Ciemięga (południowy dopływ Bystrzycy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krężniczanka
Ilustracja
Ciemięga w Krężnicy Jarej
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość ok. 22 km
Powierzchnia zlewni

225,2 km²

Źródło
Miejsce Krężnica Okrągła
Wysokość

ok. 210 m n.p.m.

Współrzędne

51°10′07″N 22°13′30″E/51,168611 22,225000

Ujście
Recypient

Bystrzyca

Miejsce Lublin, okolice ul. Marzanny
Wysokość

ok. 180 m n.p.m.

Współrzędne

51°09′12″N 22°29′25″E/51,153333 22,490278

Szlak
RiverIcon-Spring.svg ok. 22 pomiędzy wsiami Zagórze i Krężnica Okrągła
ok. 210 m n.p.m.
RiverIcon-AffluentL.svg Nędznica (prawy)
RiverIcon-AffluentL.svg Ciemięga
RiverIcon-AffluentL.svg zw. Radawczykiem (lewy)
RiverIcon-AffluentL.svg nienazwany ciek z Wymysłówki (prawy)
RiverIcon-AffluentL.svg nienazwany ciek w Bełżycach (prawy)
RiverIcon-delta.svg 0
Lublin, okolice ul. Marzanny
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa konturowa powiatu lubelskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast w centrum znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, po prawej znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Ciemięga (w górnym biegu: Krężniczanka[1], dawniej: Bełżyczka[2]) – rzeka w województwie lubelskim, będąca lewobrzeżnym dopływem Bystrzycy. Rzeka wypływa między wsiami Zagórze i Krężnica Okrągła i kieruje się na wschód do Bełżyc. Tam przyjmuje ciek bez nazwy, przepływa wzdłuż głównej drogi miejscowości i stawów, po czym skręca lekko na południowy wschód w kierunku Babina, gdzie silnie meandruje. Wkrótce potem koło Radawczyka-Kolonii Pierwszej przyjmuje z lewej ciek o tej samej nazwie (od tego miejsca zmienia też nazwę na Ciemięga), zwaną też Radawczykiem[3], płynącą od Radawca Dużego i wkrótce potem kolejny ciek z prawej od strony Wymysłówki. Koło Strzeszkowic Dużych Pierwszych przepływa pod drogą krajową nr 19 i dalej łączy się z Nędznicą, w tym miejscu duży meander. Skręca lekko na północny wschód i przepływa w pobliżu głównej drogi w Krężnicy Jarej za obiektami usługowymi (dom weselny, pizzeria, stacja) i obok stawów. Niedługo później na bagnistym terenie uchodzi do Bystrzycy w Lublinie.

Dawna nazwa rzeki to Bzieniec, ale nazywano ją też Bzanką, potem przez pewien okres nie posiadała nazwy. W okolicach Strzeszkowic Małych uchodzi do niej Nędznica. Bieg po połączeniu rzek nazywa się często Nędznicą, jednak jest to dalszy ciąg Ciemięgi, która jest dłuższa w momencie spotkania. Rzeka uchodzi do Bystrzycy w granicach administracyjnych Lublina, przy ul. Marzanny.

Miejscowości nad Ciemięgą[edytuj | edytuj kod]

Rzeka płynie przez następujące miejscowości:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]