Chōjinki Metalder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chōjinki Metalder
超人機メタルダー
Gatunek akcja, przygodowy, science fiction
tokusatsu
Kraj produkcji Japonia
Oryginalny język japoński
Twórcy Toei
Główne role Akira Senō
Hiroko Aota
Kazuoki Takahashi
Shinji Todō
Liczba odcinków 39
Produkcja
Reżyseria Takeshi Ogasawara
Scenariusz Susume Takaku
Narracja Issei Masamune
Muzyka Seiji Yokoyama
Czas trwania odcinka ok. 25 min.
Pierwsza emisja
Data premiery 16 marca 198717 stycznia 1988
Stacja telewizyjna TV Asahi
Chronologia
Poprzednik Jikū Senshi Spielban
Kontynuacja Sekaininjasen Jiraiya

Chōjinki Metalder (jap. 超人機メタルダー Chōjinki Metarudā, Super Android Metalder)japoński serial tokusatsu z roku 1987, wyprodukowany przez Toei Company. Należy do gatunku Metalowi Herosi, jest jego szóstą i najkrótszą częścią. Serial liczył 39 odcinków. Podobnie jak seriale z gatunku Super Sentai był emitowany na kanale TV Asahi.

Pierwszy odcinek wyemitowano 16 marca 1987 roku, ostatni zaś 17 stycznia 1988. W 2007 roku wszystkie odcinki zostały wydane na DVD.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W roku 1945, doktor Ryūichirō Koga na zlecenie armii japońskiej tworzy ostateczną broń przeciwko USA, którą Japończycy mogli wykorzystać do wygrania Wojny na Pacyfiku. Tą bronią jest super zaawansowany robot – Metalder. Koga zbudował go na wzór swojego syna Tatsuo, który zginął podczas wojny. Jako pacyfista, Koga był przeciwny wojnie. Postanowił więc dezaktywować swoje dzieło i przeniósł się do NASA.

42 lata później, współpracownik doktora Kogi, major Muraki staje się Bogiem Nerosem, przywódcą złego Imperium Neros. Wysłał swoje 4 armie aby zabiły Kogę, który dowiedziawszy się o zamiarach kolegi postanowił uruchomić Metaldera by walczył z nimi. Z początku Metalder (w ludzkiej postaci znany jako Ryūsei Tsurugi) nie rozumiał poleceń swego twórcy. Doktor Koga zostaje zabity przez jednego z wojowników Neros. Dopiero wtedy Ryūsei Tsurugi zrozumiał, że musi walczyć z Nerosem i pod wpływem wściekłości wraca do swej prawdziwej postaci.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Metalder (jap. メタルダー Metarudā) / Ryūsei Tsurugi (jap. 剣 流星 Tsurugi Ryūsei) robot stworzony przez doktora Kogę pod koniec II wojny światowej jako ostateczna broń przeciw Amerykanom. Metalder ukryty był w tajnej bazie i nie działał przez 42 lata, dopóki w 1987 roku nie uruchamia go jego własny twórca by robot walczył przeciwko Imperium Neros. Jego ludzka postać – Ryūsei Tsurugi była stworzona na wzór syna doktora Kogi – Tatsuo, który zginął na wojnie. Jego energia bierze się z wściekłości, stąd potrafi się przemienić wyłącznie gdy jest zdenerwowany i krzyknie "Furia" (Ikaru). Metalder z wyglądu to robot, którego prawa strona jest koloru niebieskiego (z większą mechaniką), lewa zaś jest czerwona (mniej zmechanizowana). Dzięki specjalnemu modułowi Metalder posiada uczucia i sztuczną inteligencję – potrafi wybierać co jest dobre, a co złe. Podobnie jak jego pierwowzór, Metalder interesuje się muzyką i gra na saksofonie. W finale Hakkō Kita uratował go od autodestrukcji, kosztowało to robota utratą jego człowieczeństwa.
 • Mai Ōgi (jap. 仰木 舞 Ōgi Mai) – pierwsza przyjaciółka Metaldera. Pracuje robiąc zdjęcia do gazety.
 • Hakkō Kita (jap. 北 八荒 Kita Hakkō) – zawodowy motocyklista, wcześniej szef gangu. Postać komiczna. Hakkō dołącza do Metaldera w odcinku 16. Każda jego próba walki kończy się jego poniżającą przegraną. W ostatnim odcinku ratuje Metaldera przed wybuchem, jednak robot traci swoją ludzką postać.
 • Springer (jap. スプリンガー Supringā) – pierwszy wynalazek doktora Kogi. Jest to robot w kształcie psa. Ochrania tajną bazę Metaldera, potrafi mówić.
 • Top Gunder – zdrajca Neros. Wcześniej należał do armii robotów dowodzonej przez Walskiego. Jest prawie tak silny jak Metalder. Samotny wilk, który gra fair. Z początku miał za zadanie zniszczyć Metaldera w pojedynkę, jednak stali się przyjaciółmi. Został zabity w 37 odcinku przez Boga Neros.
 • Doktor Ryūichirō Koga (jap. 古賀 竜一郎 Koga Ryūichirō) – naukowiec, który w 1945 roku stworzył Metaldera jako tajną broń przeciwko USA, jednak był pacyfistą i ukrył swoje dzieło. Potem przeniósł się do USA gdzie dostał pracę w NASA. W 1987 roku dowiaduje się o złych planach jednego z jego dawnych współpracowników- Gōzō Kirihary, który stał się Bogiem Neros i chce zawładnąć światem. W tym celu wraca do Japonii by aktywować Metaldera. Ginie zabity przez jednego z żołnierzy Neros.
 • Tatsuo Koga (jap. 古賀 竜夫 Koga Tatsuo) – pierwowzór Tsurugiego. Jedyny syn doktora Kogi, należał do pierwszej dywizji kamikaze. Grał na skrzypcach. Zginął w październiku 1944 roku.
 • Shingo Ōgi (jap. 仰木 信吾 Ōgi Shingo) – ojciec Mai, dziennikarz z Waszyngtonu, który dowiedział się o istnieniu Neros.

Neros[edytuj | edytuj kod]

Imperium Neros (ネロス帝国 Nerosu Teikoku) jest sekretną organizacją, kryjącą się za Koncernem Kirihara. Sprawuje ona kontrolę nad wszystkimi organizacjami przestępczymi na świecie. Neros dąży do militarnej i finansowej dominacji nad światem. Prominentni członkowie Neros spotykają się w miejscu zwanym Bankiem Duchów, skąd otrzymują rozkazy od ich przywódcy - Boga Neros. Grupa ta dzieli się na 4 frakcje zbrojne, a każdy członek, tak jak w prawdziwym wojsku posiada stopień.

 • Gōzō Kirihara/Bóg Neros (桐原 剛造/ゴッドネロス Kirihara Gōzō/Goddonerosu) – uważający się za boga przywódca Neros, który dąży do podboju świata poprzez zdominowanie światowej gospodarki i rynku zbrojeniowego. Naprawdę nazywa się Kunio Muraki (村木 國夫 Muraki Kunio), był majorem japońskiej armii i uczestniczył w stworzeniu Metaldera. Za prowadzenie nielegalnych eksperymentów na jeńcach w Singapurze został skazany na śmierć, jednak przekupił rządzących, sfingował swą egzekucję i uciekł do USA, gdzie zabijał szefów gangów, kradł ich majątki i zdobył dominację nad światkiem przestępczym. Za zdobyte pieniądze przeszedł operację plastyczną i pod nową tożsamością zbudował Koncern Kirihara. Pod przykrywką bycia szefem imperium finansowego i filantropem knuje swe zamiary. Kiedy wkracza do Banku Duchów przechodzi mutację w cyborga - Boga Neros. Pod koniec śmierci zamienia się na ciała z Coolginem, finguje swój zgon i zabija Top Gundera. Metalder jednak pokonuje go w Banku Duchów i zabija go ścinając mu głowę.
 • Coolgin (クールギン Kūrugin) – zastępca Boga Neros, przywódca armii uzbrojonych wojowników.
 • Walski (ヴァルスキ Varusuki) – przywódca armii robotów bojowych.
 • Geldoring (ゲルドリング Gerudoringu) – przywódca armii mutantów.
 • Dranger (ドランガー Dorangā) – przywódca artylerii.
 • Sekretarki S i K – (美人秘書KとS Bijin Hisho Kē to Esu)

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]