Military Academy at West Point, znana także jako West Point i skrótowiec USMA, pol. Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point[3][4][5]amerykańska uczelnia wojskowa, znajdująca się w byłym forcie US Army, kształcąca przyszłych oficerów na potrzeby wojsk lądowych. Akademia jest położona w mieście West Point w stanie Nowy Jork, nad rzeką Hudson, około 80 km na północ od Nowego Jorku. Jej powierzchnia wynosi 65 km². Jest to najstarsza instytucja wojskowa w Stanach Zjednoczonych.

Absolwenci – żołnierze uczelni otrzymują tytuł zawodowy „Bachelor of Science” (licencjata) i stopień wojskowy „Second Lieutenant” (podporucznika) w Armii Stanów Zjednoczonych. Po ukończeniu USMA są zobowiązani do co najmniej pięcioletniej służby w wojsku Stanów Zjednoczonych i przez okres przynajmniej trzech lat być w czynnej rezerwie. Studenci na pierwszym roku są znani jako „plebejusze” („plebes”), na drugim jako „roczniaki” („yearlings”), na trzecim „krowy” („cows”) i na czwartym „pierwsi” („firsties”)[6].

Drużyny studenckie były historycznie znane jako „Czarni Rycerze znad Hudson” (The Black Knights of the Hudson), ale ta nazwa została oficjalnie skrócona do „Czarni Rycerze”. Amerykańska prasa sportowa pisząc o drużynach z West Point zazwyczaj używa synonimu „Army” i ten zwyczaj jest oficjalnie przyjęty. Symbolem „Army” jest muł[7].

Motto West Point to Duty, Honor, Country („Obowiązek, Honor, Ojczyzna”)[8].

Historia West Point[edytuj | edytuj kod]

Miejsce na budowę fortu zostało wybrane przez George’a Washingtona, a fortyfikacje zostały zaprojektowane przez Tadeusza Kościuszkę w 1778 roku[9]. Generał Washington uważał, że West Point był najważniejszą pozycją obronną na całym kontynencie północnoamerykańskim. Wysokie wzgórza nad meandrami rzeki Hudson pozwoliły armii amerykańskiej na całkowitą kontrolę nad ruchem na rzece w czasie rewolucji amerykańskiej[9].

George Washington szybko zorientował się, że nowo powstałe państwo potrzebuje akademii wojskowej, jednak ówczesny sekretarz stanu Thomas Jefferson był przeciwny jej powstaniu argumentując, że konstytucja Stanów Zjednoczonych nic na ten temat nie wspomina. Niemniej, gdy Jefferson został prezydentem, podpisał 16 marca 1802 roku ustawę pozwalającą na stworzenie takiej instytucji i Akademia została otwarta 4 lipca tego samego roku[9].

Rektorem (superintendentem) akademii był w latach 1817–1833 pułkownik Sylvanus Thayer, znany jako „ojciec akademii wojskowej”. Podniósł on poziom nauczania i ustanowił dyscyplinę wojskową. Zainspirowany francuską École polytechnique, Thayer w procesie dydaktycznym położył duży nacisk na nauki ścisłe, a szczególnie na inżynierię. Przez pierwszą połowę XIX wieku, absolwenci USMA at West Point byli głównymi budowniczymi dróg, systemu kolejowego, mostów i przystani w całych Stanach Zjednoczonych, a inne uczelnie techniczne w dużej mierze wzorowały się na programie studiów West Point[9].

Po I wojnie światowej superintendent Douglas MacArthur jeszcze bardziej zdywersyfikował program akademicki. MacArthur przeforsował zmiany w nauczaniu kultury fizycznej i rozszerzył program sportowy. Hasło „każdy kadet sportowcem” było bardzo istotną częścią jego programu[9].

Kobiety mogą studiować w West Point od 1976 roku[9]. Akademia West Point corocznie przyjmuje od kilku do kilkunastu obcokrajowców z prawie całego świata.

Absolwenci West Point[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point.

W nawiasach podano rok, w którym dany absolwent ukończył akademię.

Pisarz i poeta Edgar Allan Poe opuścił uczelnię przed jej ukończeniem (ukończyłby ją w 1834).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. USMA Fact Sheet. [dostęp 2011-09-19]. (ang.).
  2. United States Military Academy. College Navigator. [dostęp 2011-09-19]. (ang.).
  3. Wizyta byłego Superintendenta Akademii Wojskowej w West Point. Wojsko Polskie. [dostęp 2021-02-23].
  4. Polak słuchaczem Akademii Wojskowej West Point. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. [dostęp 2021-02-23].
  5. USA: Dzień Kościuszki w West Point. Był jednym z inicjatorów powstania akademii. PolskieRadio24.pl, 30.04.2017. [dostęp 2021-02-23].
  6. Expressions And Phrases Used In The Corps Of Cadets. West Point Parents’ Club of Central Oklahoma. [dostęp 2021-02-23]. (ang.).
  7. Colors. Army West Point. [dostęp 2021-02-23]. (ang.).
  8. Gilbert Rivera: Duty, honor, country ... words to live by. Joint Base Charleston. [dostęp 2021-02-23]. (ang.).
  9. a b c d e f A Brief History of West Point. Oficjalna strona internetowa West Pont. [dostęp 2021-02-23]. (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]