Caudillo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hiszpańska moneta z 1949 z wizerunkiem Francisco Franco

Caudillohiszpański termin oznaczający przywódcę politycznego (z reguły wojskowego), używany w Hiszpanii i krajach Ameryki Południowej[1]. Posiada także portugalski odpowiednik – caudilho.

Początkowo terminem tym określano dowódców wojskowych w walce z Arabami w Hiszpanii do XV w.[2] Słowo to może mieć w odpowiednim kontekście wydźwięk pejoratywny i najczęściej oznacza dyktatora, kacyka sprawującego autorytarne rządy lub totalitarne rządy po uprzednim obaleniu władzy na drodze zamachu stanu. Fenomen caudillismo narodził się w pierwszej połowie XIX w., wkrótce po wyzwoleniu się Ameryki Południowej spod hiszpańskiej dominacji. W wielu krajach regionu władzę zdobyli byli dowódcy zrywów niepodległościowych, charyzmatyczni liderzy posługujący się demagogią. W XX w. tytułem Caudillo obdarzano m.in. gen. Francisco Franco, rządzącego Hiszpanią w latach 1939–1975.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z łac. capitellum zdr. od caput 'głowa' Słownik Wyrazów Obcych
  2. Włodzimierz Kwaśniewicz. Od rycerza do wiarusa, czyli słownik dawnych formacji funkcji instytucji i stopni wojskowych. Zielona Góra: Lubuska Oficyna Wydawnicza, 1993, s. 28.