Cerkiew św. Włodzimierza Wielkiego w Czyżewszczyźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Włodzimierza Wielkiego
Свята-Уладзімірская царква
113Г000259
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny (2012)
Państwo

 Białoruś

Obwód

 brzeski

Miejscowość

Czyżewszczyzna

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny
(Egzarchat Białoruski)

Eparchia

brzeska i kobryńska

Wezwanie

św. Włodzimierza Wielkiego

Wspomnienie liturgiczne

15/28 lipca

Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa konturowa obwodu brzeskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Czyżewszczyzna, cerkiew”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Czyżewszczyzna, cerkiew”
Ziemia52°09′43,0″N 24°09′57,4″E/52,161944 24,165944

Cerkiew św. Włodzimierza Wielkiego[1][2]prawosławna cerkiew parafialna w Czyżewszczyźnie na Białorusi, w dekanacie żabineckim eparchii brzeskiej i kobryńskiej Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego. Cerkiew znajduje się w południowej części wsi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynię zbudowano w 1894 r., na miejscu dawnego katolickiego klasztoru karmelickiego z XVI w., który został przejęty przez Cerkiew w 1865, w ramach represji po upadku powstania styczniowego[3] i spłonął w 1882 r. Świątynia jest pamiątką stoczonej w miejscowości bitwy pod dowództwem Aleksandra Suworowa w 1794 r. Nad świątynią pracowało 375 osób, a inżynierem budowy był A. Remier. Projekt opracował Załatarow, lecz według legend autorem projektu był A. W. Kienel.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona w stylu bizantyjsko-rosyjskim, z cegły otynkowanej na biało, orientowana, na planie krzyża. Na elewacji występują łukowate wykończenia, gzymsy, różne zdobienia i rzeźbienia. Dzwonnica-wieża składa się z dwóch części (dolna — 4-boczna, służąca również jako przedsionek, na zewnętrznej ścianie widnieje mozaika patrona świątyni, górna — 8-boczna, zwieńczona cebulastą kopułą). Między dzwonnicą-wieżą a nawą stoi łącznik. Na dachu świątyni osadzony 8-boczny bęben a na nim cebulasta kopuła. Cerkiew posiada także apsydę z półkolistym dachem z dwiema dobudówkami. Dach świątyni — blaszany, pomalowany na ciemnoniebiesko.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wygląd wnętrza jest skromny. W świątyni znajduje się dwurzędowy ikonostas.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Identyczny pod względem architektonicznym obiekt znajduje się w Polsce i jest nim cerkiew św. Mikołaja w Białowieży, z taką różnicą, że białowieska cerkiew nie została otynkowana. Obie świątynie zostały wzniesione w tym samym okresie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. K. Shastouski, Cerkiew Św. Włodzimierza Wielkiego | wieś Krupczyce (Czyżewszczyzna) obwód brzeski [online], radzima.org [dostęp 2018-07-03].
  2. Чижевщина [online], globus.tut.by [dostęp 2018-07-03].
  3. Krupczyce (1), pow. kobryński, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IV: Kęs – Kutno, Warszawa 1883, s. 728.