Cenzura w Internecie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cenzura w Internecie – prowadzona przez rządy niektórych krajów lub przez samych dostawców internetu (ISP) działalność, mająca na celu zablokowanie dostępu do pewnych treści zawartych w Internecie obywatelom lub grupom obywateli. Osoby i organizacje mogą angażować się w autocenzurę z powodów moralnych, religijnych lub biznesowych, w celu dostosowania się do norm społecznych, z powodu zastraszania lub z obawy przed konsekwencjami prawnymi lub innymi[1][2].

Podstawową własnością cenzury internetowej jest brak międzynarodowych granic Internetu: mieszkańcy kraju blokującego pewne informacje, mogą je znaleźć na stronach internetowych hostowanych poza granicami kraju. Rząd może ograniczać obywatelom dostęp do tych treści, nawet jeśli znajdują się poza granicami kraju, jednak wymaga to ogromnego nakładu środków. Nie dotyczy to ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami, w przypadku których istnieją możliwe do zrealizowania tanie i skuteczne metody umożliwiające rodzicom filtrację[3], bez stosowania cenzury[4] takie jak standard PICS/ICRA. Nie są one jednak wspierane przez prawodawstwo polskie.

Zupełne cenzurowanie jest bardzo trudne do zrealizowania (lub niemożliwe) również ze względu na anonimowość Internetu (np. podawanie fałszywych danych o sobie) lub przechowywanie danych w krajach, które nie stanowią przepisów prawa w danej dziedzinie lub sieciach typu Freenet. Opublikowane w ten sposób dane nie mogą zostać usunięte, a autor informacji nie może zostać fizycznie zlokalizowany i namierzony.

Innym rodzajem może być cenzura na grupach dyskusyjnych, zarządzanych przez moderatorów, którzy decydują o akceptacji treści opinii wyrażanych przez dyskutantów lub ich zgodności z narzuconym lub przyjętym przez uczestników regulaminem. Uczestnicy forów muszą ograniczyć swoją wolność słowa zgodnie z regulaminem lub dowolną interpretacją osób zarządzających projektem.

Cenzura Internetu (2018)[5]

     Wszechobecna cenzura

     Znaczna cenzura

     Selektywna cenzura

     Internet pod nadzorem

     Brak dowodów na cenzurę

     Brak danych

Często mylnie nazywa się cenzurą umożliwienie rodzicom lub jednostkom wychowawczym ograniczania dostępu do treści szkodliwych dla dzieci (pornografia, brutalna przemoc), jak również usuwanie z grup dyskusyjnych wulgarnych wypowiedzi. Są to działania podejmowane lokalnie, których celem jest poszanowanie godności człowieka w tym umożliwienie prawidłowego rozwoju psychicznego i emocjonalnego dzieci, i ograniczenie wulgarności w przestrzeni publicznej.

Cenzura Internetu w USA[edytuj | edytuj kod]

Na dzień dzisiejszy cenzura w internecie w USA ogranicza się do ACTA, ale są prowadzone prace nad ustawą COICA która ma blokować dostęp do „niewłaściwych stron zagrażających narodowi amerykańskiemu”.

ACTA:

Istnieje również projekt ACTA, projekt o „kradzieży własności intelektualnej” zabrania ściągać nielegalne filmy, muzykę i inne multimedia z prawami autorskimi[6].

Inne projekty:

Rząd USA prowadzi również projekty SOPA i PIPA, ograniczające wolność w internecie/

Protesty:

Protestują takie wielkie firmy i korporacje jak Google i Wikipedia, anglojęzyczna Wikipedia przestała działać na 24 godziny w ramach protestu[7].

Cenzura Internetu w Rosji[edytuj | edytuj kod]

Od 2008 roku w Federacji Rosyjskiej funkcjonuje wyspecjalizowana agencja Roskomnadzor[8] zarządzająca „rejestrem stron zakazanych”[9]. Blokowanie stron umieszczonych w rejestrze jest od 2012 roku obowiązkowe dla wszystkich dostawców Internetu na terenie Rosji.

W kolejnych latach do rejestru dodano m.in. szereg haseł z rosyjsko- i angielskojęzycznej Wikipedii dotyczących szeroko pojętej tematyki samobójstw oraz narkotyków[10]. W 2014 roku podczas protestów na Ukrainie i kryzysu krymskiego Roskomnadzor zablokował szereg rosyjskich niezależnych portali informacyjnych – Lenta.ru, Grani.ru, Jeżedniewnyj Żurnał (Ежедневный журнал) oraz strony opozycyjnych polityków Garri Kasparowa i Aleksieja Nawalnego[11].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Editorial Board, Opinion | There May Soon Be Three Internets. America’s Won’t Necessarily Be the Best., „The New York Times”, 15 października 2018, ISSN 0362-4331 [dostęp 2020-09-02] (ang.).
 2. Eric E. Schmidt, Jared Cohen, Opinion | The Future of Internet Freedom, „The New York Times”, 11 marca 2014, ISSN 0362-4331 [dostęp 2020-09-02] (ang.).
 3. W3C: Platform for Internet Content Selection (PICS) (ang.). W3C, 1996. [dostęp 2010-01-05].
 4. Paul Resnick, James Miller: PICS: Internet Access Controls Without Censorship. W3C, 1996. [dostęp 2010-01-05].
 5. Freedom on the Net 2018 (ang.). Freedom House, 2018. [dostęp 2021-01-19].
 6. Spór o ACTA już w USA. „Potrzebne kolejne globalne zaciemnienie” (pol.). TVN24. [dostęp 2015-05-10].
 7. „Nie” cenzurze internetu. Protestują Wikipedia, Google (pol.). Dziennik Związkowy. [dostęp 2015-05-10].
 8. Pełna nazwa ros.: Федеральная служба по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций.
 9. Pełna nazwa ros.: Единый реестр доменных имён, указателей страниц сайтов в сети «Интернет» и сетевых адресов, позволяющих идентифицировать сайты в сети «Интернет», содержащие информацию, распространение которой в Российской Федерации запрещено.
 10. Википедия:Страницы Википедии, внесённые в Единый реестр запрещённых сайтов.
 11. РОСКОМНАДЗОР МАССОВО ЗАКРЫВАЕТ ДОСТУП К ИНТЕРНЕТ-СМИ С НЕЗАВИСИМОЙ РЕДАКЦИОННОЙ ПОЛИТИКОЙ. Echo Moskwy, 2014.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]