Christoph Bernhard von Galen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christoph Bernhard von Galen
Ilustracja
Christopher Bernhard von Galen
Data i miejsce urodzenia 12 października 1606
Rinkerode
Data śmierci 19 września 1678
biskup Münster
Okres sprawowania 1651-1678
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat sierpień 1651
Nominacja biskupia 22 maja 1651
Sakra biskupia 17 września 1651
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 17 września 1651
Konsekrator Franz Wilhelm von Wartenberg
Współkonsekratorzy Bernhard Frick
Johann Sternenberg

Christoph Bernhard Freiherr von Galen (ur. 12 października 1606, zm. 19 września 1678) – książę biskup Münster.

Pochodzący ze szlacheckiej westfalskiej rodziny Bernard po stracie rodzinnego majątku przyjął święcenia kapłańskie, co w przyszłości nie przeszkodziło mu aktywnie walczyć po stronie cesarza w czasie wojny trzydziestoletniej.

W roku 1650 przejął po arcybiskupie Kolonii Ferdynandzie Bawarskim biskupstwo Münster. Wkrótce po objęciu władzy nad biskupstwem zmierzyć się musiał z niezwykle groźnym powstaniem znacznej części niezadowolonych mieszkańców Münster. Wojowniczy biskup utrzymywał bardzo silną armię, co sprawiało, że musiano się z nim liczyć w Europie. Dzięki silnej armii z łatwością skruszył powstanie i zapanował nad sytuacją w biskupstwie. W 1651 r. na polecenie Bernarda von Galena, który drogę również pokonał, odbyła się pierwsza pielgrzymka piesza do obrazu Matki Boskiej Bolesnej w Telgte. Położył podwaliny pod system oświaty na terenie biskupstwa i przyczynił się do jego rozwoju.

W roku 1664 wybrano go na jednego z kierowników cesarskiej armii wystawionej do walki z Turkami. Po bitwie pod Szentgotthárd zawarto pokój i chciwy przygód wojennych biskup natychmiast skierował swą armię na pomoc walczącemu z Holandią królowi Anglii Karolowi II. Dopiero interwencja króla Francji Ludwika XIV i elektora Brandenburgii Fryderyka Wilhelma zmusiły go do zawarcia pokoju w 1666 roku.

Ale sześć lat później sytuacja zdecydowanie zmieniła się i biskup von Galen mógł wreszcie pofolgować swojej wojowniczej naturze. Znów uderzył na Holandię, ale tym razem w sojuszu i przy pełnym błogosławieństwie Ludwika XIV. Niezbyt długo utrzymał się jednak w wierności dla Francji i już wkrótce opowiedział się po stronie cesarza Leopolda I. Gdy w wielkiej ogólnoeuropejskiej wojnie znanej pod nazwą wojny Francji z koalicją przeszedł na stronę cesarską, wspólnie z Danią i Brandenburgią skierował swe siły przeciwko sprzymierzonej z Francją Szwecji, dokonując podboju księstwa Bremy. Wkrótce po tym wyczynie zmarł 19 września 1678 w Ahaus.

Podczas swego panowania Galen pokazał się jako gorliwy zwolennik reform w Kościele katolickim. Jednak zamiast reformie kościoła, większość czasu poświęcał na powiększanie swej potęgi i prestiżu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]