Carl Schuhmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Carl Schuhmann
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 maja 1869
Münster

Data i miejsce śmierci

24 marca 1946
Berlin

Informacje klubowe
Klub

Berliner Turnerschaft

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Cesarstwo Niemieckie
Igrzyska olimpijskie
Gimnastyka
złoto Ateny 1896 gimnastyka
(skok przez konia)
złoto Ateny 1896 gimnastyka
(drążek drużynowo)
złoto Ateny 1896 gimnastyka
(poręcze drużynowo)
Zapasy
złoto Ateny 1896 zapasy
(styl klasyczny)

Carl Schuhmann (ur. 12 maja 1869 w Münsterze, zm. 24 marca 1946 w Berlinie) – niemiecki sportowiec, zdobywca czterech złotych medali w gimnastyce i zapasach na igrzyskach olimpijskich w 1896 w Atenach.

Schuhmann z niemiecką drużyną gimnastyczną zdobył dwa złote medale na olimpiadzie w Atenach – w ćwiczeniach na drążku i w ćwiczeniach na poręczach. Do tych sukcesów dodał złoty medal zdobyty indywidualnie w konkurencji skoku przez konia. Uczestniczył także, bez sukcesu, w konkursach indywidualnych w ćwiczeniach na drążku, ćwiczeniach na poręczach, ćwiczeniach na koniu z łęgami oraz w ćwiczeniach na kólkach.

Drużyna niemieckich gimnastyków, Schuhmann pośrodku

Następnie wystąpił w turnieju zapaśniczym, w którym także zwyciężył, mimo że był niższy i lżejszy od swoich rywali. W pierwszej rundzie zmierzył się z reprezentantem Wielkiej Brytanii i Irlandii, Launcestonem Elliotem, który wcześniej zdobył złoty medal w podnoszeniu ciężarów. Pojedynek zakończył się łatwym zwycięstwem Niemca. Dzięki wolnemu losowi w półfinale awansował do finału bez walki. W finale zmierzył się z Jeorjosem Tsitasem z Grecji. Pojedynek finałowy rozpoczął się 10 kwietnia, Walka była bardzo wyrównana i po czterdziestu minutach została przerwana ze względu na zapadający zmrok. Dokończona została nazajutrz. Schuhmann krótko po wznowieniu pojedynku pokonał Greka i został mistrzem olimpijskim.

Carl Schuhmann uczestniczył także w konkurencjach podnoszenia ciężarów, skoku w dal, trójskoku oraz pchnięcia kulą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]