Cityrunner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bombardier Flexity Outlook Cityrunner
Cityrunner w Łodzi
Cityrunner w Łodzi
Dane techniczne
Liczba członów 5
Długość 29 500 mm
Szerokość 2 300 mm
Wysokość 3 500 mm
Rozstaw osi w wózkach 1 000 mm
Wysokość podłogi 320 mm
Niskopodłogowość 100%
Masa 34 200 kg
Liczba i moc silników 4 × 100 kW
Prędkość maksymalna 70 km/h
Wnętrze
Liczba miejsc siedzących 59
Liczba miejsc stojących 116
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Portal Portal Transport szynowy

Cityrunner (nazwa firmowa: Bombardier Flexity Outlook) – tramwaj niskopodłogowy produkowany przez firmę Bombardier Transportation, część kanadyjskiej firmy Bombardier.

Bombardier Flexity Outlook[edytuj | edytuj kod]

Tramwaj Flexity Outlook zaprojektowany został dla austriackich miast Graz, Innsbruck i Linz. Obecnie Cityrunnery jeżdżą również m.in. w Brukseli (Belgia), Eskişehir (Turcja), Walencji (Hiszpania), Marsylii (Francja) i Genewie (Szwajcaria).

Bombardier zaprojektował również pod nazwą Bombardier Flexity Outlook technicznie zbliżony tramwaj o zupełnie odmiennym wyglądzie, znanym jako Eurotram, który bardziej przypomina nowoczesny pociąg niż tramwaj miejski. Jednostki Eurotram kursują w Strasburgu (Francja), Mediolanie (Włochy) i w systemie metra w Porto (Portugalia).

Konstrukcja tramwaju typu Bombardier Flexity Outlook jest bardzo modularna i w rezultacie tramwaje te są dostosowywane do indywidualnych specyficznych potrzeb każdego klienta – wersje dla różnych miast znacznie się różnią od siebie.

Eksploatacja w Łodzi[edytuj | edytuj kod]

Wagony tego typu obsługują linię 10 łączącą dwa krańce dzielnic Łodzi – Widzewa i Polesia z Centrum oraz linię 11 łączącą północ i południe Łodzi (Łódzki Tramwaj Regionalny).

Wagony składają się z pięciu segmentów i mają sześcioro drzwi. Są niskopodłogowe na całej długości. Liczba miejsc: siedzących 59, stojących 116 (5 osób na ). Mają układ napędowy energoelektroniczny, 4 silniki prądu przemiennego o łącznej mocy 400 kW.

W przeszłości projekt zakładał utworzenie linii szybkiego tramwaju na trasie W-Z (Widzew – Retkinia), którą obsługiwać miały pojazdy tego typu. Projekt zakładał podniesienie wszystkich przystanków na tej trasie na wysokość 32 cm, wprowadzenia pierwszeństwa i zastosowania nowoczesnej kontroli sygnalizacji miejskiej, tak by podróż trwała jak najkrócej. Z braku środków finansowych pomysłu zaniechano, natomiast przystąpiono do realizacji szybkiej linii Łódzkiego Tramwaju Regionalnego na trasie N-S (Zgierz – Łódź – Pabianice). Wagony zostały sprzedane niemieckiej firmie leasingowej i natychmiast wydzierżawione, tak że w dalszym ciągu jeżdżą po Łodzi. Obecnie powrócono do projektu szybkiej linii tramwajowej W-Z – miasto Łódź zamierza wystąpić o dofinansowanie projektu ze środków unijnych. Linia W-Z będzie przedłużona na Olechów-Południe; zakupione mają zostać też kolejne tramwaje niskopodłogowe.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]