Carl Schuhmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carl Schuhmann
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 maja 1869
Münster

Data i miejsce śmierci

24 marca 1946
Berlin

Informacje klubowe
Klub

Berliner Turnerschaft

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Cesarstwo Niemieckie
Gimnastyka
Igrzyska olimpijskie
złoto Ateny 1896 skok przez konia
złoto Ateny 1896 drążek druż.
złoto Ateny 1896 poręcze druż.
Zapasy
Igrzyska olimpijskie
złoto Ateny 1896 s.klasyczny

Carl Schuhmann (ur. 12 maja 1869 w Münsterze, zm. 24 marca 1946 w Berlinie) – niemiecki sportowiec, zdobywca czterech złotych medali w gimnastyce i zapasach na igrzyskach olimpijskich w 1896 w Atenach.

Schuhmann z niemiecką drużyną gimnastyczną zdobył dwa złote medale na olimpiadzie w Atenach – w ćwiczeniach na drążku i w ćwiczeniach na poręczy. Do tych sukcesów dodał złoty medal zdobyty indywidualnie w konkurencji skoku przez konia. Uczestniczył także, bez sukcesu, w konkursach indywidualnych w ćwiczeniach na drążku, ćwiczeniach na poręczy, ćwiczeniach na koniu z łęgami oraz w ćwiczeniach na obręczach.

Drużyna niemieckich gimnastyków, Schuhmann pośrodku

Następnie wystąpił w turnieju zapaśniczym, w którym także zwyciężył, mimo że był niższy i lżejszy od swoich rywali. W pierwszej rundzie zmierzył się z reprezentantem Wielkiej Brytanii i Irlandii, Launcestonem Elliotem, który wcześniej zdobył złoty medal w podnoszeniu ciężarów. Pojedynek zakończył się łatwym zwycięstwem Niemca. Dzięki wolnemu losowi w półfinale awansował do finału bez walki. W finale zmierzył się z Jeoriosem Tsitasem z Grecji. Pojedynek finałowy rozpoczął się 10 kwietnia, Walka była bardzo wyrównana i po czterdziestu minutach została przerwana ze względu na zapadający zmrok. Dokończona została nazajutrz. Schuhmann krótko po wznowieniu pojedynku pokonał Greka i został mistrzem olimpijskim.

Carl Schuhmann uczestniczył także w konkurencjach podnoszenia ciężarów, skoku w dal, trójskoku oraz pchnięcia kulą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]