Champmol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klasztor kartuzów Champmol
Chartreuse de Champmol
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. PA00112257
Ilustracja
Państwo  Francja
Miejscowość Dijon
Kościół Kościół katolicki
Rodzaj klasztoru Kartuzja
Właściciel Kartuzi
Typ zakonu męski
Fundator Filip II Śmiały
Data budowy 1383
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Klasztor kartuzów Champmol
Klasztor kartuzów Champmol
Ziemia47°19′03″N 5°00′13″E/47,317500 5,003611

Klasztor kartuzów Champmolkartuzja położona w pobliżu Dijon, zachowana w stanie zniszczonym.

Klasztor został ufundowany w 1383 roku przez księcia burgundzkiego Filipa Śmiałego. Dla powstającej kartuzji dzieła wykonali późnogotyccy artyści, tacy jak malarze Jean de Beaumetz, Jean Malouel, Melchior Broederlam i rzeźbiarz Claus Sluter. Podczas rewolucji francuskiej kartuzi zostali wypędzeni, a budowla zniszczona. Obecnie mieści szpital psychiatryczny.

W Champmol zachowała się Studnia Patriarchów (Mojżesza) dłuta Clausa Slutera. Pierwotnie była jedynie cokołem pod kalwarię: stał na niej rzeźbiony krucyfiks, figury Maryi i św. Jana. W niszach studni stoi sześć posągów proroków, wśród nich Mojżesza. Drugim dziełem Slutera, ocalałym w Champmol, jest portal kościoła ze statuą Madonny (na trumeau) oraz grupami figur: Filipa Śmiałego ze św. Janem Chrzcicielem oraz Małgorzaty Flandryjskiej ze św. Katarzyną.

Dla klasztoru powstały także inne dzieła, obecnie przeniesione do muzeów: ołtarz z rzeźbami Jacques’a de Baerze i malowidłami Melchiora Broederlama (obecnie w Musée des Beaux-Arts w Dijon) i obraz Chrystus na krzyżu z modlącym się kartuzem Jeana de Beaumetza (obecnie w Cleveland Museum of Art).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]