Case Western Reserve University

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Case’a i Western Reserve
      Case Western Reserve University      
Ilustracja
Na wprost Haydn Hall, po lewej Guilford Hall
Data założenia 1967
Typ uniwersytet niepubliczny
Patron Leonard Case
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Cleveland
Liczba pracowników
• naukowych

3500 (pełnoetatowi)
Liczba studentów 12 000
Rektor Barbara R. Snyder
Położenie na mapie Cleveland
Mapa lokalizacyjna Cleveland
Uniwersytet Case’a i Western Reserve
Uniwersytet Case’a i Western Reserve
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Uniwersytet Case’a i Western Reserve
Uniwersytet Case’a i Western Reserve
Położenie na mapie Ohio
Mapa lokalizacyjna Ohio
Uniwersytet Case’a i Western Reserve
Uniwersytet Case’a i Western Reserve
Ziemia41°30′20,47″N 81°36′20,89″W/41,505686 -81,605803
Strona internetowa

Uniwersytet Case’a i Western Reserve (ang. Case Western Reserver University) – amerykański uniwersytet niepubliczny w Cleveland w stanie Ohio.

Powstał w 1967 przez połączenie dwóch usytuowanych bliski siebie uczelni: Uniwersytetu Western Reserve (założonego w 1826 w Hudson jako Western Reserve College a w 1882 przeniesionego do Cleveland i przemianowanego na Adelbert College of Western Reserve University; pierwotna nazwa i część drugiej od historycznego terytorium Connecticut Western Reserve) oraz Instytutu Technicznego Case’a (Case Institute of Technology, założonego w 1880 w Cleveland jako Case School of Applied Science; nazwa na cześć Leonarda Case’a, fundatora tej uczelni).

Z historii[edytuj | edytuj kod]

W 1887 przeprowadzono tu słynne doświadczenie Michelsona-Morleya, w którym fizycy zdyskredytowali istnienie eteru kosmicznego. Eksperyment ten wykazał, że prędkość światła w próżni jest stała w układzie odniesienia źródła, co otworzyło drogę do teorii eteru Lorentza, emisyjnych teorii światła i wreszcie szczególnej teorii względności Einsteina (w 1905). Albert Abraham Michelson, wtedy profesor Szkoły Nauki Stosowanej Case’a (Case School of Applied Science), został pierwszym amerykańskim fizykiem, który otrzymał Nagrodę Nobla (w 1907). Edward Morley był w tym czasie profesorem Uniwersytetu Western Reserve.

Czasy współczesne[edytuj | edytuj kod]

Jako jedną z pierwszych uczelni podłączono go w 1971 do sieci ARPANET. Uniwersytet należy do konsorcjum uniwersyteckiego wdrażającego techniki szybkiego transportu danych, Internet2.

Przy katedrze antropologii i archeologii działa Centrum Badań Tybetańskich (w którym pracował Melvyn Goldstein), utrzymujące ekstensywne wolne archiwum sieciowe przedruków prac naukowych i prac doktorskich w dziedzinie tybetystyki, w tym dotyczące poliandrii w Tybecie.

Uczelnia posiada 19 drużyn sportowych w różnych dyscyplinach, znanych pod nazwą Case Western Reserve Spartans. Rywalizują one w NCAA Division III, a dokładniej w konferencji University Athletic Association.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]