Chołmogory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chołmogory
Холмогоры
Ilustracja
Sobór i pałac biskupi w Chołmogorach, XIX wiek
Herb
Herb
Państwo  Rosja
Obwód  Obwód archangielski
Rejon chołmogorski
Populacja (2002)
• liczba ludności

4592
Nr kierunkowy 81830
Kod pocztowy 164530
Położenie na mapie obwodu archangielskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu archangielskiego
Chołmogory
Chołmogory
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Chołmogory
Chołmogory
Ziemia 64°13′30″N 41°39′00″E/64,225000 41,650000
Portal Portal Rosja

Chołmogory (ros. Холмого́ры) to miejscowość w północnej Rosji administracyjne centrum Rejonu Chołmogorskiego w obwodzie archangielskim. Jest położona na lewym brzegu rzeki Dwiny, 75 km na południowy wschód od Archangielska i 90 km na północ od monasteru Antoniewo-Sijskiego. Nazwa pochodzi od fińskiego Kalmomäki co oznacza "wzgórze cmentarne".

Z prawnego punktu widzenia Chołmogory stanowią wieś, mimo, iż liczba ludności osady to 4.592 osób (według spisu z roku 2002).

Obszar ten był pierwotnie zamieszkiwany przez ludy fińskie zwane Jemami (Jäämit) i karelskie. Pierwszymi Słowianami, jacy pojawili się w Kalmomäki byli Pomorcy z Wołogdy po roku 1220. Na początku XIV wieku osada (której nazwę wymawiano wówczas Kołmogory) była ważną faktorią handlową dla kupców z Nowogrodu Wielkiego na dalekiej północy. Jej znaczenie gwałtownie wzrosło po roku 1554, gdy Kompania Moskiewska z Londynu utworzyło tu swój punkt handlu skórami przed przeniesieniem do nowo powstałego Archangielska. Szwedzi oblegali rzekomo drewniany fort w dobie Wielkiej Smuty w roku 1613, ale musieli odstąpić. Ta opowieść, stworzona w czasach radzieckich, jest przypuszczalnie nieprawdziwa. W źródłach szwedzkich nie ma najmniejszej wzmianki o takiej kampanii wojsk szwedzkich. W XVII i XVIII wieku osada była też miejscem zsyłki, szczególnie znanym jako miejsce odosobnienia byłej regentki Anny Leopoldowny, jej męża Antoniego Ulricha, księcia Brunszwiku-Wolfenbüttel i ich dzieci.

W roku 1682 konsekrowano tu największy w regionie prawosławny sobór; został on zamknięty w 1920 i od tego czasu stopniowo popadał w ruinę[1].

W roku 1920 władza sowiecka utworzyła w Chołmogorach obóz, który istniał do roku 1922. Obóz na terenie byłego klasztoru był miejscem kaźni dla "białych" oficerów i żołnierzy, dla marynarzy z Kronsztadu i dla tysięcy osób cywilnych. Ocenia się że liczba rozstrzelanych wynosiła ponad 10 tysięcy. Liczba wszystkich ofiar nie jest znana.

Jedna z pobliskich wiosek jest miejscem urodzenia wielkiego rosyjskiego naukowca Michaiła Łomonosowa. Miejscowi rzemieślnicy - jak np. Fiedot Szubin najpopularniejszy rosyjski rzeźbiarz XVIII wieku - dochodzili do znaczenia i sławy.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

Literatura[edytuj]

  • Niekrasz Lech Z.: Czerwone i brunatne. Wydawnictwo Marpress, Gdańsk 1991, str. 71