Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze
Distinctive emblem for cultural property.svg A-1836 z 25 lipca 2019[1]
Cerkiew parafialna
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Biały Bór

Adres

ul. Księdza Bazylego Hrynyka 4
78-425 Biały Bór

Wyznanie

katolickie

Kościół

greckokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy

Położenie na mapie Białego Boru
Mapa konturowa Białego Boru, u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze”
Położenie na mapie powiatu szczecineckiego
Mapa konturowa powiatu szczecineckiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze”
Położenie na mapie gminy Biały Bór
Mapa konturowa gminy Biały Bór, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze”
Ziemia53°53′53,22″N 16°50′50,40″E/53,898117 16,847333

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicycerkiew greckokatolicka w Białym Borze, postmodernistyczna, wzniesiona w latach 1993–1997 według projektu Bogdana Kotarby; wpisana do rejestru zabytków w 2019.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wybudowana w latach 1992–1997 według projektu prof. Jerzego Nowosielskiego we współpracy z architektem Bogdanem Kotarbą. Świątynia nawiązuje do surowej architektury bazylik starochrześcijańskich. Posiada małe okienka, prosty blok fasady z wieżyczkami i podwójnie półkolistym przyczółkiem. Wnętrze powtarza schemat trójnawowej bazyliki: centralna, nieco obniżona część zwieńczona jest niewielką kopułą z wyobrażeniem Pantokratora; czarne kolumny oddzielają boczne galerie od głównej nawy. Sugestywny i ascetyczny nastrój cerkwi buduje niezwykła, kolorystyczna harmonia oparta na kontraście ciemnozielonych ścian i stropów, białych przegród i czerwonych portali. Ikonostas zredukowany został do trzech ikon: widniejącego w prześwicie carskich wrót Ukrzyżowania, oraz wizerunków Chrystusa i Marii. Kolorystycznym dopełnieniem i ideowym zwornikiem przestrzeni jest – umieszczony tuż pod kopułą, w centrum nawy – czerwony sześcienny tetrapod, gdzie przyjmuje się sakramenty, zapala świece i inauguruje modlitewne śpiewy. W czasie większych świąt rolę ikonostasu pełni płaska fasada cerkwi: z potrójnym wejściem ikonami Archaniołów i veraiconem.

Parafia greckokatolicka w Białym Borze powstała w 1957, należy do eparchii wrocławsko-koszalińskiej.

Cerkiew w 2019 została wpisana do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2020-06-21].
  2. Cerkiew w Białym Borze - zabytek, który jest młodszy od Ciebie! Szok!, Budynkowo.pl - Architektura | Budynki | Zabytki | Nieruchomości | Budownictwo [dostęp 2019-08-14] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]