Charakteryzator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Makeup Brushes - Πινέλα μακιγιάζ.JPG

Charakteryzator – zawód polegający na nadaniu twarzy i sylwetce aktora cech granej przez niego postaci (wieku, osobowości, wyglądu zewnętrznego). Swoje zadanie charakteryzator wykonuje na podstawie scenariuszy zatwierdzonych przez reżyserów i producentów we współpracy z kostiumografami. Wykorzystuje do tego własną wiedzę i doświadczenia plastyczne.

Polskie realia[edytuj | edytuj kod]

W Polsce istnieje kilka prywatnych, policealnych szkół artystycznych oferujących naukę w tym zawodzie. Odpłatne praktyki prawie nie istnieją, a początki, jak i warunki pracy są niezwykle trudne. Trwają również spory o uwzględnienie charakteryzatorów przy wypłacaniu tantiem.

Dziedziny pracy charakteryzatora[edytuj | edytuj kod]

Perukarstwo[edytuj | edytuj kod]

Legal wigs today.jpg

Praca perukarza zaczyna się od pobrania miary z głowy, czy brody aktora. Później tka się na tiulu specjalnym szydełkiem przy użyciu włosów naturalnych. Dalej ma miejsce stylizacja peruki bądź zarostu i założenie jej aktorowi. Istotny jest również etap zdejmowania oraz konserwacja. Ważny jest dobór koloru włosów, kształt linii zarostu oraz kierunek tkania. Utkanie pełnej peruki potrafi zająć 24 godziny.

Makijaż[edytuj | edytuj kod]

Współczesny charakteryzator powinien posiadać cechy fryzjera i makijażysty. Dodatkowo powinien umieć stworzyć wizerunek nieszablonowy, jak efekt zmęczenia, postarzanie, rany i uszkodzenia skóry, za pomocą profesjonalnych kosmetyków przeznaczonych do tego celu.

Efekty specjalne[edytuj | edytuj kod]

Odlew z żywicy.

Aby wykonać specjalne efekty zmieniające kształt na twarzy bądź ciele aktora, wykonuje się przy użyciu specjalnego alginatu lub silikonu najpierw odlew gipsowy lub żywiczny głowy, a następnie rzeźbi żądany kształt w masie z plasteliny, gliny lub wosku na tym odlewie, a następnie ponownie wykonuje formę, odlew z lateksu, silikonu lub pianki, tym razem wyrzeźbionego już kształtu. Można wykonywać odlewy zarówno pojedynczych części twarzy jak nos, broda, jak również całej twarzy, głowy, ręki, a w razie potrzeby całego ciała. Wymaga to zarówno odpowiednich, profesjonalnych materiałów najwyższej jakości, jak i doświadczenia charakteryzatora. Profesjonalni charakteryzatorzy posiadają własną pracownię charakteryzatorską.

Znani charakteryzatorzy[edytuj | edytuj kod]

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Przypisy


 Zobacz też kategorię: Charakteryzatorzy.