D’Artagnan i trzej muszkieterowie (serial animowany)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
D'Artagnan i trzej muszkieterowie
Dogtanian and the Three Muskehounds
Gatunek serialu serial animowany
Kraj produkcji Japonia
Hiszpania
Wielka Brytania
Liczba odcinków 26
Liczba serii 1 seria
Produkcja
Czas trwania odcinka 21 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna TVP1
Lata emisji 1981-1982
Data premiery Japonia 9 października 1981
Polska 1984

D'Artagnan i trzej muszkieterowie w Polsce (wydanie VHS) znany także jako Czworonożni muszkieterowie (ang. Dogtanian and the Three Muskehounds, 1981-1982) – japońsko-hiszpańsko-brytyjski serial animowany. Adaptacja powieści Trzej muszkieterowie Aleksandra Dumasa – w adaptacji tej bohaterami są postacie zwierzęce, głównie psy – wyjątkami są np. Pim (mysz), Milady (kotka) czy Planchet (niedźwiedź)

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o młodym Dogtanianie (D'Artagnanie), który zostaje wysłany przez swojego ojca do Paryża celem wstąpienia na służbę wojskową u kapitana muszkieterów pana Treville'a. W drodze do Paryża służy mu wierny koń Sandy, jednak Dogtanian zostaje znieważony przez przypadkowego jeźdźca (hrabiego de Rochefort). Później młodzieniec dogania go i staje z nim do pojedynku. Jednak przebiegły "Czarny Wąsik" dzięki swoim trikom i oszustwom pokonuje Dogtaniana. Bohater jest świadkiem rozmowy swego przeciwnika z tajemniczą Milady. W Paryżu Dogtanian poznaje dwórkę królowej, piękną Juliette, w której się zakochuje z wzajemnością. Zaprzyjaźnia się też z trzema słynnymi muszkieterami: Atosem, Portosem i Aramisem. Z ich pomocą oraz dzięki wsparciu kapitana de Treville Dogtanian dąży do zostania muszkieterem. Musi jednak walczyć z intrygami podłego kardynała Richelieu wymierzonymi w królową Francji, które realizują jego trzej agenci: podstępny i niecny hrabia de Rochefort, piękna i zabójcza Milady oraz gruby i zarozumiały Widii Mer. Na szczęście Dogtaniana w walce wspomagają ukochana Juliette, trzej muszkieterowie, wygadany pan mysz imieniem Pim oraz wierny sługa Planchet.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Dogtanian (D'Artagnan) – młody szlachcic z Gaskonii, mieszka na prowincji ze swoimi rodzicami do czasu, gdy zostaje wysłany do Paryża, aby zostać muszkieterem. Przyjaciel Portosa, Atosa i Aramisa. Ukochany Juliette. Początkowo jest narwany i lekkomyślny oraz łatwo pakuje się w kłopoty, z czasem nabiera doświadczenia życiowego. Bardzo dobrze posługuje się szpadą. Jest oddany przyjaciołom i ukochanej. Wzorowany na d'Artagnanie z powieści Dumasa.
 • Juliette (Julia) – ukochana Dogtaniana, dwórka królowej Francji Anny Austriaczki oraz jej wierna przyjaciółka. Jest nieco starsza od swego wybranka, dlatego bardziej spokojnie podchodzi do spraw, w których on reaguje nerwowo. Mądra i szlachetna, oddana swej pani i bliskim. Wzorowana na Konstancji Bonacieux z powieści Dumasa.
 • Portos – jeden z trzech muszkieterów, niezwykle mądry i stateczny. Nie lubi pojedynków, woli pokojowo rozsądzać spory. Zawsze najpierw myśli, a dopiero później działa. Jest najmądrzejszy i najstarszy z całej kompanii, wszyscy darzą go niezwykłym szacunkiem. Wie wiele o życiu oraz otaczającym go świecie. Zawsze chętnie służy radą i pomocą. Wzorowany na postaci Atosa z powieści Dumasa.
 • Atos – jeden z trzech muszkieterów, niezbyt inteligentny, co nadrabia ogromną siłą fizyczną. Uwielbia pojedynki oraz potyczki na pieści. Lubi też dobrze zjeść i wypić. Jest szczery i niezwykle oddany przyjaciołom, a także nieco próżny. Zawsze pali się do walki. Wzorowany na postaci Portosa z powieści Dumasa.
 • Aramis – jeden z trzech muszkieterów, prawdziwy romantyk i elegant. Lubi się dobrze ubierać. Jest oczytany i wykształcony, jak również niezwykle pobożny. Ma ukochaną w Paryżu, którą odwiedza, gdy tylko ma wolne. Pisze wiersze i często się modli. Wzorowany na Aramisie z powieści Dumasa.
 • Pim (w oryg. Pip) – antropomorficzna mysz płci męskiej, przyjaciel czterech muszkieterów, mieszka w norce w domu pana Bonacieux. Jest przemądrzały i nieco zarozumiały. Z natury gaduła, bardzo oddany kompanom. Marzy o tym, by zostać bogatym dworzaninem króla.
 • Planchet – niedźwiedź, wierny sługa Dogtaniana, wcześniej stajenny w gospodzie w Meung. Jest lojalny i dobroduszny. Wiernie służy swemu panu i pomaga mu w trudnych sytuacjach. Wzorowany na Planchecie z powieści Dumasa.
 • Kardynał Richelieu – główny czarny charakter serialu, I minister i doradca Ludwika XIII. Nienawidzi muszkieterów oraz królowej Francji, dlatego dąży za wszelką cenę do ich zniszczenia. Snuje całą sieć intryg wokół głównych bohaterów. Jest okrutny, podły i pozbawiony jakichkolwiek skrupułów.
 • Hrabia de Rochefort "Czarny Wąsik" - szpieg i agent kardynała Richelieu, główny antagonista Dogtaniana i trzech muszkieterów. Świetny w walce na szpady, nie obce są mu również intrygi, choć zdecydowanie problemy woli rozstrzygać za pomocą pojedynków. Wyniosły i dumny, ale też nie pozbawiony honoru oraz pozytywnych cech. Dogtanian nazywa go "Czarny Wąsik" do czasu, aż poznaje jego prawdziwe nazwisko. Wzorowany na Rochefortcie z powieści Dumasa.
 • Hrabina de Winter "Milady" – kotka, szpieg i agentka kardynała Richelieu, obok Rocheforta główna antagonistka Dogtaniana i trzech muszkieterów. Jest podstępna i przebiegła, a zarazem niezwykle piękna. Potrafi umiejętnie uwodzić mężczyzn oraz skutecznie wyeliminować przeciwnika za pomocą sztyletu, pistoletu lub własnych pazurów. W przeciwieństwie do Rocheforta nie uznaje zasad honoru i uważa, że cel uświęca środki. Bardzo mściwa, nie daruje żadnej zniewagi. W walce stosuje przede wszystkim intrygi oraz różnego rodzaju przebieranki. Nie waha się osobiście zabić każdego, kto się jej narazi. Wzorowana na Milady z powieści Dumasa.
 • Królowa Francji Anna Austriaczka – żona Ludwika XIII, kobieta piękna i niezwykle inteligentna. Nie ufa kardynałowi Richelieu, który potajemnie spiskuje, by ją zniszczyć. Jest spokojna, opanowana oraz niezwykle mądra. Próbuje za wszelką cenę nie dopuścić do tego, by wybuchła wojna pomiędzy Francją i Anglią. Utrzymuje przyjazne relacje z księciem Buckingham, o ile jednak król nie widzi w tym nic złego, Richelieu próbuje wykorzystać ten fakt do zniszczenia Anny Austriaczki.
 • Król Francji Ludwik XIII - władca Francji i mąż Anny Austriaczki. Sympatyczny i szlachetny, ale też nieco naiwny. Nie dostrzega intryg kardynała Richelieu wymierzonych w jego bliskich. Utrzymuje przyjazne stosunki z Anglią, co próbuje zniszczyć kardynał.
 • Książę Buckingham – premier Anglii oraz wierny przyjaciel Anny Austriaczki, po cichu w niej zakochany. Dąży do pokoju pomiędzy Anglią a Francją, co za pomocą sieci intryg próbuje zniszczyć Richelieu. Mądry i odważny, chętnie pomaga muszkieterom w ratowaniu honoru królowej.
 • Widdi Merr – kapitan prywatnej gwardii kardynała Richelieu. Wierny i oddany swemu panu. Chętnie bierze udział w intrygach przeciwko muszkieterom, których nienawidzi, jest jednak gruby, zarozumiały oraz niekompetentny, dlatego też Dogtanian i jego kompanii z łatwością umieją sobie z nim poradzić. Wraz z Rochefortem rywalizuje o względy kardynała. Wzorowany na panu de Jussac z powieści Dumasa.
 • Bonacieux – wuj Juliette, prowadzi gospodę w Paryżu. Wraz ze swą siostrzenicą wiernie służy królowej Francji przeciw intrygom kardynała.
 • Matka Dogtaniana – kobieta spokojna i opanowana oraz nieco nadopiekuńcza. Boi się o swego syna i chce, by unikał on kłopotów. Daje Dogtanianowi przed jego wyjazdem do Paryża maść na wszelkie rany. Występuje tylko w pierwszym odcinku oraz we wspomnieniach Dogtaniana.
 • Ojciec Dogtaniana – mężczyzna mądry i stateczny, ale też lubiący od czasu do czasu się bić. Był kiedyś muszkieterem, dlatego też chce, by jego syn również nim został i pomaga mu w realizacji jego marzeń. Występuje tylko w pierwszym odcinku oraz we wspomnieniach Dogtaniana.
 • Monsieur De Treville – kapitan królewskich muszkieterów, największy antagonista kardynała Richelieu. Oddany królowi i królowej, swoich podwładnych traktuje jak ojciec dzieci: surowo, ale sprawiedliwie. Przyjaciel ojca Dogtaniana (kiedyś razem służyli w wojsku).
 • Sandy – koń Dogtaniana, na którym bohater podróżuje w trakcie serialu. Jest już stary i ma swoje humory, jednak w trudnych sytuacjach okazuje się być niezwykle lojalny wobec swego pana.
 • Niebieski Sokół - groźny pirat i bandyta, za którego schwytanie wyznaczono olbrzymią nagrodę. Dowodzi bandą rzezimieszków, z którymi napada na bogate statki oraz plądruje zamożne miasteczka. Przebiegły i szaleńczo odważny, śmieje się w oczy prawu. Nie obce są mu intrygi oraz przebieranki. Był ścigany przez Dogtaniana i trzech muszkieterów oraz Rocheforta i Widii Merra, ostatecznie jednak schwytali go ci pierwsi. Występuje w trzech odcinkach serialu.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Stary dubbing[edytuj | edytuj kod]

Nowy dubbing[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Studio GMC
Reżyseria i produkcja: Tomasz Niezgoda
Dialogi: Michał Urzykowski
Tekst piosenki: Wiesława Sujkowska
Udział wzięli:

i inni

Lektor: Piotr Warszawski

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł
FILM
F1 Dogtanian: Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego Dogtanian In One For All And All For One
ODCINEK SPECJALNY
S1 Czworonożni Muszkieterowie: Dogtanian przybywa The Dogtanian TV Special
SERIA PIERWSZA
01 Podróż Dogtaniana Dogtanian's Journey
02 Dogtanian i kawaler z wąsikiem Dogtanian Meets The Man with the Black Moustache
03 Miasto marzeń Paris, the City Of Dreams
04 Trzej niepokonani muszkieterowie The Three Invincible Musketeers
05 Monsieur De Treville dowódca muszkieterów Monsieur Treville, Captain of the Musketeers
06 Pojedynek Dogtaniana Dogtanian Meets His Match
07 Dogtanian spotyka króla Dogtanian Meets The King
08 Tajemnica Juliette Juliette's Secret
09 Porwanie Juliette Juliette Kidnapped
10 Wielka ucieczka The Great Getaway
11 Hipnoza Dogtaniana Dogtanian's Trance
12 Dogtanian idzie z pomocą Dogtanian To The Rescue
13 Dogtanian spotyka pana Pima Dogtanian Meets Monsieur Pip
14 Pościg za Juliette The Search for Juliette
15 Sukces Dogtaniana Dogtanian Saves the Day
16 Łzy i brylanty Daggers and Diamonds
17 Podróż do Londynu The Journey to England
18 Wielki pościg The Chase
19 Czas próby Dogtanian is Put to the Test
20 Dogtanian i Niebieski Sokół Dogtanian and the Blue Falcon
21 Statek widmo The Shipwreck
22 Przygoda w dżungli The Jungle Adventure
23 Nie pytaj komu bije dzwon Marco's Mission
24 Oszust The Impostor
25 Zemsta Milady Milady's Revenge
26 Spełnione marzenia Dogtaniana Dogtanian's Dream Comes True

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]