Przejdź do zawartości

Cedzak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cedzak

Cedzak (inaczej durszlak[1], od niem. Durchschlag) – rodzaj specjalnego sita w formie miski lub garnka z podziurkowanym dnem. Może być wyposażony w uchwyt oraz w podstawkę lub nóżki, które pozwalają mu stać samodzielnie i umożliwiają swobodny odpływ cieczy. Służy do odcedzania i płukania żywności.

Współcześnie cedzaki produkowane są głównie ze stali nierdzewnej bądź plastiku (te drugie są mniej praktyczne, gdyż ulegają odkształceniom termicznym), wcześniej z gliny i ze stali emaliowanej. Tradycyjnie dziurki w durszlaku nie są rozmieszczone jednorodnie, lecz są ugrupowane w powtarzające się wzory (głównie sześciokątów).

Zbliżoną funkcję pełni łyżka cedzakowa.

Durszlak jako przedmiot kultu religijnego[edytuj | edytuj kod]

Niektórzy wyznawcy religii Latającego Potwora Spaghetti uznają durszlak za tradycyjne religijne nakrycie głowy, czego przykładem jest uznanie przez austriacki sąd wniosku Niko Alm z Wiednia zezwalający na prawo jazdy, gdzie na zdjęciu wnioskodawca występuje w durszlaku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać durszlak [w:] Słownik języka polskiego [online], PWN [dostęp 2022-01-29].
  2. PAP: Dostał prawo jazdy ze zdjęciem w durszlaku. Polskie Radio (www.polskieradio.pl), 2011-07-19 (ostatnia aktualizacja). [dostęp 2022-01-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Michalik, Marek Łebkowski, Wyposażenie kuchni i techniki gotowania, Wydawnictwo Tenten, Warszawa, 1994, s. 22, 26–27, ISBN 83-85477-89-6