Claiborne Pell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Claiborne Pell
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 listopada 1918
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

1 stycznia 2009
Newport

Senator ze stanu Rhode Island
(2. klasy)
Okres

od 3 stycznia 1961
do 3 stycznia 1997

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Poprzednik

Theodore Green

Następca

Jack Reed

podpis
Odznaczenia
Prezydencki Medal Obywatelski (Stany Zjednoczone) Medal Kampanii Amerykańskiej (USA) Medal Kampanii Europy-Afryki-Bliskiego Wschodu (USA) Medal Zwycięstwa w II Wojnie Światowej (USA) Medal Służby Obrony Narodowej Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Korony Włoch

Claiborne de Borda Pell (ur. 22 listopada 1918 w Nowym Jorku, zm. 1 stycznia 2009 w Newport) – amerykański polityk liberalno-demokratyczny, dyplomata, senator, członek Partii Demokratycznej.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

W latach 1941–1978 służył w United States Coast Guard. W czasie II wojny światowej pływał na okrętach osłaniającyh alianckie konwoje morskie na północnym Atlantyku. Brał udział w inwazji na Sycylię i Włochy. Służbę wojskową zakończył w randze komandora. W 1946 uzyskał magisterium w dziedzinie stosunków międzynarodowych na Columbia University.

W latach zasiadał 1961–1997 W Senacie, reprezentując najmniejszy ze stanów USA – Rhode Island. Zasłynął między innymi ze złożenia w sierpniu 1988, wraz z senatorami Alem Gorem i Jessie Helmsem, propozycji nałożenia na Irak surowych sankcji ekonomicznych za użycie broni chemicznej w celu eksterminacji Kurdów. Już dzień po wystąpieniu senatorów Senat USA zatwierdził tzw. ustawę o zapobieganiu ludobójstwu. Jako członek Council on Foreign Relations zajmował się problematyką amerykańskiej polityki względem gospodarki komunistycznej znajdującej się w okresie przejściowym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]