Charles Frazer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charles Frazer
Ilustracja
Portret ze zbiorów Biblioteki Narodowej Australii
Data i miejsce urodzenia

2 stycznia 1880
Yarrawonga

Data śmierci

25 listopada 1913

Minister poczty
Okres

od 14 października 1911
do 24 czerwca 1913

Przynależność polityczna

Australijska Partia Pracy

Poprzednik

Josiah Thomas

Następca

Agar Wynne

Charles Edward Frazer (ur. 2 stycznia 1880 w Yarrawonga, zm. 25 listopada 1913[1]) – australijski polityk, członek Australijskiej Partii Pracy (ALP). W latach 1903-1913 poseł do Izby Reprezentantów, członek drugiego gabinetu Andrew Fishera.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z farmerskiej rodziny z Wiktorii. Jako piętnastolatek wyjechał do Australii Zachodniej w związku z trwającą tam gorączką złota[1]. Nie zajął się jednak poszukiwaniami, lecz został kolejarzem, początkowo pracującym na normalnych liniach, a później jako operator wewnętrznej kolejki w kopalni. Równocześnie był aktywny jako działacz związków zawodowych[1].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 1902 Frazer uzyskał mandat w radzie miejskiej Kalgoorlie, czym rozpoczął karierę polityczną. W grudniu 1903 z powodzeniem wystartował do parlamentu federalnego jako kandydat ALP w okręgu wyborczym Kalgoorlie. W kampanii wyborczej zaprezentował się górniczemu elektoratowi jako twardy zwolennik polityki Białej Australii, a dodatkowo „swój chłop”, nie stroniący od alkoholu, tytoniu i hazardu[1]. Jako poseł szybko zdał sobie sprawę ze swoich wyraźnych braków w wykształceniu i był widywany na sali obrad parlamentu w trakcie lektury podręczników prawniczych[1].

Po zwycięstwie wyborczym ALP w 1910 decyzją swojego klubu parlamentarnego został wybrany w skład gabinetu. Miał wówczas zaledwie 30 lat, co do dziś daje mu pozycję jednego z najmłodszych ministrów federalnych w historii[1]. Premier Andrew Fisher początkowo nie powierzył mu żadnego resortu, czyniąc go ministrem bez teki (w ówczesnej australijskiej terminologii „ministrem honorowym”). W praktyce był w tym okresie nieformalnym wiceministrem skarbu[1]. W latach 1911-1913 zajmował stanowisko ministra poczty. Jest uznawany za pierwszego w historii Australii ministra, który w toku sprawowania obowiązków leciał samolotem[1].

Pięć miesięcy po przegranych przez ALP wyborach w 1913, w wyniku których znalazł się w opozycji, Frazer zapadł na ostre zapalenie płuc i zmarł po krótkiej chorobie w wieku 33 lat. Został pochowany na cmentarzu w Melbourne[1], będącym wówczas tymczasową stolicą Australii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Ross McMullin: Frazer, Charles Edward (1880–1913). National Centre of Biography, Australian National University. [dostęp 2015-06-27].