Cicernakaberd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cicernakaberd
Ilustracja
Państwo  Armenia
Miejscowość Erywań
Typ pomnika kompleks pomnikowy
Położenie na mapie Erywania
Mapa lokalizacyjna Erywania
Cicernakaberd
Cicernakaberd
Położenie na mapie Armenii
Mapa lokalizacyjna Armenii
Cicernakaberd
Cicernakaberd
40,18583°N 44,49056°E/40,185833 44,490556

Cicernakaberd wymowa i (orm. „Twierdza Jaskółki” Ծիծեռնակաբերդ) – kompleks pomnikowy w Erywaniu, poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian 1915 roku. Znajduje się na wzgórzu o tej samej nazwie.

Corocznie w dniu 24 kwietnia pomnik staje się miejscem uroczystości poświęconych pamięci ofiar ludobójstwa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ludobójstwo Ormian 1915 roku przez wiele dziesięcioleci nie zostało upamiętnione pomnikiem. Dopiero manifestacje ludności Erywania w pięćdziesięciolecie zbrodni w roku 1965 zmusiły władze radzieckiej Armenii do wzniesienia pomnika – miejsca pamięci narodowej Ormian żyjących w ojczyźnie i w diasporze.

Na miejsce budowy kompleksu pomnikowego wybrano wzgórze Cicernakaberd wznoszące się nad rzeką Hrazdan. Na konkurs rozpisany w marcu 1965 nadesłano 78 projektów, z których wybrano cztery do finałowej selekcji. Ostatecznie zwyciężył projekt architektów Kałaszjana i Chaczatrjana.

Budowa trwała dwa lata, niektóre elementy powstawały do połowy lat 90. XX wieku.

Kompleks pomnikowy[edytuj | edytuj kod]

Pomnik składa się z trzech elementów: obelisku o wysokości 44 metrów, dwunastu pochylonych pylonów otaczających kręgiem wieczny ogień oraz ściany pamięci o długości stu metrów z nazwami miejscowości, z których pochodziły ofiary ludobójstwa. Na odwrocie ściany umieszczono tablice poświęcone politykom, którzy protestowali przeciwko ludobójstwu, jak Franz Werfel, Henry Morgenthau, Fridtjof Nansen i papież Benedykt XV.

W 1995 otwarto muzeum ludobójstwa (architekci Kałaszjan i Mkrtczjan, rzeźbiarz Arakeljan) o dwóch podziemnych kondygnacjach o powierzchni 2000 m². Muzeum ukryte jest w zboczu wzgórza. W muzeum znajduje się sala widowiskowa imienia Komitasa o 170 miejscach. W setną rocznicę ludobójstwa w Muzeum otwarto nową wystawę stałą.

W pobliżu muzeum przebiega parkowa aleja, przy której sadzone są drzewa upamiętniające ofiary zbrodni.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]