Charles de Batz-Castelmore d’Artagnan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Charles de Batz-Castelmore (D’Artagnan) w Maastricht

Charles de Batz-Castelmore, Comte d’Artagnan, seigneur d`Artagnan (ur. 1611 w Lupiac, zm. 1673 w Maastricht[1]) – szlachcic gaskoński, służył Ludwikowi XIV jako kapitan muszkieterów, później generał. Zginął podczas oblężenia Maastricht w trakcie wojny francusko-holenderskiej.

Stał się pierwowzorem d’Artagnana, jednego z bohaterów cyklu Alexandre Dumasa o trzech muszkieterach: Trzej muszkieterowie, W dwadzieścia lat później, Wicehrabia de Bragelonne.

Rodzina d’Artagnana wywodziła się z Gaskonii. Matką d’Artagnana była szlachcianka Françoise de Montesquiou. D’Artagnan, którego prawdziwe nazwisko to Charles Ogier de Batz, był jednym z siedmiorga dzieci. W wieku 17 lat opuścił dom rodzinny, udając się do Paryża.

Z rąk Ludwika XIV otrzymał tytuł marszałka polnego. Po śmierci stanowił źródło inspiracji dla pisarzy i poetów, m.in. G. de Sandras wydał w 1700 apokryficzne Mémoires de M. d’Artagnan.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Local Information – Life of Charles de Batz Castelmore. lemarcade.com. [dostęp 2018-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-13)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]