Central European University

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Central European University
Data założenia 1991
Państwo  Węgry
Adres ulica Nador 9
1051 Budapeszt
Liczba studentów 1500
Rektor profesor John Shattuck
Położenie na mapie Budapesztu
Mapa lokalizacyjna Budapesztu
Central European University
Central European University
Położenie na mapie Węgier
Mapa lokalizacyjna Węgier
Central European University
Central European University
Ziemia47°30′01,85″N 19°02′58,49″E/47,500514 19,049581
Strona internetowa

Central European University (węg. Közép-európai Egyetem) – podyplomowa instytucja edukacyjno-naukowa kształcąca w kierunkach nauk społecznych i humanistycznych. Językiem wykładowym jest angielski. Siedziba CEU znajduje się w Budapeszcie. Uniwersytet posiada podwójną akredytację: amerykańską i węgierską. Dzięki tej drugiej edukacja w CEU jest kompatybilna z wytycznymi procesu bolońskiego.

Ogólne[edytuj]

CEU powstał w 1991 na fali przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie z instytucji pierwotnie skoncentrowanej na problemach regionu CEU przekształca się w uczelnię zajmującą się kwestiami demokratyzacji i praw człowieka w ujęciu globalnym. Ideą przewodnią założycieli uniwersytetu było powołanie do życia instytucji naukowej, która poświęciłaby się 1) badaniom nad wyzwaniami niesionymi przez współczesne systemy demokratyczne, 2) upowszechnianiu fenomenu społeczeństwa otwartego, 3) ułatwianiu współpracy międzyregionalnej oraz 4) szkoleniu przyszłych liderów procesów demokratyzacyjnych we wszystkich regionach świata.

Building of CEU entrance.jpg

Metodyka nauczania w CEU odwołuje się do tradycji edukacyjnych uniwersytetów amerykańskich i europejskich. Uniwersytet zachęca studentów i wykładowców do prowadzenia studiów porównawczych i interdyscyplinarnych. CEU wyróżnia jego międzynarodowy charakter, każdego roku uczelnia gości 1500 studentów z ponad 100 krajów i około 300 wykładowców z ponad 30 państw.Większość studentów CEU otrzymuje pełne lub częściowe pokrycie kosztów studiów i pobytu w Budapeszcie dzięki systemowi stypendialnemu ufundowanemu przez jednego z założycieli George'a Sorosa.

Anglojęzyczne zbiory biblioteki CEU w zakresie dziedzin humanistycznych i nauk społecznych należą do najbogatszych w tej części Europy. Biblioteka posiada około 255 000 pozycji w różnych formatach i zapewnia czytelnikom dostęp do największych cyfrowych akademickich baz danych. Na uwagę zasługuje działalność edukacyjno-badawcza Archiwum Instytutu Otwartego (Open Society Archives (OSA)). Bogate zbiory (7 000 metrów dokumentów) czynią to archiwum jednym z największych centrów badań nad problematyką polityczną, społeczną i kulturalną Europy Środkowo-Wschodniej i ZSRR z okresu przed 1989 rokiem. Jedną z najcenniejszych pozycji w kolekcji OSA jest archiwum Radia Wolna Europa oraz kolekcja literatury drugiego obiegu z krajów byłego bloku wschodniego.

Wydziały[edytuj]

 • Ekonomia
 • Studia Ochrony i Polityki Środowiska
 • Gender Studies
 • Historia
 • Stosunki Międzynarodowe i Studia Europejskie
 • Prawo
 • Matematyka Stosowana
 • Studia Średniowiecza
 • Studia nad Problematyką Nacjonalizmu
 • Filozofia
 • Nauki Polityczne
 • Administracja Publiczna
 • Socjologia i Antropologia Społeczna

Studia magisterskie[edytuj]

Jednoroczne studia magisterskie: MA na kierunkach Historii Europy Środkowej, Ekonomii, Prawa, Gender Studies, Praw Człowieka, Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich, Mediewistyki, Studiów nad Problematyką Nacjonalizmu, Filozofii, Nauk Politycznych, Administracji Publicznej, Socjologii i Antropologii Społecznej.

Dwuletnie studia magisterskie: MA w dziedzinach Critical Gender Studies, Polityki Gospodarczej na Rynkach Światowych, Studiów Środowiska, Polityki i Zarządzania (MESPOM, Erasmus Mundus), Ekonomii, Historii, Filozofii, Nauk Politycznych, Administracji Publicznej (Erasmus Mundus), Socjologii i Antropologii Społecznej, Studiów nad Problematyką Gender (GEMMA, Erasmus Mundus); Historii Kobiet i Gender (MATILDA, Erasmus)

Studia doktoranckie[edytuj]

PhD w dziedzinach Porównawczych Badań nad Problematyką Gender, Porównawczych Badań Historycznych Europy Środkowej, Południowo-Wschodniej i Wschodniej, Ekonomii, Studiów Ochrony i Polityki Środowiska, Matematyki Stosowanej, Studiów Średniowiecza, Filozofii, Nauk Politycznych, Socjologii i Antropologii Społecznej.

SJD w dziedzinie prawa.

Linki zewnętrzne[edytuj]