Chihuahua (pustynia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chihuahua
Pustynia Chihuahua
{{{alt grafiki}}}
Pustynia Chihuahua w Teksasie
Państwo

 Meksyk
 Stany Zjednoczone

Powierzchnia

501 896 km²

Miejscowości

Ciudad Juárez, Chihuahua, Saltillo, El Paso, Albuquerque

Rodzaj obiektu

pustynia

Położenie na mapie Ameryki Północnej
Mapa konturowa Ameryki Północnej, na dole znajduje się punkt z opisem „Chihuahua”
30°32′26″N 103°50′14″W/30,540556 -103,837222

Chihuahua (hiszp. Desierto de Chihuahua, ang. Chihuahuan Desert) – pustynia na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Meksyku, w środkowej i północnej części Wyżyny Meksykańskiej pomiędzy pasmami górskimi Sierra Madre Zachodniej i Wschodniej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Na terytorium USA pustynia ta obejmuje doliny i kotliny środkowego i południowego Nowego Meksyku, Teksasu na zachód od rzeki Pecos i południowo-wschodniej Arizony; na południe od granicy państwowej obejmuje północną część meksykańskiego stanu Chihuahua, większość obszaru stanu Coahuila, północno-wschodnie obszary Durango, skrajnie północne części Zacatecas i kawałek zachodniego Nuevo León. Obejmuje obszar około 362 000 km², a więc jest trzecią co do wielkości pustynią półkuli zachodniej i jednocześnie największą w Ameryce Północnej[1].

Na obszarach pustynnych znajduje się kilka obszarów zurbanizowanych: największym z nich jest Ciudad Juárez, gdzie mieszka około miliona ludzi, a graniczące z El Paso w stanie Teksas; kolejnymi dużymi miastami po stronie meksykańskiej są Chihuahua i Torreón, zaś po stronie amerykańskiej Albuquerque, Las Cruces i Roswell w stanie Nowy Meksyk.

Według danych World Wildlife Fund pustynia Chihuahuan jest jedną z najbardziej biologicznie zróżnicowanych pustyń świata, zamieszkiwaną przez największą liczbę gatunków zwierząt, mimo daleko w przeszłości posuniętej degradacji ekologicznej całego regionu (co było skutkiem rabunkowej gospodarki i wypasania ogromnych stad owiec). Wilk meksykański, na przykład, ongiś doszczętnie wytrzebiony, dziś odzyskuje swoje tereny łowne[2].

Pustynię przecinają rzeki Rio Grande i Conchos. Klimat jest kontynentalny suchy zwrotnikowy i podzwrotnikowy na północnych krańcach[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John W. Wright: The New York Times Almanac: The Chihuahua Desert, Penguin Books, New York 2007, ISBN 0-14-303820-6
  2. Ekoregion pustyni Chihuahua
  3. Chihuahua, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-07-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]