D’Artagnan i trzej muszkieterowie (serial animowany)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
D’Artagnan i trzej muszkieterowie
ワンワン三銃士
D’Artacán y los tres mosqueperros
Inny tytuł

Czworonożni muszkieterowie,
Dogtanian,
Dogtanian i trzech muszkieterów,
Dogtanian i muszkieterowie

Gatunek

animowany, komediodramat

Kraj produkcji

Japonia
Hiszpania

Oryginalny język

japoński
hiszpański

Liczba odcinków

26

Liczba serii

1 seria

lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Nippon Animation
BRB Internacional

Muzyka

Katsuhisa Hattori

Wytwórnia

Nippon Animation
BRB Internacional

Czas trwania odcinka

21 minut

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Japonia, Hiszpania

Data premiery

9 października 1981

Stacja telewizyjna

MBS

Lata emisji

1981–1982

Status

zakończony

Format obrazu

4:3

Chronologia
Kontynuacja

Powrót Dogtaniana

D’Artagnan i trzej muszkieterowie (jap. ワンワン三銃士 Wanwan Sanjushi; hiszp. D’Artacán y los tres mosqueperros) w Polsce znany także jako Czworonożni muszkieterowie (wydanie VHS) oraz Dogtanian i muszkieterowie (wydanie DVD) – japońsko-hiszpański serial animowany wyprodukowany w latach 1981-1982 przez Nippon Animation[1][2] i BRB Internacional. Adaptacja powieści Trzej muszkieterowie Aleksandra Dumasa. W adaptacji tej bohaterami są postacie zwierzęce, głównie psy – wyjątkami są np. Pim (mysz), Milady (kotka) czy Planchet (niedźwiedź).

W Polsce serial był emitowany na TVP 1 i Nasza TV[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o młodym Dogtanianie (D'Artagnanie), który zostaje wysłany przez swojego ojca do Paryża celem wstąpienia na służbę wojskową u kapitana muszkieterów pana Treville'a. W drodze do Paryża służy mu wierny koń Sandy, jednak Dogtanian zostaje znieważony przez przypadkowego jeźdźca (hrabiego de Rochefort). Później młodzieniec dogania go i staje z nim do pojedynku. Jednak przebiegły "Czarny Wąsik" dzięki swoim trikom i oszustwom pokonuje Dogtaniana. Bohater jest świadkiem rozmowy swego przeciwnika z tajemniczą Milady. W Paryżu Dogtanian poznaje dwórkę królowej, piękną Juliette, w której się zakochuje z wzajemnością. Zaprzyjaźnia się też z trzema słynnymi muszkieterami: Atosem, Portosem i Aramisem. Z ich pomocą oraz dzięki wsparciu kapitana de Treville Dogtanian dąży do zostania muszkieterem. Musi jednak walczyć z intrygami podłego kardynała Richelieu wymierzonymi w królową Francji, które realizują jego trzej agenci: podstępny i niecny hrabia de Rochefort, piękna i zabójcza Milady oraz gruby i zarozumiały Widii Mer. Na szczęście Dogtaniana w walce wspomagają ukochana Juliette, trzej muszkieterowie, wygadany pan mysz imieniem Pim oraz wierny sługa Planchet.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Dogtanian (D’Artagnan) – główny bohater serialu,młody szlachcic z Gaskonii, mieszka na prowincji ze swoimi rodzicami do czasu, gdy zostaje wysłany do Paryża, aby zostać muszkieterem. Przyjaciel Portosa, Atosa i Aramisa. Ukochany Juliette. Początkowo jest narwany i lekkomyślny oraz łatwo pakuje się w kłopoty, z czasem nabiera doświadczenia życiowego. Bardzo dobrze posługuje się szpadą. Jest oddany przyjaciołom i ukochanej. Wzorowany na d'Artagnanie z powieści Dumasa.
 • Juliette (Julia) – ukochana Dogtaniana, dwórka królowej Francji Anny Austriaczki oraz jej wierna przyjaciółka. Jest nieco starsza od swego wybranka, dlatego bardziej spokojnie podchodzi do spraw, w których on reaguje nerwowo. Mądra i szlachetna, oddana swej pani i bliskim. Wzorowana na Konstancji Bonacieux z powieści Dumasa.
 • Portos – jeden z trzech muszkieterów, niezwykle mądry i stateczny. Nie lubi pojedynków, woli pokojowo rozsądzać spory. Zawsze najpierw myśli, a dopiero później działa. Jest najmądrzejszy i najstarszy z całej kompanii, wszyscy darzą go niezwykłym szacunkiem. Wie wiele o życiu oraz otaczającym go świecie. Zawsze chętnie służy radą i pomocą. Wzorowany na postaci Atosa z powieści Dumasa.
 • Atos – jeden z trzech muszkieterów, niezbyt inteligentny, co nadrabia ogromną siłą fizyczną. Uwielbia pojedynki oraz potyczki na pięści. Lubi też dobrze zjeść i wypić. Jest szczery i niezwykle oddany przyjaciołom, a także nieco próżny. Zawsze pali się do walki. Wzorowany na postaci Portosa z powieści Dumasa.
 • Aramis – jeden z trzech muszkieterów, prawdziwy romantyk i elegant. Lubi się dobrze ubierać. Jest oczytany i wykształcony, jak również niezwykle pobożny. Ma ukochaną w Paryżu, którą odwiedza, gdy tylko ma wolne. Pisze wiersze i często się modli. Wzorowany na Aramisie z powieści Dumasa.
 • Pim (w oryg. Pip) – antropomorficzna mysz płci męskiej, przyjaciel czterech muszkieterów, mieszka w norce w domu pana Bonacieux. Jest przemądrzały i nieco zarozumiały. Z natury gaduła, bardzo oddany kompanom. Marzy o tym, by zostać bogatym dworzaninem króla.
 • Planchet – niedźwiedź, wierny sługa Dogtaniana, wcześniej stajenny w gospodzie w Meung. Jest lojalny i dobroduszny. Wiernie służy swemu panu i pomaga mu w trudnych sytuacjach. Wzorowany na Planchecie z powieści Dumasa.
 • Kardynał Richelieu – główny czarny charakter serialu, I minister i doradca Ludwika XIII. Nienawidzi muszkieterów oraz królowej Francji, dlatego dąży za wszelką cenę do ich zniszczenia. Snuje całą sieć intryg wokół głównych bohaterów. Jest okrutny, podły i pozbawiony jakichkolwiek skrupułów.
 • Hrabia de Rochefort "Czarny Wąsik" – szpieg i agent kardynała Richelieu, główny antagonista Dogtaniana i trzech muszkieterów. Świetny w walce na szpady, nie obce są mu również intrygi, choć zdecydowanie problemy woli rozstrzygać za pomocą pojedynków. Wyniosły i dumny, ale też nie pozbawiony honoru oraz pozytywnych cech. Dogtanian nazywa go "Czarny Wąsik" do czasu, aż poznaje jego prawdziwe nazwisko. Wzorowany na Rochefortcie z powieści Dumasa.
 • Hrabina de Winter "Milady" – kotka, szpieg i agentka kardynała Richelieu, obok Rocheforta główna antagonistka Dogtaniana i trzech muszkieterów. Jest podstępna i przebiegła, a zarazem niezwykle piękna. Potrafi umiejętnie uwodzić mężczyzn oraz skutecznie wyeliminować przeciwnika za pomocą sztyletu, pistoletu lub własnych pazurów. W przeciwieństwie do Rocheforta nie uznaje zasad honoru i uważa, że cel uświęca środki. Bardzo mściwa, nie daruje żadnej zniewagi. W walce stosuje przede wszystkim intrygi oraz różnego rodzaju przebieranki. Nie waha się osobiście zabić każdego, kto się jej narazi. Wzorowana na Milady z powieści Dumasa.
 • Królowa Francji Anna Austriaczka – żona Ludwika XIII, kobieta piękna i niezwykle inteligentna. Nie ufa kardynałowi Richelieu, który potajemnie spiskuje, by ją zniszczyć. Jest spokojna, opanowana oraz niezwykle mądra. Próbuje za wszelką cenę nie dopuścić do tego, by wybuchła wojna pomiędzy Francją i Anglią. Utrzymuje przyjazne relacje z księciem Buckingham, o ile jednak król nie widzi w tym nic złego, Richelieu próbuje wykorzystać ten fakt do zniszczenia Anny Austriaczki.
 • Król Francji Ludwik XIII – władca Francji i mąż Anny Austriaczki. Sympatyczny i szlachetny, ale też nieco naiwny. Nie dostrzega intryg kardynała Richelieu wymierzonych w jego bliskich. Utrzymuje przyjazne stosunki z Anglią, co próbuje zniszczyć kardynał.
 • Książę Buckingham – premier Anglii oraz wierny przyjaciel Anny Austriaczki, po cichu w niej zakochany. Dąży do pokoju pomiędzy Anglią a Francją, co za pomocą sieci intryg próbuje zniszczyć Richelieu. Mądry i odważny, chętnie pomaga muszkieterom w ratowaniu honoru królowej.
 • Widdi Merr – kapitan prywatnej gwardii kardynała Richelieu. Wierny i oddany swemu panu. Chętnie bierze udział w intrygach przeciwko muszkieterom, których nienawidzi, jest jednak gruby, zarozumiały oraz niekompetentny, dlatego też Dogtanian i jego kompanii z łatwością umieją sobie z nim poradzić. Wraz z Rochefortem rywalizuje o względy kardynała. Wzorowany na panu de Jussac z powieści Dumasa.
 • Bonacieux – wuj Juliette, prowadzi gospodę w Paryżu. Wraz ze swą siostrzenicą wiernie służy królowej Francji przeciw intrygom kardynała.
 • Matka Dogtaniana – kobieta spokojna i opanowana oraz nieco nadopiekuńcza. Boi się o swego syna i chce, by unikał on kłopotów. Daje Dogtanianowi przed jego wyjazdem do Paryża maść na wszelkie rany. Występuje tylko w pierwszym odcinku oraz we wspomnieniach Dogtaniana.
 • Ojciec Dogtaniana – mężczyzna mądry i stateczny, ale też lubiący od czasu do czasu się bić. Był kiedyś muszkieterem, dlatego też chce, by jego syn również nim został i pomaga mu w realizacji jego marzeń. Występuje tylko w pierwszym odcinku oraz we wspomnieniach Dogtaniana.
 • Monsieur De Treville – kapitan królewskich muszkieterów, największy antagonista kardynała Richelieu. Oddany królowi i królowej, swoich podwładnych traktuje jak ojciec dzieci: surowo, ale sprawiedliwie. Przyjaciel ojca Dogtaniana (kiedyś razem służyli w wojsku).
 • Sandy – koń Dogtaniana, na którym bohater podróżuje w trakcie serialu. Jest już stary i ma swoje humory, lecz w trudnych sytuacjach okazuje się być niezwykle lojalny wobec swego pana.
 • Niebieski Sokół – groźny pirat i bandyta, za którego schwytanie wyznaczono olbrzymią nagrodę. Dowodzi bandą rzezimieszków, z którymi napada na bogate statki oraz plądruje zamożne miasteczka. Przebiegły i szaleńczo odważny, śmieje się w oczy prawu. Nie obce są mu intrygi oraz przebieranki. Był ścigany przez Dogtaniana i trzech muszkieterów oraz Rocheforta i Widii Merra, ostatecznie jednak schwytali go ci pierwsi. Występuje w trzech odcinkach serialu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja VHS[edytuj | edytuj kod]

Serial został wydany w Polsce na VHS pod trzema alternatywnymi tytułami:

Wersja DVD[edytuj | edytuj kod]

 • Dogtanian i muszkieterowie (dystrybucja SDT Film)

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł (pierwsza wersja dubbingu) Polski tytuł (druga wersja dubbingu) Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
D'Artagnan i trzej muszkieterowie Dogtanian
i muszkieterowie
Dogtanian and the Three Muskehounds
01 Przekleństwo D'Artagnana Podróż Dogtaniana Dogtanian’s Journey
02 Tajemniczy kawaler z czarnym wąsikiem Dogtanian i kawaler z wąsikiem Dogtanian Meets The Man with the Black Moustache
03 Wymarzony Paryż Miasto marzeń Paris, the City Of Dreams
04 Trzej niezwyciężeni muszkieterowie Trzej niepokonani muszkieterowie The Three Invincible Musketeers
05 Kapitan muszkieterów Monsieur De Treville, dowódca muszkieterów Monsieur Treville, Captain of the Musketeers
06 D'Artagnan przeciw trzem muszkieterom Pojedynek Dogtaniana Dogtanian Meets His Match
07 D'Artagnan spotyka króla Dogtanian spotyka króla Dogtanian Meets The King
08 Sekret Julii Tajemnica Juliette Juliette's Secret
09 Julia porwana Porwana Juliette Juliette Kidnapped
10 Wielka ucieczka Wielka ucieczka The Great Getaway
11 Milady hipnotyzerka Hipnoza Dogtaniana Dogtanian’s Trance
12 D'Artagnanie ratuj! Dogtanian idzie z pomocą Dogtanian To The Rescue
13 Pip wkracza do akcji Dogtanian spotyka pana Pimpa Dogtanian Meets Monsieur Pip
14 W poszukiwaniu Julii Pościg za Juliette The Search for Juliette
15 Wielki wyczyn D'Artagnana Sukces Dogtaniana Dogtanian Saves the Day
16 Diamenty łez królowej Łzy i brylanty Daggers and Diamonds
17 Podróż do Londynu The Journey to England
18 Wielki pościg The Chase
19 Czas próby Dogtanian is Put to the Test
20 Dogtanian i Niebieski Sokół Dogtanian and the Blue Falcon
21 Tajemniczy statek-widmo Statek widmo The Shipwreck
22 W dżungli Przygoda w dżungli The Jungle Adventure
23 Dlaczego teraz biją dzwony? Nie pytaj komu bije dzwon Marco’s Mission
24 Fałszywy hrabia Rochefort Oszust The Impostor
25 Zemsta Milady Milady’s Revenge
26 Spełnione marzenia Dogtaniana Dogtanian’s Dream Comes True
FILM
F1 Czworonożni Muszkieterowie: Dogtanian przybywa The Dogtanian TV Special
F2 Dogtanian. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego Dogtanian In One For All And All For One

Produkcje pokrewne[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie serialu nakręcono również film telewizyjny Dogtanian. W służbie króla z 1981 (w Polsce emitowany był w wersji z lektorem).

W 1990 wyprodukowano drugą serię emitowaną w Polsce na TV Puls pod tytułem Powrót Dogtaniana (ang. The Return of Dogtanian). Na jej podstawie powstał także film telewizyjny Dogtanian. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego (ang. Dogtanian in One For All And All For One) z 1995 (w Polsce emitowany na TV Puls wersji z lektorem).

W 2021 roku, na podstawie serialu powstał film – Dogtanian. Psi muszkieterier.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ワンワン三銃士, Nippon Animation
 2. The Three Musketeeres, Nippon Animation
 3. D’Artagnan i trzej muszkieterowie. anime.info.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-15)]., anime.info.pl
 4. Czworonożni Muszkieterowie. anime.info.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-04)]., Cass Film
 5. Czworonożni Muszkieterowie. [dostęp 2007-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-04)].
 6. Dogtanian i Trzech Muszkieterów. anime.info.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-04)]., Bajdex
 7. Dogtanian. [dostęp 2007-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-04)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]