Wydawnictwo Literackie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wydawnictwo Literackie
Skrót WL
Status prawny spółka z o.o.
Adres ul. Długa 1, 31-147 Kraków
Data założenia 1953
Dyrektor Vera Michalski-Hoffmann (Prezes Rady Nadzorczej),

Anna Zaremba-Michalska (Prezes Zarządu)

Redaktor naczelny Małgorzata Nycz
ISBN 978-83-08
Strona internetowa wydawnictwa
Dom pod Globusem, Długa 1, Kraków, siedziba Wydawnictwa Literackiego

Wydawnictwo Literackie (WL) – wydawnictwo z siedzibą w Krakowie, powstałe w 1953 roku (do 14 lutego 2003 roku przedsiębiorstwo państwowe).

WL specjalizuje się w literaturze pięknej (polskiej oraz zagranicznej), ale w swoim katalogu wydawniczym ma również książki edukacyjne – słowniki, leksykony i podręczniki do nauczania przedmiotów humanistycznych. Jest jedynym w Polsce wydawcą dzieł Witolda Gombrowicza.

Kreuje i promuje najciekawsze zjawiska literackie oraz najwybitniejszych twórców literatury polskiej i obcej. Wśród autorów związanych z oficyną są polscy nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Wydawnictwo Literackie to jedna z nielicznych firm, które kontynuują tradycję edytorstwa naukowego. Specjalizuje się w opracowaniach krytycznych klasyki polskiej. Do grona autorów i współpracowników WL należą najwybitniejsi znawcy literatury, historii, filmu, teatru.

Na przełomie lat 70. i 80. najpopularniejszą serią wydawniczą WL była Proza Iberoamerykańska, w ramach której ukazywały się książki nie tylko najsłynniejszych pisarzy południowoamerykańskich (Llosa, Fuentes, Márquez), ale i mniej znanych. Inną znaną serią z tego okresu była tzw. „biała seria fantastyki i grozy”.Obecnie do najpopularniejszych serii wydawniczych WL należą m.in.: Seria Dwujęzyczna, Lekcja Literatury, Biblioteka Poezji Młodej Polski, Seria Pary, Seria Pisarze Języka Niemieckiego, Monografie.

Redaktorzy naczelni[edytuj]

Nagrody[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]