Château-Landon (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Château-Landon
Ilustracja
Odjazd składu w kierunku Gare de l’Est
Państwo  Francja
Miejscowość Paryż
Data otwarcia 5 listopada 1910
Metro-M.svg Paris m 7 jms.svg
Poprzednia stacja Louis Blanc
Następna stacja Gare de l’Est
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Château-Landon
Château-Landon
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Château-Landon
Château-Landon
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Château-Landon
Château-Landon
Ziemia48°52′42,16″N 2°21′43,11″E/48,878378 2,361975
Portal Portal Transport szynowy

Château-Landon – stacja linii 7 metra w Paryżu, położona w 10. dzielnicy.

Stacja[edytuj | edytuj kod]

Bramki wejściowe na antresoli stacji.

Stacja została otwarta w 1910 roku.

Nazwa stacji pochodzi od ulicy Rue du Château-Landon, która znajduje się ponad nią. Ta zaś upamiętnia dawną obecność majątku rodziny Château-Landon na terenie departamentu Sekwana i Marna.

Korytarz przesiadkowy[edytuj | edytuj kod]

Stacja połączona jest korytarzem przesiadkowym, pozwalającym dostać się z niej bezpośrednio na każdy z peronów dworca Gare de l’Est.

Przejście to powstało przy okazji remontu dworca w 1931 roku. Pierwotnie miało służyć transportowi bagażów i przesyłek[1]. Łączyło zakończenia peronów z podłużną galerią pod peronem nr 10, która prowadziła do sal odprawy bagażowej, położonych na dwóch poziomach pomiędzy oboma wejściami – dalekobieżnym i podmiejskim – do dworca. Górna sala przeznaczona była dla bagaży odjeżdżających z dworca, a dolna dla przyjeżdżających[2]. Galerie również były podzielone na dwa poziomy według tego samego schematu[3]. Transport bagażów i przesyłek ułatwiały dźwigi towarowe[1]. Kiedy zreformowano system odprawy bagażowej, poprzeczna galeria została przekształcona w korytarz prowadzący do metra[4].

Pierwotny projekt linii E kolejki RER przewidywał przedłużenie tego korytarza do dworca Gare de Magenta, jednak prace badawcze nad projektem napotkały trudności uniemożliwiające ich zakończenie[5]. Przejście umożliwiałoby połączenie Gare de l’Est z Gare du Nord (z którym Gare de Magenta posiada już połączenie) i utworzenie tym samym wielofunkcyjnego węzła przesiadkowego[6]. Pomiędzy peronem nr 1 Gare de l’Est a wyjściem na ulicę Rue de l'Aqueduc Gare de Magenta pozostaje jedynie 50-80 metrów, jednak projektowany tunel napotyka stary podziemny akwedukt, biegnący wzdłuż dawnych wałów miasta, który znacznie utrudnia budowę[7].

Wejścia[edytuj | edytuj kod]

Wejście na stację z poziomu ulicy.

Poza bezpośrednim dojściem z peronów dworca Gare de l’Est, stacja posiada tylko jedno wejście z ulicy, położone w parterze budynku przy ulicy Rue du Faubourg-Saint-Martin, pod numerem 188.

Schody ruchome, znajdujące się kilka metrów od tego wyjścia, zostały zlikwidowane na początku lat 90. XX wieku.

Plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

W przypadku realizacji planów połączenia linii 3 bis i 7 bis paryskiego metra, powstała w ten sposób nowa linia miałaby zostać wydłużona do stacji Château-Landon. Plan ten jest przewidziany do realizacji w strategii rozwoju regionu Île-de-France na lata 2007-2013.

Planuje się także przedłużyć przejście podziemne stacji do dworca Gare de Magenta[6].

Przesiadki[edytuj | edytuj kod]

Stacja umożliwia przesiadki na pociągi odjeżdżające z dworca Gare de l’Est (Transilien i pociągi dalekobieżne) oraz na autobusy dzienne RATP i nocne Noctilien.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]