Uxmal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prekolumbijskie miasto Uxmal[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Panorama Uxmal
Państwo  Meksyk
Typ kulturowy
Spełniane kryterium I, II, III
Numer ref. 791
Historia wpisania na listę
Położenie na mapie Jukatanu
Mapa lokalizacyjna Jukatanu
Prekolumbijskie miasto Uxmal
Prekolumbijskie miasto Uxmal
Położenie na mapie Meksyku
Mapa lokalizacyjna Meksyku
Prekolumbijskie miasto Uxmal
Prekolumbijskie miasto Uxmal
Ziemia20°21′33,98″N 89°46′17,00″W/20,359440 -89,771390
Uxmal – zabudowania przy placu

Uxmal – miasto Majów położone na terenie stanu Jukatan w Meksyku. Zostało założone w okresie renesansu Majów (prawdopodobnie pomiędzy 987-1007 r.). Należało, obok Chichén Itzá i Mayapán do głównych miast-państw cywilizacji Majów w okresie Nowego Państwa. Zostało opuszczone w XV w. Wśród ruin zachowały się liczne zabytki zaliczane do stylu Puuc. Wśród nich znajdują się:

  • piramida schodkowa z Świątynią Czarownika (Świątynia Wróżbity) – jest to budowla o wysokości ok. 38,0 m i eliptycznej podstawie. Na niej zbudowano w sumie pięć świątyń dostępnych z różnych stron. Przy wejściu od strony zachodniej – świątynia pierwsza, od wschodniej znajdują się świątynie druga i trzecia w wewnętrznej komorze na poziomie drugim. Wyżej, od strony zachodniej znajduje się świątynia czwarta, której wejście zbudowano w formie maski boga deszczu Chaca. Na szczycie piramidy znajduje się piąta świątynia.
  • po zachodniej stronie Świątyni Czarownika, wokół kwadratowego placu, wzniesiono kompleks zabudowań zawierający 74 małe pomieszczenia, zwany Domem (Czworokątem) Mniszek. Fasady tych budowli posiadają bogatą dekorację w postaci wyobrażeń boga Chaca, węży, plecionek.
  • Pałac Gubernatora – niski, długi budynek wzniesiony ok. 987 r. najprawdopodobniej był pałacem królewskim. Jest to budowla o wymiarach 100,0 x 12,0 i 8,0 m wysokości, wzniesiona na tarasie o wysokości 15,0 m.
  • Dom Żółwi – zbudowany w północnej części tarasu pod Pałacem Gubernatora. Nazwę swoją zawdzięcza dekoracji zdobiącej fryz budynku.
  • ponadto zachowały się ruiny budowli zwanych domem Mniszek. Dom Starej Kobiety oraz boisko do gry w pelotę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]