Charakteryzator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Makeup Brushes - Πινέλα μακιγιάζ.JPG

Charakteryzator – zawód polegający na nadaniu twarzy i sylwetce aktora cech granej przez niego postaci (wieku, osobowości, wyglądu zewnętrznego). Swoje zadanie charakteryzator wykonuje na podstawie scenariuszy zatwierdzonych przez reżyserów i producentów we współpracy z kostiumografami. Wykorzystuje do tego własną wiedzę i doświadczenia plastyczne.

Tworzenie na podstawie odlewu twarzy, silikonowej maski zombie. Tutaj widzimy malowanie gotowej maski, oraz sztuczne zęby służące jako element maski. ( charakteryzator - Beata Korczyńska )

W ekipie firmowej pion charakteryzatorski ( w odróżnieniu od np. pionu oświetlenia ) pracuje bezpośrednio z aktorem.

Praca charakteryzatora na planie filmowym
Charakteryzacja aktora na planie filmu „RYKOSZETY” w reżyserii Jakuba Radeja  ( 2018 ). Aktor Stanisław Linowski  z rozbitym łukiem brwiowym i podbitym okiem wykonanym przy użyciu silikonowego prostetyku. Charakteryzacja:  Beata Korczyńska.

Polskie realia[edytuj | edytuj kod]

W Polsce istnieje prywatna szkoła wyższa oraz kilka prywatnych, policealnych szkół artystycznych oferujących naukę w tym zawodzie. Praktyki są zależne od prężności szkoły i odbywają się tak na planach filmowych w teatrach jak i podczas imprez w których konieczna jest praca profesjonalnego charakteryzatora ( pokazy, eventy,). Warunki pracy są niezwykle trudne.

Trwają również spory o uwzględnienie charakteryzatorów przy wypłacaniu tantiem.

Dziedziny pracy charakteryzatora[edytuj | edytuj kod]

Perukarstwo[edytuj | edytuj kod]

Legal wigs today.jpg

Praca perukarza zaczyna się od pobrania miary z głowy, czy brody aktora. Później tka się na tiulu specjalnym szydełkiem przy użyciu włosów naturalnych. Dalej ma miejsce stylizacja peruki bądź zarostu i założenie jej aktorowi. Istotny jest również etap zdejmowania oraz konserwacja. Ważny jest dobór koloru włosów, kształt linii zarostu oraz kierunek tkania. Na utkanie pełnej peruki potrzeba nawet do trzech tygodni. ( po ok 5 h. pracy dziennie )

Makijaż[edytuj | edytuj kod]

Współczesny charakteryzator powinien posiadać cechy fryzjera i makijażysty. Dodatkowo powinien umieć stworzyć wizerunek nieszablonowy, jak efekt zmęczenia, postarzanie, rany i uszkodzenia skóry, za pomocą profesjonalnych kosmetyków przeznaczonych do tego celu.

Efekty specjalne (FX)[edytuj | edytuj kod]

Odlew z żywicy.

Aby wykonać specjalne efekty zmieniające kształt na twarzy bądź ciele aktora, wykonuje się przy użyciu specjalnego alginatu lub silikonu najpierw odlew gipsowy lub żywiczny głowy, a następnie rzeźbi żądany kształt w masie z plasteliny, gliny lub wosku na tym odlewie, a następnie ponownie wykonuje formę, odlew z lateksu, silikonu lub pianki, tym razem wyrzeźbionego już kształtu. Można wykonywać odlewy zarówno pojedynczych części twarzy jak nos, broda, jak również całej twarzy, głowy, ręki, a w razie potrzeby całego ciała. Wymaga to zarówno odpowiednich, profesjonalnych materiałów najwyższej jakości, jak i doświadczenia charakteryzatora. Profesjonalni charakteryzatorzy posiadają własną pracownię charakteryzatorską.

Znani charakteryzatorzy[edytuj | edytuj kod]

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maria Dziewulska, FilmPolski.pl [dostęp 2018-03-04] (pol.).
  2. Małgorzata Majkut, FilmPolski.pl [dostęp 2018-03-04] (pol.).
  3. Cezary Kostrzewski, FilmPolski.pl [dostęp 2018-03-04] (pol.).
  4. Janusz Kaleja, FilmPolski.pl [dostęp 2018-03-04] (pol.).
  5. Janusz Kaleja, FilmPolski.pl [dostęp 2018-03-04] (pol.).
  6. Ludmiła Pilecka, FilmPolski.pl [dostęp 2018-03-04] (pol.).


 Zobacz też kategorię: Charakteryzatorzy.